Poznań ciekawostki o Poznaniu miasto Wielkopolska budynki zabytki

Poznań – 23 ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 39 sekund/y

Poznań ciekawostki i najważniejsze informacje o Poznaniu, stolicy Wielkopolski. Specjały kulinarne, historyczne miejsca i wydarzenia

Z czego słynie Poznań Ciekawostki

1) Poznań to jedyne miasto, które zostało wymienione w najważniejszej Polskiej pieśni narodowej. Chodzi o napisaną w 1797 roku przez Józefa Wybickiego “Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” czyli Mazurek Dąbrowskiego, obecny hymn Polski.

2) Wyspa Ostrów Tumski znajdująca się obecnie na terenie Poznania, to historyczne miejsce pamiętające czasy Mieszka I i początki państwa polskiego. Wyspa znajduje się w widłach rzeki Warty i Cybiny. Stoi tu katedra i inne wielowiekowe budowle.

3) Poznańskie specjały kulinarne, to gęsina (mięso gęsi z dodatkami) oraz rogale świętomarcińskie. Podczas odpustu Świętego Marcina (11 listopada) sprzedawanych jest podobno 250 ton tych rogali. Centralnym punktem odpustu jest kościół św. Marcina. Święty Marcin, to także jedna z głównych ulic Poznania.

4) Co ma wspólnego gęsina z Poznaniem? Rzymski legionista Marcin został biskupem francuskiego miasta Tours. Pomagał biednym i chorym. Musiał się ukryć, lecz gęsi głośnym gęganiem poinformowały innych o jego kryjówce. Jego imieniem nazwano kościół św. Marcina w Poznaniu.

5) Niektórzy mówią, że Polska jest ojczyzną wódki. Jeśli tak jest, to Poznań jest jej kolebką. Wódka produkowana jest tu od dwóch wieków.

Katedra ołtarz Ostrów Tumski Poznań ciekawostki
Ołtarz w poznańskiej katedrze, na wyspie Ostrów Tumski

Co ciekawego w Poznaniu?

6) Codziennie w południe na wieży poznańskiego ratusza można zobaczyć dwa koziołki, które trykają się rogami. Jest to możliwe dzięki specjalnemu mechanizmowi, a atrakcja ma już 450 lat. W 1675 r. piorun uderzył w wieżę, niszcząc ją wraz z zegarem i koziołkami.

7) Podróżując po Poznaniu komunikacją miejską linii numer 74, można usiąść na siedzeniu znanej aktorki Krystyny Feldman (1916-2007). Podróżowała często po mieście i zwykła siadać w tym właśnie miejscu.

8) Malta – sztuczne jezioro w centrum Poznania swoją wyspiarską nazwę zawdzięcza zakonowi joannitów, którzy w 1187 r. osiedlili się w Poznaniu, przy kościele św. Jana Jerozolimskiego za murami. Ponieważ główna siedziba Joannitów znajdowała się na Malcie, byli nazywani Kawalerami Maltańskimi.

9) Pierwsza kobieca drużyna piłki nożnej została utworzona w Poznaniu, w 1921 roku.

Stary Browar Poznań ciekawostki
Stary Browar. Poznań ciekawostki

Co zobaczyć w Poznaniu

10) Centrum handlowe Stary Browar w Poznaniu, to połączenie handlu i sztuki. Oprócz sklepów są tu galeria sztuki, działa też centrum tańca współczesnego. Stary Browar otwarto w 2003 r. Powstał na bazie Browaru Huggerów, który działał od II połowy XIX wieku do II wojny światowej.

11) Pod Stadionem Miejskim (na obecnie gra drużyna Lecha Poznań, był jednym ze stadionów Euro 2012) znajduje się bunkier pruski z lat 1876-1882. Stadion oddano do użytku w 1980 r., a renowacji poddano go w 2002 roku. Jego konstrukcja waży 7 tys. ton. Oceniono, że gdyby się zawaliła, w promieniu kilku km doszłoby do małego trzęsienia ziemi.

