pies stróżujący na wakacjach wakacje urlop z psem

5 ras psów, które sprawdzą się w roli stróża posiadłości

Czas czytania:3 minut/y, 45 sekund/y

Kiedy myślimy o psie stróżującym, wyobraźnia momentalnie podsuwa nam obraz silnego i dumnego owczarka niemieckiego. W rzeczywistości jednak ten reprezentacyjny zwierzak nie okupuje najwyższych pozycji w rankingu psów stróżujących i bywa, że pod względem skuteczności dorównuje mu… yorkshire terrier

Jaki powinien być pies stróżujący?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: reagujący na wydawane komendy i dopasowany do zadań, które chcemy mu wyznaczyć. Jeżeli potrzebujemy biegającego systemu bardzo wczesnego ostrzegania, wybierzmy teriera lub szpica. Pieski te są bardzo temperamentne i lubią informować właściciela o każdej nietypowej sytuacji. Jeśli natomiast chcemy, aby nasz pies samym wyglądem mroził krew w żyłach nieproszonym gościom, rozważmy dobermana, rottweilera lub cane corso. Każdy z tych zwierzaków jest czujny i ma silny instynkt terytorialny, dzięki czemu nie trzeba ich specjalnie stróżowania uczyć. Niestety, ze względu na krótką sierść i skąpy podszerstek, nie nadają się one do trzymania na dworze podczas silnych mrozów.

TOP 5 ras psów stróżujących

Owczarek środkowoazjatycki

Stróż idealny. W swojej ojczyźnie wykorzystywany do pilnowania stad przed drapieżnikami, z którego to obowiązku znakomicie się wywiązuje. Jest to pies dość duży i muskularny, a także czujny i pewny siebie. Nie szczeka dużo, a większość czasu spędza obserwując swoje terytorium. W pracy kieruje się prostym pryncypium – przyjaciel właściciela jest również przyjacielem psa. Jeżeli natomiast na posesję próbuje przemknąć się nieproszony gość… cóż, lepiej żeby tego nie robił. Azjata nie odpuści, dopóki go nie odpędzi albo nie zneutralizuje. Dużą zaletą tego zwierzaka jest to, że dobrze znosi złe warunki pogodowe i może spędzać czas na dworze przez cały rok. Ma natomiast skłonności do agresji i dlatego polecany jest raczej osobom zrównoważonym, mającym doświadczenie w układaniu psów.

Owczarek kaukaski

Pokryty gęstym futrem Kaukaz przypomina sennego miśka, ale pozory mylą. Jest to pies bardzo niezależny i obdarzony silnym instynktem terytorialnym. Stulecia spędzone na ochronie wypasanych stad ukształtowały w nim bardzo samodzielny charakter, więc potrafi on podejmować decyzje we własnym zakresie. Obfite futro sprawia, że najlepiej czuje się na dworze i pora roku nie ma tutaj większego znaczenia. Nie nadaje się do mieszkań i małych ogródków, gdyż uwielbia dużą przestrzeń. Owczarek kaukaski generalnie jest psem opanowanym, chociaż wykazuje skłonności do dominacji i wtedy może być agresywny. Nie bywa natomiast hałaśliwy – nie musi. W obliczu zagrożenia terytorium, reaguje od razu. Ze względu na swoją niezależność, wymaga doświadczonego opiekuna.

owczarek podhalański pies psy ciekawostki
Mały owczarek podhalański przypomina maskotkę – przytulankę

Owczarek podhalański

Wielkie białe psisko stróżowanie ma we krwi, ale, wbrew obiegowej opinii, nie wymaga stada owiec aby poczuć się spełnionym i szczęśliwym. Jest stworzeniem wielkodusznym, więc nie atakuje bez potrzeby. Intruza najpierw ostrzeże szczekaniem i lepiej, żeby gość potraktował to poważnie. Jest oddanym opiekunem i zwierzakiem inteligentnym, który szybko się uczy. Jest jednak uparty i może się okazać, że nie wykona naszego polecenia, ponieważ… uzna, że jest ono bez sensu. Iście niedźwiedzie futro pełni u niego funkcję nie tylko dekoracyjną – dobrze czuje się na dworze i nie straszne mu są mrozy. Wymaga jednak regularnego czesania, inaczej w czasie linienia będzie produkował tony sierści. Jego szata nie trzyma brudu, więc zwykłe szczotkowanie wystarczy aby nasz miś polarny prezentował się co najmniej efektownie.

szpic pies psy ciekawostki
Szpic, pies stróżujący

Szpic średni

Świetny kompan i mistrz dog dancingu w jednym. Nieufny w stosunku do obcych i energiczny – ta mieszanka sprawia, że szpic dobrze odnajduje się w roli stróża posiadłości. Wprawdzie jego widok nie przerazi potencjalnego intruza do granic paraliżu, ale też nie taka jest jego rola. Piesek ten chętnie podejmuje różne aktywności i szybko się uczy, o ile nie staje się to nudne. Świetnie radzi sobie w zawodach agility, a także – w tańcu. Łatwo go zmotywować smakołykami, więc nawet początkujący opiekun nie powinien mieć z nim problemów. Dobrze znosi mrozy, ale w upały szybciej się męczy i warto o tym pamiętać. Jest doskonałym towarzyszem spacerów. Lubi przebywać w pobliżu swojego opiekuna i ma dużo cierpliwości do dzieci, co bywa nieocenioną zaletą.

yorkshire terrier pies psy ciekawostki
Pies rasy Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Last but not least, oto wspomniany na początku york. Nie zakładajmy od razu, że stworzonko, które możemy nosić w torbie na zakupy, nie sprawdzi się w roli stróża. Wiele małych piesków nie zauważa oczywistej dysproporcji pomiędzy sobą a przeciwnikiem i zdarza im się wściekle obszczekiwać kilkakrotnie większych intruzów, niezależnie od gatunku. Yorkshire, podobnie jak większość terierów, ma zamiłowanie do patrolowania swoich włości i żywo interesuje się wszystkimi zmianami w otoczeniu. Jest czujny, spostrzegawczy i inteligentny, ale źle wychowany może stać się nerwowy i bojaźliwy. W połączeniu z właściwym terierom temperamentem oznacza to armagedon w ogrodzie. Zatem jeżeli zdecydujemy się na yorka, zadbajmy przynajmniej o podstawowe szkolenie – inaczej piesek wejdzie nam na głowę.

Tekst dla Sadurski.com: RynekPierwotny.pl

bielizna męska ciekawostki Poprzedni post Co mężczyźni wiedzą o bieliźnie?
budowa domu 2019 koszty Następny post Ile będzie cię kosztować budowa domu w 2019 roku