Poznaj 4 powody, dla których warto ćwiczyć w domu

ćwiczenia w domu fitness zdrowie

Chcesz zgubić zbędne kilogramy i ładnie wyrzeźbić sylwetkę? Nie przepadasz jednak za ćwiczeniami przy innych ludziach? Poznaj 4 powody, dla których zdecydowanie warto ćwiczyć w domu.

Po pierwsze: duży komfort psychiczny i poczucie prywatności

Nie każdy lubi pocić się na oczach obcych osób. Ćwiczące kobiety mogą dodatkowo przyciągać spojrzenia obcych mężczyzn, którzy chcą nawiązać z nimi bliższy kontakt, co również może być dość frustrujące. Ćwiczenia w domu mogą być również wybawieniem dla osób nieśmiałych i introwertycznych, a także mocno otyłych, dla których wyjście z domu wiąże się z ogromnym stresem i dyskomfortem psychicznym. Udowodniono, że wysoki poziom stresu utrudnia odchudzanie, zatem lepiej ćwiczyć w domu niż za wszelką cenę zmuszać się do wyjścia na siłownię czy do klubu fitness. Zwłaszcza że w dzisiejszych czasach dostęp do trenerów fitness prowadzących zajęcia online nie przysparza absolutnie żadnych trudności.

Po drugie: duża oszczędność czasu

Dojazdy do klubu fitness i powroty do domu, na przykład 3-4 razy w tygodniu, w przypadku dużych miast wiąże się z przedzieraniem przez korki, potem poszukiwaniem wolnego miejsca do zaparkowania. Gdy liczba treningów dochodzi do 20, czas spędzony na same dojazdy, przebranie się, ćwiczenia i powrót do domu staje się odczuwalny. Problem narasta, gdy po czasie wyrwanym tylko dla siebie trzeba szybko wracać do domu, by przygotować kolację dla dzieci i przyszykować je na kolejny dzień do szkoły. Ćwicząc w zaciszu domu, serię powtórzeń można wykonać w wolnej chwili. Zdecydowanie łatwiej o elastyczność, a czas poświęcony na transport i siedzenie w samochodzie można z powodzeniem wykorzystać na jazdę na rowerze stacjonarnym czy przebieżkę po osiedlu. Wsparciem w dbaniu o smukłą linię, oprócz zbilansowanej diety, mogą być aminokwasy Trec.

Po trzecie: oszczędność pieniędzy

Co prawda zakup karnetu na siłownię czy do klubu fitness nie jest ogromnym wydatkiem. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele osób nigdy z niego nie skorzysta, są to pieniądze wyrzucone w błoto. W przypadku takich ćwiczących zdecydowanie lepszą metodą będzie wykonywanie treningów w zaciszu własnego domu. Większość kanałów poświęconych ćwiczeniom jest bezpłatnych i ogólnie dostępnych dla każdego. Wystarczy wejść na YouTube, aby ćwiczyć z Ewą Chodakowską czy masą innych trenerek fitness. Każda z nich dokładnie pokazuje, jak prawidłowo wykonać ćwiczenia. Oglądając je i powtarzając serie, będzie Ci łatwiej opanować każdy ruch i dodatkowo zmotywować się, by wytrwać do końca.

Po czwarte: dostosowanie tempa do siebie

W czasie zorganizowanych w klubie fitness zajęć trudno wyobrazić sobie, aby prowadzący dostosowywał się do każdego z uczestników. Robiąc to, nie byłby w stanie przeprowadzić ćwiczeń. Niektóre osoby o mniejszej niż pozostali kondycji mogą na tym cierpieć, przepracowując się, a nawet doznając urazów. Natomiast w przypadku tych osób, które są na etapie bardziej zaawansowanym następuje marazm i zniechęcenie, gdy muszą one obniżać tempo, by dostosować się do mniej sprawnych ćwiczących. Trenując w domu, tempo możesz zawsze dostosować do siebie. Nie musisz zwracać uwagi na innych. Problemem może być jedynie utrzymanie wysokiego poziomu motywacji w sytuacji, gdy nie masz do czynienia z bezpośrednią rywalizacją. Pozytywna konkurencja może wzmagać chęć do odbycia treningu i zrobienia wyniku lepszego od innych. Na szczęście, w dobie cyfrowej rzeczywistości, internetowych społeczności osób ćwiczących i aplikacji dla aktywnych fizycznie można mieć namiastkę tej rywalizacji.