Ciekawostki o promach

prom ciekawostki promy statki wycieczkowe

Czym są promy? Najważniejsze informacje i ciekawostki o promach. Promy z Polski do Szwecji i innych krajów

Promy – informacje

1) Prom, to rodzaj statku przewożącego osoby i towary. Promy obsługują regularne połączenia pomiędzy portami (tzw. żegluga wahadłowa).

2) Są promy pasażerskie, pasażersko-towarowe, także promy kombinowane (przewożące też wagony kolejowe).

3) Najmniejsze i najszybsze promy, to promy przewożące tylko ludzi. Pasażerowie na pokładzie mogą korzystać z kabin pasażerskich, restauracji, sklepów, itp.

4) Są szybkie jednostki typu HSC, rozwijające prędkość powyżej 38 węzłów.

5) Samochody na prom wjeżdżają od tyłu promu, pasażerowie wchodzą przez furtę boczną.

6) Są też promy śródlądowe, pływające nie po morzach, lecz po rzekach i kanałach. Mają własny napęd lub poruszają się dzięki przymocowanej do kadłuba linie.

prom ciekawostki promy statki wycieczkowe
Prom śródlądowy

Promy w Polsce

7) Promy zaczęły pływać w Polsce od drugiej połowy lat 60. Pierwszym promem był MF Gryf (wcześniej przez 4 lata pływał jako MF Finndana). Pływał na trasie Świnoujście – Ystad.

8) W połowie lat 90. w Norwegii wybudowano prom MF Polonia, pływający na trasie Ystad – Świnoujście. Mieścił tysiąc pasażerów, 172 samochody oraz wagony kolejowe. Był jednostką dwa razy większą niż wcześniejsze promy kursujące z Polski.

9) Obecnie promy pływają ze Świnoujścia do Ystad i Trelleborg w Szwecji, z Gdańska do szwedzkiego portu Nynäshamn, z Gdyni do szwedzkiego portu Karlskrona, do Helsinek (stolica Finlandii) oraz do miasta Rostock w Niemczech, a z Kołobrzegu do Nexø (port na duńskiej wyspie Bornholm).

prom ciekawostki promy statki wycieczkowe
Rufa promu – tu wjeżdżają na pokład samochody

Promy – ciekawostki

10) Pod koniec 2019 r. media informowały, że litewscy inżynierowie stworzyli prototyp bezzałogowego promu, przewożącego tysiąc pasażerów lub 600 pasażerów i 40 samochodów.

11) Promy armatora Moby Lines pływające po Morzu Śródziemnym, są szczególnie lubiane przez dzieci. Powód? Ich kadłuby zdobią wielkie, kolorowe postacie z kreskówek.

12) Dwa największe pasażerskie statki świata, to Oasis of the Seas oraz MS Allure of the Seas. Mają długość 360 metrów i szerokość 47 metrów, a wyporność wynosi ok. 100 tysięcy ton. mogą zabrać ponad 6600 pasażerów, a załoga, to ponad 2100 osób. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji na 16. pokładach, wystarczy jeśli napiszemy, że to miasto na wodzie. Koszt budowy jednego statku wyniósł ok. 1,5 miliarda dolarów.

Staten Island Ferry Nowy Jork ciekawostki Manhattan
Nowy Jork, prom Staten Island Ferry. Kursuje ze Staten Island na Manhattan

13) Największa katastrofa promu na Bałtyku? 28 września 1994 roku w ciągu 5. minut zatonął prom pasażerski MF Estonia, kursujący między Tallinnem a Sztokholmem. Na pokładzie przebywało 989 pasażerów i załoga. Zginęły 852 osoby, uratowano 138 osób. Była to wielka tragedia, bo pamiętamy że katastrofa słynnego statku Titanic w 1912 r. pochłonęła ponad tysiąc ofiar. Według późniejszego raportu, przyczyną katastrofy były wady konstrukcyjne furty dziobowe. Wrak nadal znajduje się na dnie morza.

14) 14 stycznia 1993 roku zatonął prom Jan Heweliusz kursujący między Świnoujściem a Ystad. Było 55 ofiar z różnych państw, w tym 20 członków załogi.

15) Od nazwy promów pływających po morzach wzięło się też określenie promy kosmiczne czyli wahadłowce (shuttle) – rakiety kosmiczne kursujące wielokrotnie w obu kierunkach – z ziemi w kosmos i z powrotem. Najdłużej kursującym promem kosmicznym był Discovery, który latał w latach 1984-2011.

Ciekawostki o promach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Staten Island Ferry – prom w Nowym Jorku
> Prom Gdańsk-Nynäshamn
> Duty free – ciekawostki