Pruszków – 20 ciekawostek
Miasto Pruszków ciekawostki i najważniejsze informacje o podwarszawskim Pruszkowie. Historia, zabytki, muzea, parki Pruszkowa, sport w Pruszkowie
Pruszków – informacje
1) Pruszków, to ponad 60-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, nad rzeką Utratą. Jest tu siedziba powiatu pruszkowskiego. Pruszków wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Z Pruszkowa do Warszawy jest kilkanaście kilometrów.
2) Tworki, to obecnie dzielnica Pruszkowa. Wieś istniała już w XVI wieku. W latach 1888-1892 r. wybudowano tu szpital dla psychicznie chorych. Z 57 ha jego powierzchni ok. 23 ha zajmuje park. Są tu budynki szpitalne, kościół (piszemy o nim niżej) i Dworek nad Utratą zbudowany w 1929 r. Początkowo był to tzw. Dom Rozrywki dla pracowników i pensjonariuszy, po wojnie nazwano go Domem Pacjenta.
Pruszków ciekawostki z historii
3) W rękopisie z 1414 r. wymieniono wieś de Praskow. Pruskowo w 1580 r. było wsią. Prawa miejskie Pruszków uzyskał w 1916 roku.
4) Stację kolejową otwarto w Pruszkowie w 1845 roku. W 2018 r. zakończono remont budynku dworca, który stoi przy ul. Sienkiewicza.
5) Między 12 a 14 października 1914 r. wojska niemieckie i rosyjskie stoczyły bitwę o Pruszków. Zginęło wielu mieszkańców, a zabudowa miasta poważnie ucierpiała.
6) Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali ok. 1500 Żydów czyli niemal całą żydowską ludność Pruszkowa.
Zabytki Pruszkowa
7) Neorenesansowy Pałacyk Sokoła (ul. T.Kościuszki 41) zbudował w 1876 roku Ignacy Więckowski, właściciel wytwórni wafli. Po I wojnie światowej, mieściło się tu Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” (stąd nazwa pałacu). We wrześniu 1939 r. był tu szpital dla polskich żołnierzy. Na wieży pałacowej jest zamontowany zegar z 1974 roku. Obecnie mieści się w nim Młodzieżowy Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia.
8) Neoromańsko-gotycki Kościół św. Kazimierza (Pruszków, ul. Kraszewskiego 23) zbudowano w latach 1907-1938.
9) Neogotycki Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny stoi w dzielnicy Żbikowo, przy ul. 3 Maja. Zbudowano go w latach 1906-1914, na fundamentach kościoła z XV wieku.
10) Kościół Przemienienia Pańskiego znajduje się na terenie kompleksu szpitala psychiatrycznego w Tworkach, dzielnicy Pruszkowa, przy ul. Partyzantów. Swój ciekawy kształt architektoniczny zawdzięcza temu, że początkowo była to cerkiew pw św. Aleksego, wzniesiona w pierwszych latach XX wieku. Zbudowano ją dla rosyjskich pracowników placówki. Gdy w 1915 r. Rosjanie opuścili Królestwo Polskie, cerkiew przestała pełnić swe funkcje i stała opuszczona. Po przejęciu w 1928 r. przez Kościół katolicki, od 1930 r. jest świątynią rzymskokatolicką. Wyposażono ją w sprzęty przeniesione z kaplicy katolickiej istniejącej od początku istnienia szpitala, w jego centralnej części. Zachowano do dziś pierwotne freski i posadzkę.
11) Wieża ciśnień (ul. Waryńskiego 760) znajduje się w pobliżu dworca kolejowego w Pruszkowie. Zbudowano ją w latach 40. XX wieku. Ma 28,7 m wysokości i pełniła swe funkcje do 2001 roku. Zbiornik z woda znajdował się 17 metrów pod ziemią.
Muzea Pruszkowa
12) Od 1975 r. istnieje Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Stefana Woydy (1938-2006) – założyciela muzeum. Mieści się na pl. Jana Pawła II 2, w wyremontowanym pałacu Potulickich.
13) Muzeum Dulag 121 utworzono w 2010 r. Dokumentuje historię niemieckiego obozu przejściowego w Pruszkowie i losu mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta podczas i zaraz po powstaniu w 1944 roku. Adres: Pruszków, ul. 3 Maja 8a.
Parki Pruszkowa
14) W centrum Pruszkowa zlokalizowany jest Park Kościuszki (Park Sokoła) o powierzchni 4,26 ha. Prowadzi do niego 10 wejść. Jest część zabytkowa parku i współczesna, a park przebudowano na początku XX wieku. W parku stoi (wspomniany już) Pałacyk Sokoła, jest tu fontanna “Mali Muzykanci”, plac zabaw dla dzieci, od niedawna także Pruszkowska Tężnia z wodą solankową z miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie-Solanka.
15) W śródmieściu Pruszkowa znajduje się Park Potulickich. Ma powierzchnię 23,25 ha, z czego 8,5 ha zajmują zbiorniki wodne na jego terenie. Park został założony w 1860 r. i znajduje się w rejestrze zabytków. Stworzono go dla hrabiego Antoniego Potulickiego, jako otoczenie klasycystycznego Pałacyku Potulickich, zbudowanego ok. 1860 roku. Przed pałacem w 1979 ustawiono rzeźbę “Narodziny Narcyza”.
Na wyspie znajdującej się na największym stawie, stoi podświetlana w nocy Najświętszej Marii Panny. Od 2010 r. w pobliżu uruchomiono fontannę. W okresie wakacyjnym można tu popływać na wypożyczonych kajakach.
Na obrzeżach parku przepływa rzeka Utrata, a obok niego stoją obiekty stadionu Znicza Pruszków.
16) Park Kultury i Wypoczynku Mazowsze, to park miejski w Pruszkowie, o powierzchni 9,8 ha. Nazywany jest Glinkami Hosera, gdyż rodzina Hoserów kupiła te tereny w drugiej połowie XIX wieku. W zbiorniku wodnym który jest w parku, wędkarze łowią ryby.
Sport w Pruszkowie
17) Arena Pruszków, to jedyny w Polsce kryty tor kolarski. Ma 250 m długości. Hala może pomieścić 1800 widzów, do tego jest możliwość dostawienia 1500 kolejnych miejsc. Obiekt otwarto w 2009 r. i znajduje się w Pruszkowie przy ul. Andrzeja 1.
W 2019 r. odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym. Odbywały się tu również inne imprezy tego typu orz wydarzenia widowiskowo-sportowe i komercyjne.
Trenuje tu Kadra Narodowa w kolarstwie torowym, ma tu siedzibę Polski Związek Kolarski. W sąsiedztwie są hotele i parkingi.
18) Klub sportowy Znicz Pruszków założono w 1923 roku. Piłkarze Znicza mecze rozgrywają na Stadionie Piłkarskim MZOS Znicz (ul. Bohaterów Warszawy 4). Obiekt otwarto w 2006 r., jest na nim 2 tys. miejsc siedzących. Znicz był pierwszym profesjonalnym klubem piłkarskim, w którym karierę sportową rozpoczynał Robert Lewandowski.
Pruszków – kolejne ciekawostki
19) Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP stoi na Osiedlu Staszica, przy ul. Helenowskiej 2. Został otwarty w 1986 r. Obok kościoła stoi budynek z ujęciem wody oligoceńskiej.
20) Żbików, to najstarsza część Pruszkowa. Wieś istniała już w XVI wieku.
Pruszków ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com