antykoncepcja tabletki antykoncepcyjne prezerwatywy ciekawostki o prezerwatywach prezerwatywa

Ciekawostki o prezerwatywach

Czas czytania:3 minut/y, 42 sekund/y

Prezerwatywy, kondomy (condomy), albo swojskie gumki. Produkt wstydliwy, ale popularny i wciąż mający zagorzałych zwolenników i nabywców. Najważniejsze ciekawostki o prezerwatywach w skrócie

Prezerwatywy

1) Kondom ze zbiorniczkiem na czubku, na spermę, pojawił się już w XIX wieku. Nazwano go Paryżanin. Wkrótce wymyślono też prezerwatywę w wypustkami. Tę nazwano: Uzębiony Paryżanin.

2) W 2009 r. w Wiedniu otwarto Muzeum Prezerwatyw (Condomi Museum, adres: Esterhazygasse 26), w którym można poznać historię prezerwatywy. Zajmuje powierzchnię 100 metrów kwadratowych, ale eksponatów jest tyle, że na zwiedzanie należy przeznaczyć godzinę czasu. Mieści się pod sklepem z erotycznymi akcesoriami.

3) Duński lekarz Lasse Hessel w 1991 r. wynalazł prezerwatywę dla… pań czyli femidom.

4) Guma z dobrej jakości prezerwatywy może się rozciągnąć nawet o 850% swej pierwotnej powierzchni / wielkości.

5) Niektórzy Francuzi twierdzą, że prezerwatywy wynaleziono we Francji. W regionie Armagnac jest miasteczko Condom (czyżby zbieżność z nazwiskiem angielskiego lekarza Condoma?). Rzeźnicy używali tam błon zwierzęcych. Obecnie jest tu muzeum condomów.

antykoncepcja tabletki antykoncepcyjne prezerwatywy ciekawostki o prezerwatywach prezerwatywa
Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcyjnym i zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową

6) W USA przez lata prawo zabraniało produkcji, sprzedaży i używania prezerwatyw.

7) Obecne prezerwatywy produkowane są z lateksu. Z tego samego materiału, co np. opony samochodowe.

8) Prezerwatywy ostatnio wyrabiane są także z syntetycznego materiału o nazwie poliizopren. Podobno podczas użycia nie są wyczuwalne.

Giacomo Casanova prezerwatywy historia kondomy ciekawostki prezerwatywa antykoncepcja
Giacomo Casanova kochał kobiety i używał ówczesnych prezerwatyw

Rozmiary prezerwatyw – poradnik

9) Rozmiar ma znaczenie – także jeśli chodzi o prezerwatywę.
Wprawdzie prezerwatywy to nie koszulki T-shirt, ale też mają rozmiary S, M, L i XL. A ponieważ dla tego “ubranka” mniej ważna jest długość, a ważniejsza średnica (obwód), przed zakupem warto zmierzyć “gościa” gotowego do działania, na przykład centymetrem krawieckim. Zapamiętanie obwodu, pomoże w wyborze rozmiaru, który znajduje się na opakowaniu. Konkretnie:
> obwód penisa od 9,5 do 10 cm – prezerwatywa o średnicy 47 mm,
> od 10 do 11 cm – prezerwatywa o średnicy 49 mm,
> od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm,
> od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm,
> od 12 do 13 cm – prezerwatywa o średnicy 60 mm,
> od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
> od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm.

Jeśli nie masz ochoty na pomiary albo masz słabą pamięć do liczb – zapamiętaj chociaż, że średni obwód, to 11,5 cm – więc rozmiar 53 lub 56 powinien być w sam raz. A ponieważ ta informacja jest na odwrocie opakowania i zwykle małym druczkiem, nie zapomnij założyć okularów!

Odpowiedni dobór jest ważny, gdyż w nieoczekiwanym momencie prezerwatywa może się zsunąć i wszystko na nic.

antykoncepcja tabletki antykoncepcyjne prezerwatywy ciekawostki o prezerwatywach prezerwatywa
Prezerwatywa – z czym to się je? 😉

Inne sposoby wykorzystania prezerwatywy

10) Prezerwatywy używane są nie tylko do wiadomego celu. Niektórzy przemytnicy narkotyków wkładają do prezerwatywy narkotyk w proszku, połykają i tak przewożą przez granicę. W Nowym Jorku w 1884 r. schwytano mężczyznę, który w ten sposób szmuglował narkotyki z Panamy. A pewna pani włożyła sobie w pewną dziurkę prezerwatywę, w której był aż kilogram narkotyków.

11) Niektórzy przemycają w prezerwatywach alkohol. Czasami z państwa do drugiego państwa, innym razem – na stadion piłkarski, aby potem się napić.

12) Niektórzy napełniają prezerwatywy wodą, aby zrzucać z wysokości “bombę wodną”, na przykład w Prima Aprilis.

13) Prezerwatyw używali żołnierze, aby uchronić lufy karabinów przed dostaniem się do środka wody i nie tylko. Miało to miejsce w 1944 r. podczas lądowania aliantów w Normandii. Także stosunkowo niedawno, podczas wojny w Zatoce Perskiej.

antykoncepcja tabletki antykoncepcyjne prezerwatywy ciekawostki prezerwatywa
Tabletki antykoncepcyjne

Metody antykoncepcji

14) Są cztery: naturalna (w tym: stosunek przerywany, obserwacja śluzu metodą Billingsów), mechaniczna (w tym: prezerwatywa, wkładka domaciczna, kapturek naszyjkowy), chemiczna (kremy, żele, globulka) i hormonalna. O tym, która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza, decyduje wskaźnik Pearla (indeks Pearla). Amerykański biolog Raymond Pearl ( 1879-1940) ponad 100 lat temu opracował coś, czym wszyscy posługują się do dziś. Brak antykoncepcji, to wynik 85, 100-procentowa skuteczność, to zero. Według indeksu Pearla, prezerwatywa ma liczbę od 2 do 15.

Historia prezerwatywy

15) Do historii przeszedł angielski doktor Condom, lekarz angielskiego króla Karola II Stuarta (1630-1685). Król oprócz żony miał siedem kochanek, nic więc dziwnego, że jego lekarz miał mu pomóc w ograniczeniu potomstwa. Doktor Condom, który zalecał używanie ślepej kiszki i od którego nazwiska zaczęto wkrótce nazywać condomy, nie był jednak skuteczny w swych działaniach. Zatrudniający go król doczekał się tuzina potomków.
> Tu ciekawostki o historii prezerwatyw

Ciekawostki o prezerwatywach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o penisach
> Ciekawostki o piwie
> Dowcipy o kochankach i rogaczach

darmowe kryptowaluty Poprzedni post Darmowe kryptowaluty?
Jezioro Genewskie Genewa ciekawostki Szwajcaria historia miasto Następny post Turystyka i pandemia. Szwajcaria