Potrawy niepoprawne politycznie

murzyn potrawy restauracje ciekawostki

Potrawy niepoprawne politycznie

Austriacy zaczynają wojnę o… nazwy potraw. A co z polskimi potrawami?

Organizacja austriackich restauratorów postanowiła walczyć z nazwami niektórych potraw. Tych, które ich zdaniem „dyskryminują” grupy narodowe czy społeczne. Chce na przykład, aby w menu austriackich lokalnie nie było już takich nazw, jak: Mohr im Hemd (Murzyn w koszuli), Zigeunerschnitzel (sznycel po cygańsku) albo spaghetti alla puttanesca (spaghetti dziwki).

Każda akcja budzi reakcję. Część austriackich restauratorów sprzeciwia się pomysłom cenzurowania nazw uważając, że jest to zamach na tradycję.

A co z nazwami polskich potraw? Czy wkrótce czeka nas podobna batalia?
2012-03-10

Inne ciekawostki

Chcą odgrodzić Świnoujście od morza

Głośne morze – głośny problem – czyli dlaczego Świnoujście może przestać być uzdrowiskiem

Czy wkrótce przyjeżdżając do Świnoujścia nie będziemy już płacić taksy klimatycznej za każdą dobę przebywania w uzdrowisku? I czy miasto straci 6 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu Rzeczpospolitej? Całkiem możliwe. Wszystko przez morze, które ma w d***e polskie przepisy oraz władze Świnoujścia, więc szumi ile wlezie.

Aktualne przepisy czyli ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, dopuszczają poziom hałasu nie wyższy niż 40 decybeli. Tymczasem, głośność morskich fal w Świnoujściu dochodzi do 50 decybeli, czyli tę normę przekracza.

O tym, czy przez zbyt głośny o 10 decybeli Bałtyk, miasto straci status uzdrowiska i co za tym idzie duże kwoty pieniędzy, debatowali radni. Podobno padły i propozycje, aby oddzielić Świnoujście od morza czyli zbudować ekrany tłumiące hałas morskich fal. Tylko, czy jak nie będzie w Świnoujściu dostępu do morza (które jest jego największą atrakcją), turyści nie przestaną tu przyjeżdżać?
2011-10-28

Schudnij jak w Oświęcimiu  

Chcesz schudnąć jak ci z obozu koncentracyjnego z Auschwitz? kontrowersyjna reklama

Dziś w reklamie liczy się skuteczność, efekt. A produktem reklamowym może być wszystko, na przykład obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, gdzie podczas II wojny światowej zginęły miliony ludzi.

Z tego założenia wyszedł nowy klub fitness z Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Jako reklama klubu posłużyło zdjęcie obozu w Oświęcimiu, które okraszono hasłem: Kiss your calories goodbye (dosłownie: Pocałuj swoje kalorie na do widzenia). Skojarzenie proste: zrzuć zbędne kilogramy, niczym zagłodzeni więźniowie Oświęcimia, spal kalorie.

Każda europejska firma, która spróbowałaby wykorzystać w swej reklamie tak nikczemnej reklamy, miałaby poważny problem z egzystencją na rynku, ale wspomniana reklama okazała się wyjątkowo skuteczna w kraju arabskim. Kontrowersyjna reklama błyskawicznie napędziła klubowi fitness klientów. Jest ich kilka razy więcej, niż jest w stanie pomieścić klub.
2012-01-07

Koniec sikania, bo mróz     

Symbol Brukseli został zmuszony do przerwania siusiania

Słynny Manneken Pis czyli 60-centymetrowa fontanna z sikającym chłopcem, to najbardziej przez turystów oblegane miejsce stolicy Belgii. Właśnie dowiedzieliśmy się, że chłopczyk musi przerwać sikanie. Przynajmniej do czasu, aż zelżeją mrozy. Decyzję o urynowej aborcji metalowego malca podjęły władze miasta, gdyż mróz mógłby zepsuć mechanizm siusiający.
2012-02-02

Sąd: swastyka jest litewska

Litewski sąd uznał, że symbol swastyki nawiązuje do dziedzictwa historycznego Litwy

Symbol swastyki używany był już kilka tysięcy lat temu i nie miał negatywnego znaczenia, jednak na początku XX wieku zawłaszczyli go hitlerowcy. Odtąd jest najbardziej znienawidzonym symbolem na świecie. W wielu krajach świata, w tym w Polsce, symbol swastyki kojarzy się z nazizmem, a jego propagowanie  jest zakazane.

Ale nie na Litwie. Sąd w Kłajpedzie (Litwa) wydał wyrok w sprawie użycia symbolu swastyki na plakatach, podczas pochodu nacjonalistów 16 lutego 2010 roku, w Dniu Odzyskania Niepodległości Litwy. Są uznał, że użycie symbolu swastyki nie było złamaniem prawa. Bo niektórym swastyka kojarzy się z nazizmem, a innym – z „dziedzictwem historycznym Litwy”. Według sądu, symbol, który litewscy nacjonaliści nieśli na plakatach, jest znakiem z XIII-wiecznego pierścienia znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych, w litewskiej miejscowości Kiernowo.
2012-01-28

Informacje (c) Sadurski.com 2011-2012