Jak zdobyć prawo jazdy w Afryce

Gambia Afryka prawo jazdy

Masz problem z wyrobieniem prawa jazdy w Polsce? Możesz zrobić sobie urlop w Gambii, a przy okazji…

W ostatnim czasie coraz głośniej w polskich mediach o tym, gdzie oficjalnie wyrobić sobie prawo jazdy. Niby najlepiej w Polsce, ale z tym jak wiadomo niektórzy mają problem. Każde oblanie egzaminu i każde kolejne podejście do niego – kosztuje. Rekordziści – pechowcy (a może po prostu ci, którzy nie umieją jeździć i stwarzaliby zagrożenie na drogach) podchodzą do egzaminu kilkanaście (lub więcej!) razy, bez powodzenia. A mogliby tę kwotę wydać w bardziej rozsądny sposób, zdając egzamin poza Polską.

Propozycji krajów, w których łatwiej zdać egzamin niż w Polsce, jest co najmniej kilka i chętni konkrety łatwo znajdą w internetowej wyszukiwarce. Jedną z opcji jest afrykański kraj o nazwie Gambia. Jak wieść niesie, łączny koszt gambijskiego „prawka” – międzynarodowego, a więc uznawanego w Polsce, to jakieś 6 tysięcy PLN plus przeloty w obie strony (1,4 tys. PLN).

Jedna z polskich gazet dotarła do osoby, która z dala od Polski (i na pewno nie za darmo) chętnie pomoże potrzebującym. Zainteresowany przyjeżdża do Gambii na tydzień-dwa i wraca do kraju z lśniącym, nowiutkim „prawkiem”. Czyż życie nie jest piękne?…

Na zdjęciu: młoda mieszkanka Gambii. Szczęśliwa, bo pewnie już ma prawo jazdy
foto: Wikipedia. Informacja na (c) Sadurski.com od lutego 2015 r.

Prawo jazdy informacje

Prawo jazdy – dokument, wydany przez odpowiednie organy państwowe, regionalne lub samorządowe, potwierdzający uprawnienia jego posiadacza do prowadzenia pojazdów silnikowych.

Pierwszym „prawem jazdy” był dokument wystawiony dla Karla Benza w 1888 roku. W związku ze skargami mieszkańców Mannheim na hałas i zapach, jaki roztaczał jego Motorwagen, otrzymał on pisemne zezwolenie od Wielkiego Księcia Badenii na używanie swego pojazdu na drogach publicznych.

Pierwsze powszechne prawo jazdy wprowadziła brytyjska ustawa o pojazdach silnikowych w 1903. Każdy pojazd musiał być zarejestrowany w lokalnym urzędzie, a kierowca musiał udowodnić, że potrafi się nim poruszać. Kierowca musiał mieć przynajmniej 17 lat. Prawo jazdy dawało posiadaczowi ‚wolność drogi’, czyli możliwość poruszania się prędkością maksymalnie 32 km/h. Obowiązkowe prawo jazdy wprowadzono w Anglii w 1934 w ustawie o ruchu drogowym.
(Na podstawie Wikipedii)

Przeczytaj też:
> Prawo jazdy ciekawostki