12) Zamek w Poznaniu zbudowano pod koniec XIII wieku dla króla Przemysła II (1257-1296) z dynastii Piastów. Podczas potopu szwedzkiego zniszczyły do wojska szwedzkie, a w 1945 r. (II wojna światowa) znów legł w gruzach. Jego odbudowa trwała od 2010 roku. Obecnie jest w nim Muzeum Narodowe w Poznaniu.

domki budnicze Poznań ciekawostki o Poznaniu miasto Wielkopolska
Stary Rynek. Domki budnicze i fragment poznańskiego ratusza

13) Obowiązkowym miejscem, które w Poznaniu odwiedzają turyści, jest Stary Rynek. Został poważnie zniszczony w 1945 r. Stoją na nim: renesansowy ratusz, Odwach, Waga Miejska, domki budnicze z charakterystycznymi podsieniami, kilka fontann i Pręgierz. Z budynków okalających rynek, warto wymienić Pałac Działyńskich.

14) Zamek Cesarski w Poznaniu wybudowano w latach 1905-1910 i jest jednym z najmłodszych zamków Europy. Był siedzibą ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Miał być rezydencją Adolfa Hitlera, ale prawdopodobnie nigdy tu nie był.

Poznań ciekawostki z historii

15) Cytadela poznańska była miejscem ostatniej egzekucji w Polsce i Europie. 21 lipca 1946 roku na stokach Cytadeli powieszono Arthura Greisera, niemieckiego zbrodniarza wojennego.

16) Zakłady Cegielskiego (obecnie H.Cegielski – Poznań S.A., potocznie: Ceglorz) produkują silniki okrętowe, lokomotywy i wagony kolejowe. W 1846 r. Hipolit Cegielski na Bazarze przy ul. Nowej otworzył sklep o nazwie Handel Żelaza. Potem firma się rozrastała. Gdy umarł w 1869 r., zostawił spadkobiercom firmę zatrudniającą 300. pracowników.

Teatr Wielki Poznań ciekawostki o Poznaniu miasto Wielkopolska
Teatr Wielki w Poznaniu

Poznań ciekawostki

17) W szeregu większych miast są ogrody zoologiczne. Poznań jako jedyne polskie miasto, ma aż dwa takie miejsca. Stare Zoo mieści się przy ul. Zwierzynieckiej, a Nowe Zoo przy ul. Krańcowej.

18) ZOO w Poznaniu powstało w wyniku żartu. W roku 1871 grupa przyjaciół pewnego kręglarza na jego urodziny sprezentowała mu kilka zwierząt, które zostały przez nich znalezione na ulicach Poznania. Były to: kura, gęś, koza, wiewiórka, królik, kot, baran, paw i… małpa. Zwierzęta umieszczono w ogródku, gdzie odbywało się przyjęcie urodzinowe. Po kilku latach teren przekształcono w ogród zoologiczny.

19) Największy dotychczas meteoryt na terenie Polski, znaleziono w Poznaniu. Ważył 261 kg i został znaleziony na terenie rezerwatu Morasko, gdzie do dziś pozostały po nim kratery.

Międzynarodowe Targi Poznańskie Poznań ciekawostki o Poznaniu miasto Wielkopolska
Międzynarodowe Targi Poznańskie – wejście na teren targów. Poznań ciekawostki

Poznańskie ciekawostki

20) Rekonstrukcje walk o Cytadelę poznańską zostały przeniesione w inne miejsce z dwóch powodów. Po pierwsze: przeszkadzałyby w śnie mieszkających tu nietoperzy, po drugie: policja wystawiała mandaty każdemu, kto parkował samochód na trawie, blisko Cytadeli.

21) Poznań – miasto w województwie wielkopolskim, to nie jedyny Poznań w Polsce. Istnieje także Poznań w województwie lubelskim. To mała wieś licząca mniej niż 200 mieszkańców.

22) Coca-Cola trafiła do Polski w 1957 roku. Po raz pierwszy można jej było spróbować na Międzynarodowych Targach w Poznaniu. Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) są obecnie największym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej.

23) Synagoga żydowska w Poznaniu, w czasie wojny została przerobiona przez Niemców na basen. Obecnie to pustostan, popadający w ruinę.

Poznań ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zabytki Poznania
> Ostrów Tumski w Poznaniu
> Atrakcje Poznania
> Muzea w Poznaniu

Ashbourne Derbyshire Royal Shrovetide Football sport ciekawostki Poprzedni post Poznaj Royal Shrovetide Football – niezwykły sport
rysunki Szczepan Sadurski ekskluzywny wywiad satyryk karykaturzysta Następny post Sadurski – aktualny wywiad satyryczny