prezerwatywy historia kondomy ciekawostki prezerwatywa antykoncepcja

Historia prezerwatywy

Czas czytania:5 minut/y, 14 sekund/y

Znane były już w starożytności, jednak dopiero w XX wieku stały się popularne. Chronią przed niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ciekawostki o prezerwatywach

Historia prezerwatywy

1) Prawdopodobnie pierwszym przedstawieniem prezerwatywy w sztuce, były malowidła naskalne z Grotte des Combarelles we Francji. Powstały 12 tys. lat temu. Znawcy twierdzą, że to “coś” namalowane w jaskini, wykonano ze skóry zwierzęcej.

2) Coś, co obecnie znamy jako prezerwatywę, używano w starożytnym Egipcie. Tam prezerwatywy szyto z lnu albo produkowano z najcieńszego papirusu. W starożytnym Rzymie robiono je z rybich pęcherzy, a dawni Japończycy używali… skorup żółwi i rogów zwierząt. Podobno używano muszli ślimaków, robiono “futerały” z liści. Raczej ni pełniło dobrze swojej funkcji, ale ludzka fantazja jak widać działała.

papirus starożytny Egipt prezerwatywy historia  kondomy ciekawostki prezerwatywa antykoncepcja
W starożytnym Egipcie prezerwatywą był… cienki papirus

3) Gdy w XVI wieku Europę dziesiątkował syfilis, używano lnianych kapturków (woreczków) nasączonych solami nieorganicznymi. Sposób podobno wymyślił włoski lekarz Gabrielle Falloppio, zwany Fallopiusem.

4) W XVIII wieku używano rybiej skóry lub baranich jelit. Ponieważ zsuwały się, mężczyźni musieli przywiązywać je do swoich bioder, niczym pasek od spodni. Te prezerwatywy były wielokrotnego użytku. Często pękały, więc były bardzo zawodne.

5) Do historii przeszedł angielski doktor Condom, lekarz króla Karola II Stuarta (1630-1685). Król oprócz żony miał siedem kochanek, nic więc dziwnego, że jego lekarz miał mu pomóc w ograniczeniu potomstwa. Condom, który zalecał używanie ślepej kiszki, od którego nazwiska zaczęto wkrótce nazywać condomy (obecnie częściej używamy w Polsce nazwy prezerwatywa), nie był jednak skuteczny w swych działaniach. Zatrudniający go król doczekał się tuzina potomków.

Karol II Katarzyna z Brananzy prezerwatywy historia  kondomy ciekawostki prezerwatywa antykoncepcja
Król Karol II i Katarzyna z Brananzy. Jeśli pozostałe kochanki były tak piękne, nie dziwimy się, że miał doradcę w sprawach intymnych

6) Sława wynalazku Condoma dotarła na dwór francuski. Miesięcznie zamawiano u niego 200 sztuk. Nie wiadomo czy były skuteczne, ale z pewnością odbierały przyjemność fizycznego obcowania z drugą osobą. Nie przez przypadek pani de Sévigné, francuska arystokratka, pisała w liście o prezerwatywie, nazywając ją “zbroją przeciw przyjemności”.

7) Z kronikarskiego obowiązku dodamy, że jego nazwisko wspomnianego wyżej doktora Condoma pisano na różne sposoby – także: Conton, Contom albo Condon.

8) Wielbicielem prezerwatyw był słynny włoski podróżnik, literat i playboy Giacomo Casanova (1725-1798). Przy legendarnej liczbie jego kochanek, za fakt używania produktu należy go pochwalić.

Giacomo Casanova prezerwatywy historia  kondomy ciekawostki prezerwatywa antykoncepcja
Giacomo Casanova kochał kobiety oraz używanie prezerwatyw

9) A generalnie pomysłowi mężczyźni używali to, co “było pod ręką”, byle w miarę dobrze działało. Rybacy używali pęcherzy pławnych ryb, pasterze owiec – jelit jagnięcych, a rzeźnicy korzystali błon zwierzęcych.

Fromsy z lateksu

10) Przełom nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Charles Goodyear (nazwisko dziś kojarzymy z jego oponami samochodowymi) w 1843 r. wynalazł wulkanizację – metodę produkcji gumy. 12 lat później, w 1855 r. stworzył prototyp prezerwatywy. Ale dopiero 15 lat później produkt trafił do produkcji seryjnej. Miał 2 milimetry grubości czyli był kilkadziesiąt razy grubszy niż obecnie, a końcówka była sprasowana, żeby nie przepuszczała spermy. Produkt nie dość, że był niezbyt komfortowy, do tego był zawodny, bo często pękał w nieodpowiedniej chwili. Może dlatego, że był wielorazowego użytku.

Charles Goodyear opony prezerwatywy ciekawostki historia prezerwatywa
Charles Goodyear produkował opony oraz… prezerwatywy

11) Wkrótce Żyd z Polski (z Konina), Israel Fromm (1883-1945, później zmienił imię na Julius), najstarszy z ośmiorga rodzeństwa, po przeniesieniu się do Berlina, założył warsztat z artykułami gumowymi. W 1912 r. wynalazł i opatentował bezszwową, cienką i jednorazową prezerwatywę. Wystarczyło płynną gumę wlać na szklaną kolbę wiadomego kształtu i wielkości.

