zamek pałac w Pszczynie zabytki atrakcje co zobaczyć pałace śląskie

Niezwykłe ciekawostki o Pszczynie

Czas czytania:2 minut/y, 35 sekund/y

Z czego słynie Pszczyna ciekawostki i najważniejsze fakty o Pszczynie. Historia, zabytki i atrakcje Pszczyny

Pszczyna – informacje

1) Pszczyna, to ok. 30-tysięczne miasto w województwie śląskim. Niektórzy nazywają je Perłą Górnego Śląska. Leży nad rzeką Pszczynką, która jest lewym dopływem Wisły.

Pszczyna – skąd nazwa miasta?

2) Pszczynę, w innych formach językowych, wymieniano już w kronikach Jana Długosza (1470-1480). Kiedyś pisano o niej: Plsczina, Pczyna, Psczina. Obecna nazwa Pszczyna oficjalnie pojawiła się w 1750 roku.

brama zamek pałac Pszczyna ciekawostki atrakcje
Brama wejściowa do pałacu, w głębi pałac w Pszczynie

Pszczyna ciekawostki z historii

3) Podobno ok. roku 1200 w Starej Wsi (obecnie dzielnica Pszczyny) stał kościół, wokół którego wyrosła osada. Jest to najstarsza część Pszczyny.

4) Pszczyna prawa miejskie uzyskała w 1303 roku.

5) W latach 1765–1847 Pszczyna była stolicą Księstwa Pszczyńskiego, jednego z dawnych księstw śląskich.

6) W 1922 r. Pszczynę odwiedził Marszałek Polski Józef Piłsudski. 28 sierpnia na Rynku udekorował kilku mieszkańców (w tym ppor. Stanisławowa Krzyżowskiego) orderami państwowymi.

7) W dniach 1-2 września 1939 r. w pobliżu Pszczyny miała miejsce bitwa pszczyńska, przegrana przez wojska polskie (było 440 zabitych) z wojskami III Rzeszy. Na szczęście podczas całej wojny Pszczyna prawie nie ucierpiała.

zegar zamek pałac Pszczyna ciekawostki atrakcje
Zegar na szczycie pałacu w Pszczynie. Pszczyna ciekawostki

Pałac w Pszczynie (zamek)

8) W XI lub XII wieku powstała późniejsza rezydencja magnacka. Zamek w Pszczynie wielokrotnie przebudowywano, zmieniali się jego właściciele. Obecny, neobarokowy kształt architektoniczny uzyskał w latach 1870–1876. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim (156 ha powierzchni) tworzy zespół pałacowo-parkowy. Od 1946 r. mieści się tu Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Obiekt znajduje się przy ul. Brama Wybrańców 1. (Zdjęcie pałacu na samej górze tej strony).

kościół Pszczyna ciekawostki atrakcje
Na rynku w Pszczynie. Zbór ewangelicko-augsburski, z prawej ratusz

Skansen i muzea w Pszczynie

9) W Pszczynie znajduje się skansen czyli Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Został utworzony w 1975 r. i na obszarze 2 ha stoi kilkanaście dawnych budowli drewnianych, m.in. spichlerz (1784), stodoła z XVII w., kuźni, młyn wodny i chałupy.

10) Od 1985 r. w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 26 istnieje Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Przy ul. Katowickiej 1 od 2014 r. znajduje się Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.

Atrakcje Pszczyny, ciekawostki i informacje

11) Jednym z wejść do zamku jest Brama Chińska. Oryginalna jak na polską architekturę brama stanęła tu w pierwszych latach XX wieku czyli ponad 100 lat temu.

12) Wśród zabytków sakralnych Pszczyny jest Kościół pw. Wszystkich Świętych i Matki Boskiej Różańcowej. Świątynia stała tu już w XIV wieku, po pożarach była odbudowywana i z czasem zatraciła cechy późnobarokowe.

ratusz Pszczyna ciekawostki atrakcje
Ratusz w Pszczynie

13) Ratusz w Pszczynie znajduje się północnej pierzei rynku i przylega do budynku zboru ewangelicko-augsburskiego. W ratuszu jest siedziba władz miejskich. Budynek wzniesiono prawdopodobnie w 1658 r., a miasto zakupiło go w 1715 r. W 1738 r. do szczytu dodano niedużą wieżę, na której umieszczono zegar. Obecny neorenesansowy kształt budynek uzyskał podczas przebudowy w 1931 roku.

14) Dzielnice Pszczyny: Stare Miasto, Śródmieście, Siedlice, Piastów, Daszyńskiego, Powstańców Śląskich (Poligon), Piłsudskiego, Podstarzyniec, Polne Domy, Kolonia Jasna, Kępa, Stara Wieś.

Pszczyna ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bielsko-Biała
> Chełm
> Ciechocinek

gospodarka przemysł Polska fabryki fabryka Poprzedni post Polska gospodarka – kwiecień 2020
siłownia muzyka kobieta Następny post Dlaczego na siłowni może nam towarzyszyć muzyka?