pościel ciekawostki o pościeli

Ciekawostki na temat pościeli i jej historii

Czas czytania:2 minut/y, 37 sekund/y

Fascynujące ciekawostki o pościeli. Legowiska, kołdry, pościel i poszewki. Kiedy i dlaczego człowiek zaczął ich używać?

Pierwsze legowiska i kołdry

1) Pierwsze legowiska ludzi, to po prostu otwory wydrążone w ziemi, wyściełane trawą i liśćmi. Na pewno było wygodniej spać w tak przygotowanym miejscu, niż po prostu gdziekolwiek. Z czasem te miejsca zaczęto wypełniać skórami z upolowanych zwierząt. Aby było cieplej, przykrywano się skórami i tak powstały prehistoryczne kołdry.

2) Po jakimś czasie ludzie łączyli ze sobą (zszywali ręcznie) kawałki zwierzęcej skóry, aby nakryć ciało na czas snu, gdy było zimno.

3) Po jakimś czasie okazało się, że dotychczasowe wynalazki nie wystarczają. Do miejsc, w których spali ludzie, dostawały się owady, robactwo, szczury i węże. Człowiek wpadł na pomysł, aby miejsce swego snu podnieść wyżej czyli aby nie znajdowało się bezpośrednio na ziemi. Stąd był już krok do wynalezienia łóżka.

4) Kilka tysięcy lat temu ludzie z Ameryki Południowej posiedli umiejętność plecenia trawy, potem też skóry. Jej wąsko pocięte paski, splatali ze sobą. Tak powstały ciepłe kołdry, w których futro było po obu stronach. Wielkie splecione kołdry mające nawet 3 metry długości, okrywały nawet kilka osób.

5) Z czasem pleciono ze sobą włókna juki, dodając indyczy puch. Tak powstały pierwsze puchowe kołdry.

Pościel ciekawostki z historii

6) Około 5 tys. lat temu w Azji zaczęto wyrabiać pilśń, z której wyrabiano koce.

7) W starożytnym Egipcie pleciono maty, które po rozłożeniu były miejscem do spania.

8) W średniowieczu zaczęto robić sienniki. Miękką, sprasowaną trawę i siano wkładano do płóciennego worka. Tak powstały pierwsze materace. Używano też słomy, suchego mchu, a później też piór i pierza ptactwa. Coś ci to przypomina? Tak, obecne kołdry.

9) W XVI wieku (to czasy epidemii, m.in. tyfusu) belgijski lekarz Mariez Goretebe stwierdził, że ze względów higieny należało zacząć używać zmienianych co jakiś czas poszewek, do których będą wkładane poduszki i kołdry. Możliwe, że wówczas pojawiły się też prześcieradła.

10) Pościel w formie takiej, jak znamy obecnie, pojawiła się w XVIII wieku.

pościel ciekawostki o pościeli
Dziś bez pościeli nie wyobrażamy sobie codziennego (a raczej conocnego) życia

Ciekawostki o pościeli i spaniu

11) Jak sobie pościelesz – tak się wyśpisz – to jedno ze znanych polskich przysłów. Trzeba przyznać, jest niezwykle trafne.

12) Kiedyś pozycję społeczną człowieka oceniano m.in. przez wygląd jego łóżka. Im ono było wyżej od podłoża, tym wyższa była pozycja społeczna właściciela łóżka.

13) Pościel dotarła do Polski w czasach króla Augusta. Król i królowa pościel otrzymali w prezencie ślubnym od podróżnika Vasco Da Gama.

14) W czasach epidemii poszukiwano różnych sposobów, aby się ona nie rozprzestrzeniała. Pościel i miejsca snu ludzi dezynfekowano lub po prostu palono.

Współczesna pościel

15) Obecnie poszwy na kołdry i poduszki wytwarzane są z bawełny, lnu, jedwabiu oraz włókien syntetycznych (np. polar, polycotton).

16) Alergicy muszą pamiętać, aby nie spać pod kołdrami z puchu i pierza.

17) Od jakiegoś czasu produkowana jest pościel medyczna, w tym pościel przeciwodleżynowa.

18) Śpiwór, to rodzaj kołdry. Najczęściej jest używany przez osoby podróżujące i śpiące poza domem. Wystarczy wśliznąć się do środka śpiwora i zasunąć zamek błyskawiczny.

Ciekawostki o pościeli: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o odkurzaczach
> Ciekawostki o saunie

Santiago Chile atrakcje ciekawostki Poprzedni post Santiago. Figura Maryi Dziewicy na wzgórzu
wagi przemysłowe waga przemysłowa Następny post Wagi przemysłowe – fakty, zastosowanie i rodzaje