Przegrzebek – 15 ciekawostek o skorupiaku

co to jest przegrzebek ciekawostki skorupiaki skorupy

Co to jest przegrzebek ciekawostki i najważniejsze informacje. Wszystko na temat przegrzebka: gdzie występuje, jak wygląda, rozmnażanie, dania z przegrzebka

Przegrzebek informacje

1) Przegrzebek (ang. scallop) czyli jest skorupiakiem. To jeden z trzech najczęściej spożywanych skorupiaków świata.

2) Żyje w piaszczystym, żwirowym lub mulistym dnie morza, na głębokości od 25 do 200 metrów.

przegrzebki grillowane danie z przegrzebka
Przegrzebki grillowane

3) Muszle przegrzebka mają 10–15 cm długości, choć niektóre mają nawet 20 cm. Górna połowa muszli jest płaska, często czerwono-brązowa, dolna jest wypukła, jasnokremowa lub brązowa.

4) Posiadają dużo sodu, wapnia i minerałów. Zawierają dużą ilość witaminy A, kwasów omega3 i mają mało kalorii.

5) Przegrzebki są łowione w Morzu Śródziemnym. Odławiane są też na Atlantyku – w Bretanii, Normandii, Anglii i Irlandii, występują też u wybrzeża Afryki północnej.

przegrzebki ciekawostki skorupy skorupiaki muszle muszla
Charakterystyczny kształt muszli przegrzebka

Przegrzebek ciekawostki

6) Przegrzebek jest obojnakiem. Czyli aby się rozmnażał, nie potrzebuje drugiego osobnika. Jego larwy są planktoniczne czyli unoszą się w wodzie.

7) Kształt muszli przegrzebka jest znany od stuleci. Pojawił się na obrazie Boticellego (1445-1510) „Narodziny Wenus” i jest w logo stacji benzynowych Shell. Jest też w herbach okręgów we Włoszech, w okolicy Sieny i Padwy.

8) Przegrzebek jest zwierzęciem, które ma „oczy zwierciadlane”. Błyszczące punkty na brzegu muszli niektórzy nazywają oczami. Światło z tych punktów trafia do dwóch siatkówek.

przegrzebki danie potrawy skorupiaki
Zimna przystawka z przegrzebka i nie tylko

Przegrzebek jako posiłek

9) Przegrzebki chętnie są zjadane w Europie, głównie we Włoszech. Tu nazywa się capesante i spożywany jest często w okresie świąt Bożego Narodzenia.

10) Przegrzebek najczęściej spożywany jest od maja do sierpnia, gdyż wtedy występuje w większych ilościach i głównie wtedy jest odławiany.

11) Przegrzebki można spożywać surowe lub gotowane. Są przyrządzane na zimno jako przystawka lub jako składnik dania głównego, np. z rybami i warzywami. Muszle mogą służyć jako dekoracja potrawy.

przegrzebki ciekawostki informacje małże św. Jakuba
Wyłowiony z wody smakołyk. Przegrzebek ciekawostki

12) Im przegrzebek jaśniejszy – tym bardziej świeży.

13) Przegrzebek twardy i suchy, to przegrzebek rozgotowany.

14) Przegrzebki dostępne w Polsce, są mrożone. Przed sporządzeniem z nich posiłku, należy pamiętać, że winny być rozmrażane powoli.

15) Aby wyjąć przegrzebka, między obie muszle należy włożyć krawędź noża i rozchylić muszle, aby oderwać mięsień którym przymocowana jest reszta przegrzebka. Potem łyżką wyjmuje się zawartość muszli i płucze się ją w wodzie.

Przegrzebek ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Owoce morza ciekawostki
> Kuchnia włoska potrawy
> Algi morskie