12) Był rok 1916. Armię niemiecką podczas I wojny światowej dziesiątkowały nie tylko karabiny maszynowe, ale i kiła przenoszona przez prostytutki. Wynalazek Fromma był na tyle skuteczny, że wkrótce wchodził w skład niezbędnego wyposażenia każdego niemieckiego żołnierza. Produkty Fromma zaczęto nazywać fromsami, a jego firma postawiła na nazwę From’s Act. Hasło produktu brzmiało: „Die Konkurrenz platzt” (Konkurencja pęka).

13) Po przegranej wojnie Niemcy szukali pocieszenia w najtańszej rozrywce – seksie. Fromsy sprzedawano w ilości liczonej w milionach. Pudełko z trzema fromsami kosztowało 5 razy mniej niż bochenek chleba. W dodatku do każdego pudełka była dołączona karteczka. Wystarczyło podać ją dyskretnie sprzedawcy, aby wiedział co chce zakupić klient. Na karteczce było napisane: “Poproszę paczkę prezerwatyw Fromma”.

14) Fromm zaczął otwierać oddziały swojej firmy w kolejnych krajach, a produkcja rosła coraz szybciej. 50, potem 70 milinów sztuk rocznie. Produkt udoskonalano, do sprzedaży trafiły prezerwatywy w różnych kolorach. Sprzedaży nie zaszkodziły ani protesty niemieckich biskupów, ani zakaz reklamy.

prezerwatywy historia  kondomy ciekawostki prezerwatywa antykoncepcja
Kolorowe prezerwatywy produkowano już przed II wojną światową

15) U szczytu popularności prezerwatyw, do władzy doszedł Adolf Hitler. Fromma zmuszono do sprzedaży swego międzynarodowego imperium za symboliczną kwotę, a nabywcą została matka chrzestna Hermana Göringa. A Fromm, ponieważ był Żydem, ratował życie, uciekając z faszystowskich Niemiec. Zmarł na zawał serca w Anglii.

Prezerwatywy po II wojnie światowej

16) Po wojnie też produkowano prezerwatywy, jednak w latach 60-ych zaczęły być wypierane z rynku przez inne produkty, głównie przez pigułki antykoncepcyjne.

17) To wtedy, w latach 60-ych wymyślono, że prezerwatywy będą wraz ze środkiem nawilżającym. Pod koniec lat 60-ych zaczęto produkować prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym.

18) Prezerwatywy znów zaczęły być popularne, gdy pod koniec XX wieku wybuchła epidemia AIDS. Bo chroniły nie tylko przed ciążą, przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale również przez AIDS (oceniano, że w 80-95 procentach).

19) Prezerwatywy o różnych smakach zaczęto produkować od 1981 roku.

Prezerwatywy w Polsce

20) Lateksowy produkt zdobył serca (członki?) Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym. Reklamy pojawiały się w prasie, były dosyć niewinne, często urozmaicone były chwytliwymi hasłami reklamowymi. Produkty firmy Olla-Gum reklamowano hasłami: „Choć jest kryzys, choć jest bieda, lecz bez »Olla« żyć się nie da!” Albo: „Olla-Gum to nasza broń kobieca, Olla-Gum to coś co was podnieca” – co nawiązywało do słów piosenki śpiewanej przez słynnego Eugeniusza Bodo przebranego za kobietę, w filmie z roku 1937.

prezerwatywy historia Eugeniusz Bodo Seksapil kondomy ciekawostki prezerwatywa antykoncepcja
Eugeniusz Bodo przebrany za kobietę, śpiewa “Seksapil…”

21) To wtedy powstało reklamowe hasło “Prędzej ci serce pęknie” używane w Polsce, do dziś jest wspominane jako klasyk branży reklamowej. Nie wiadomo na pewno kto jest autorem hasła, choć niektórzy podają znane nazwiska, w tym Melchiora Wańkowicza (tego od nie mniej słynnego hasła “Cukier krzepi”).

22) Prezerwatywy w międzywojennej Polsce sprzedawano także wysyłkowo, do czego zachęcały reklamy w prasie. Na zachętę pierwsza sztuka była gratis. Musiały to jednak być produkty dosyć drogie, skoro osoby biedniejsze musiały się w tym czasie zadowolić produktem wielorazowego użytku, z owczych jelit.

Historia prezerwatywy i ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o prezerwatywach
> Znane penisy i skandale
> Kostium kąpielowy – ciekawostki

miasto Ponta Delgada ciekawostki Sao Miguel wyspy Azory Portugalia Poprzedni post Ponta Delgada na wyspie São Miguel. Stolica Azorów
śmieci ciekawostki odpady śmiecenie historia kontenery na odpady Następny post Kontenery na śmieci. Uporządkuj swój dom