śmiech dowcipy uśmiech humor śmiechoterapia terapia śmiechem lekarstwo bez recepty właściwości śmiechu

Życie zawodowe i śmiech

Czas czytania:3 minut/y, 1 sekund/y

Każdy szef czy też właściciel firmy chce, aby jego pracownicy pracowali jak najwydajniej, jak najmniej chorowali, byli jak najbardziej zadowoleni z pracy i nie myśleli o jej zmianie. Istnieje wiele metod osiągania tych celów. Jedną z nich, w Polsce niestety jeszcze raczej mało popularną, jest wykorzystywanie w pracy humoru.

Powszechnie uważa się, że śmiech jest banalny, a przede wszystkim nieproduktywny. Jednak badania przeprowadzone m.in. w Stanach Zjednoczonych pokazują, że jest to błędne założenie. Pracownicy amerykańskich firm, które wprowadziły humor do pracy, rzadziej chorują, mają większą satysfakcję z pracy i po prostu lepiej pracują.

Problemy

W jaki sposób firmy mogą stosować humor w miejscu pracy? Zanim odpowiem na to pytanie, przyjrzyjmy się wybranym problemom z pracownikami, na jakie narażone są firmy

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, jak nigdy dotąd, pracownicy działają w dużym stresie. Nienaturalne tempo pracy powoduje też, że uskarżają się oni na wiele schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, bóle głowy, depresje, osłabienie systemu immunologicznego, wysokie ciśnienie krwi i choroby serca.

Kolejnym problemem (związanym z wymienionym wyżej) jest absencja pracowników. Ten problem jest szczególnie odczuwalny przez firmy w naszym kraju, gdzie uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest rzeczą bardzo prostą.

Następny problem to brak satysfakcji pracownika z wykonywanej pracy. Gdy wykonuje on pracę, której nie lubi, to jakim cudem może osiągać wysoką produktywność? Co więcej, w takiej sytuacji znacznie wzrasta ryzyko, że odejdzie on z pracy. W przypadku specjalistów i wyższej kadry, negatywne konsekwencje z ich odejścia, mogą być dla firmy znaczące.

Kolejna kwestia to stosunki między pracownikami, w tym i z przełożonymi. Nie zawsze układają się one prawidłowo. A wtedy firma może mieć kłopoty.

Rozwiązania

Firmy, które zdecydują się na wykorzystywanie w miejscu pracy śmiechu i humoru, będą miały zdrowszych pracowników. Mniej kłopotów zdrowotnych to mniejsza absencja w pracy.

Aby pracownik mógł cieszyć się pracą, warto pomyśleć nad takimi zmianami w środowisku pracy, aby zaczął on czerpać radość z przebywania w miejscu pracy. Oczywiście można do tego celu wykorzystać humor w różnej postaci. Możliwości jest tu bez liku. Można wykorzystywać grupowe sesje terapii śmiechem. Można wspólnie oglądać po pracy komedie, jedząc przy tym popcorn; powiesić w biurze zabawne obrazki; organizować dni zmiany strojów; stworzyć internetowy e-zin z dowcipami dla pracowników. Można też kolekcjonować zabawne historyjki z gazet i wieszać na gazetkach ściennych w biurze.

Wspólny śmiech jest doskonałym sposobem na integrację pracowników. Humor solidaryzuje grupę i tworzy więź między pracownikami. Śmiech może być też pomocny w sytuacjach konfliktowych. Ponadto dzięki humorowi pracownicy są mniej onieśmieleni w pracy.

W większości firm część pracowników ma w codziennej pracy kontakt się z kontrahentami (klientami i dostawcami). W relacjach z nimi także można wykorzystać humor, gdyż udoskonala on jakość obsługi klientów (radosne osoby lepiej obsługują klientów), zwiększa efektywność komunikacji z nimi, przyciąga uwagę i ułatwia perswazję.

Poczucie humoru

Warto zatrudniać osoby o dużym poczuciu humoru. Osoby nim obdarzone mają większą pewność siebie, są bardziej kreatywne, mają lepsze relacje ze współpracownikami i łatwiej adoptują się do zmian. Oczywiście nie każdy odznacza się wysokim poziomem humoru, jednak jest to umiejętność, którą można rozwijać.

Strategie

W Stanach Zjednoczonych 29 procent pracodawców dodaje humor do swojej kultury. A 8 procent ma politykę wykorzystywania humoru, jako sposobu łagodzenia stresu w pracy oraz przyciągania i zatrzymywania pracowników.

W Polsce na razie nie słychać o wdrażaniu przez firmy strategii wykorzystania humoru w miejscu pracy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że śmiech i humor w pracy nie wymagają dużych nakładów czasu, pieniędzy i energii, a przynieść mogą konkretne korzyści (m.in. w wymiarze finansowym), możemy spodziewać się, iż moda na humor w pracy zawita i do nas.

• Fragment książki Aleksandra Łamka „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”
Tekst na Sadurski.com od czerwca 2009

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Ustka, Zielona Góra, Biskupin, Ustronie Morskie…
dowcipy o świętach Bożego Narodzenia humor Boże Narodzenie kawały Święty Mikołaj Następny post Dowcipy o świętach i św. Mikołaju