Czego nie wolno w różnych krajach?

Singapur Merlion Singapore

Wyjeżdżając w podróż zagraniczną warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się czego nie można tam robić, jakie są ograniczenia. Błaha dla nas sprawa w innym kraju może się okazać czymś, za co można zostać ukaranym. Jeśli nie chcesz mieć kłopotów – przeczytaj poniższe informacje

USA

W każdym stanie panuje inne prawo, a część tych praw wydaje się po prostu dziwnymi. Jednak prawo należy przestrzegać. Na Alasce zabronione jest budzenie niedźwiedzia, w Newadzie nie można jeździć wielbłądem po autostradzie, a na Hawajach zakazane jest budowanie bomby atomowej. To poszczególne stany, tymczasem prawo federalne obowiązujące na terenie całej USA od 80 lat zabrania przywożenia i handlu jajek niespodzianek (Kinder Surprise). W trosce o to, aby żadne dziecko się nie zakrztusiło.

TAJLANDIA

Tu strzeż się, aby nie nadepnąć na miejscową walutę (np. banknot) i pod żadnym pozorem nie kieruj samochodem bez koszulki. Pamiętaj też, aby nie śmiecić (grozi za to wysoka grzywna) i aby cały czas mieć ze sobą paszport.

TURKMENISTAN

Kara grozi za jeżdżenie czarnym samochodem, bo ten kolor przynosi pecha. A jeśli jesteś kobietą – nie możesz kierować żadnym samochodem.

BHUTAN

Obowiązuje tu zakaz sprzedaży alkoholu. Możesz ewentualnie jakąś flaszkę przywieźć, ale na granicy zapłacisz duże cło. Lepiej już wypić przed granicą czyli alkohol przywieźć wewnątrz siebie.

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Tu kara grozi za okazywanie uczuć. Strzeż się przed wzięciem dziewczyny lub żony za rękę. Musisz tu zapomnieć nawet o niewinnym pocałunku w miejscu publicznym. A już nie daj Boże, aby okazywać uczucia o charakterze homoseksualnym. Możesz też dostać karę za używanie e-papierosa, chodzenie w skąpych ubraniach i spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Dubaj. Podczas ramadanu (to akurat w wakacje!) nikomu nie można jeść w ciągu dnia. Dotyczy to także turystów. Jeśli nie przestrzegasz tego przepisu, możesz trafić do tamtejszego więzienia.

JAPONIA

Każda kobieta przebywająca w pomieszczeniu z klimatyzacją, musi mieć złożony biustonosz. Ciekawe kto i jak sprawdza, czy ten przepis jest respektowany.

SINGAPUR

U innych narkotyki, a tutaj jest całkowite embargo na gumę do żucia. Kara grozi, jeśli zapomnisz po sobie spuścić wodę w sedesie; na szczęście w swoim domu nie jest to karane. W Singapurze 500 dolarów można „zarobić” jeśli się śmieci. Karane jest też przewożenie środkami transportu publicznego owoców durianu, których zapach nie należy do najprzyjemniejszych.

AUSTRALIA

Zepsuła się żarówka? Pod żadnym pozorem nie próbuj jej wykręcać samemu. Podobno w Australii może to robić wyłącznie wykwalifikowany elektryk.

ZIMBABWE

Przejeżdża akurat obok ciebie kolumna samochodów rządowych i przekląłeś (użyłeś nieparlamentarnego słowa) albo zacząłeś machać rękami? Masz przechlapane, kara murowana.

WŁOCHY

Wybierasz się do Mediolanu? Do dziś w obowiązuje tu nakaz uśmiechania się w miejscach publicznych. Każdy musi się uśmiechać. Na szczęście są z tego zwolnione osoby uczestniczące w pogrzebach i pracujące w szpitalach.

WIELKA BRYTANIA

Nigdy nie odwołano pochodzącego z XIV wieku zakazu wchodzenia do parlamentu w zbroi. Ciekawe czy gdyby ktoś zrobił to w XXI wieku, w jaki sposób zostałby ukarany. Jeśli schlasz się lub choćby spijesz alkoholem w miejscu, gdzie jest on sprzedawany – raczej nie ominie cię kara. No i chyba najważniejszy zakaz w naszym zestawie: zakaz trzymania łososia w „podejrzanych okolicznościach”. O co tu chodzi, wiedzą chyba tylko ci, którzy to prawo uchwalili.

BELGIA

Zdarzyła cię się „bitwa na poduszki” czyli wzajemne uderzanie poduszkami np. z kolegą? Tutaj lepiej tego nie rób. Poduszka traktowana jest tu jako broń. Jeśli pomylisz się i zamiast kolegi zaatakujesz kogoś nieznajomego, możesz zostać oskarżony o napad z użyciem broni.

NIEMCY

Na deser nasz zachodni sąsiad. Jeśli zapomnisz zatankować i utkniesz samochodem na autostradzie – na pewno za to wykroczenie dostaniesz mandat.

Tekst (c): Sadurski.com

Na zdjęciu na górze: Singapur

Sadurski.com w podróży – zobacz też:
> 10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Singapurze
> Metro w Hong Kongu
> Japonia. Wielki Budda w Kamakura
> Central Park w Nowym Jorku