prysznic ciekawostki prysznice natrysk historia

Ciekawostki o prysznicach

Czas czytania:3 minut/y, 12 sekund/y

Prysznic ciekawostki i najważniejsze informacje o prysznicu i prysznicach. Współczesne prysznice. Prysznic czy wanna?

Priessnitz i leczenie wodą

1) Czech, Vincentz Priessnitz (1799-1851), to domorosły medyk, zwany Wodnym Lekarzem. To właśnie od jego nazwiska powstało polskie słowo prysznic. Poznaj jego historię.

2) Miał 12 lat, gdy zakończył nauki i był analfabetą. Mając 16 lat spadł z konia i złamał dwa żebra. Nasączył zimną wodą opatrunek, przyłożył do ciała, a potem obwiązał się kilkoma warstwami chust. Żebra szybko się zrosły, a on stał się wynalazcą „opatrunków Priessnitza”.

3) W 1826 r. otworzył dom dla kuracjuszy z łaźnią, gdzie stosował terapie wodne. Wkrótce został oskarżony o znachorstwo i postawiony przed sądem. Został uniewinniony, gdyż… woda nie jest medykamentem. W 1830 r. otrzymał od władz austriackich zezwolenie na prowadzenie zakładu kuracyjnego i “leczenie wodą“, 8 lat później na prowadzenie uzdrowiska. W łaźni jego zakładu (wkrótce został rozbudowany i równocześnie mogło tu przebywać nawet 100 pacjentów) działała wielka wanna o średnicy 10 metrów, z fontanną.

4) Do jego śmierci w 1832 r. z zabiegów skorzystało 36 tys. ludzi, a zakład wodoleczniczy Priessnitza działa nadal. Mieści się w Lázně Jeseník koło Jesionika w Czechach.

5) Już po śmierci, w 1846 r. w imieniu cesarza Austrii, za działalność leczniczą Priessnitza odznaczono złotym medalem zasługi, a w Jesioniku (Czechy) i Wiedniu (Austria) postawiono mu pomniki. W Poznaniu na Placu Wolności jest pomnik greckiej bogini zdrowia Hygieim, ufundowany w 1841 r. przez Edwarda hr. Raczyńskiego. Jest na nim wyryta informacja o
Priessnitzu.

kabina prysznicowa prysznic ciekawostki prysznice natrysk historia
Współczesna kabina prysznicowa. Prysznic ciekawostki

Prysznic czy wanna?

6) Brytyjscy naukowcy zbadali, że czas przeciętnej kąpieli pod prysznicem, to 8 minut, a poziom zużycia wody jest podobny, jak podczas kąpieli w wannie. Panuje jednak przekonanie, że kąpiel pod prysznicem jest bardziej ekologiczna niż w wannie. Jeśli trwa krócej niż 8 minut czyli zużywamy mniej wody niż do kąpieli w wannie, na pewno tak jest. Poza tym, aby utrzymać wannę w czystości, trzeba ją co jakiś czas dodatkowo umyć, a to oznacza dodatkowe zużycie wody.

7) Podobno lekarze zalecają, aby nie kąpać się w wannie częściej niż 2 razy w tygodniu. A skoro tak – w pozostałe dni tygodnia można brać prysznic. Nic więc dziwnego, że w wielu łazienkach montowana jest wanna oraz kabina prysznicowa.

Nowoczesne prysznice

8) Od czasów Priessnitza zmienił się świat, w tym także sposoby brania prysznicu. Obecnie jest to specjalne miejsce w wielu naszych łazienkach. Są kabiny prysznicowe z brodzikiem o różnych kształtach, gdzie w kilka minut pod bieżącą wodą można się wykąpać lub ostudzić ciało w upalny dzień. Dla melomanów są prysznice z radiem. Możliwe, że są także kabiny prysznicowe z telewizją i Internetem, jednak taka opcja na pewno nie jest ekologiczna i zachęca do jak najdłuższego przebywania w łazience.

prysznic ciekawostki prysznice natrysk historia
Taki prysznic, to orzeźwiająca ochłoda w upalny dzień

Prysznice – ciekawostki

9) Jak słowo prysznic brzmi w innych językach? Na przykład: shower (angielski), douche (francuski), sprcha (czeski).

10) Podczas 10-minutowego prysznicu zużywamy ok. 200 litrów wody. Ta ilość wystarczyłaby jednej osobie przeżyć ok. 100 dni. Niestety, bez mycia i kąpieli.

11) Francuzi twierdzą, że woda w jakiej kapiemy się pod prysznicem nie powinna być cieplejsza od “porannej kawy”.

12) Obecnie można kupić przenośne prysznice turystyczne (samochodowe, do kampera), zabierane na wakacyjny wypad samochodem na kemping i biwak. Kabina przypomina mały namiot, a woda do wewnątrz pompowana jest przy użyciu prądu. Można też podłączyć część, która podgrzewa wodę.

13) W naszym słowniku znajduje czasem używane się określenie: zimny prysznic. Jakie jest jego znaczenie? Chodzi o zdarzenie, które pozbawia (pozbawiło) złudzeń. O “wylanie zimnego kubła wody na głowę”, co powoduje u człowieka orzeźwienie i racjonalne myślenie.

14) Osoby rozwiązujące krzyżówki szukają w Internecie odpowiedzi na pytanie o alternatywę słowa prysznic, na 7 liter. Jeśli szukasz odpowiedzi do krzyżówki, odpowiadamy: inne określenie słowa prysznic, to: natrysk.

Prysznic ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Oczko wodne
> Parki wodne ciekawostki
> Ciekawostki o lornetkach
> Odkurzacz

kościół Sieradz ciekawostki zabytki atrakcje Poprzedni post Ciekawostki o mieście Sieradz
Czesław Przęzak wystawa Wrocław Następny post Przęzak rysuje już 45 lat. Wystawa we Wrocławiu