Puszcza Knyszyńska i polowanie na zwierza
Myśliwy, który chce poczuć przypływ adrenaliny i zdobyć imponujące trofeum, może zapolować na dzika, jelenia, a nawet żubra. Gdzie to zrobić? Te gatunki występują w Puszczy Knyszyńskiej
Zwierzęta w Puszczy Knyszyńskiej
– Żyją tutaj wszystkie gatunki zwierząt, jakie występuje w Polsce w stanie dzikim – mówi Maciej Łukaszewicz, leśniczy ds. łowiectwa w Nadleśnictwie Supraśl. – Mało tego, puszcza ma częściowo charakter naturalny. Nie wszędzie bowiem jest prowadzona normalna gospodarka drzewna.
Nic wiec dziwnego, że Puszcza Knyszyńska jest doskonałym miejscem do bytowania zwierząt. Spotkamy tu i objętego ochroną żubra, także jelenia, sarnę, dzika, łosia oraz zwierzynę mniejszą – lisa, jenota, borsuka, zająca, królika i tchórza. Licznie występuje tu także dzikie ptactwo, np. bażanty i kuropatwy. Dlatego tutejsze lasy, to raj dla myśliwych. Polować tu można zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Trzeba jednak pamiętać o terminach ochronnych.
Puszcza Knyszyńska. Trofea myśliwych
Udane polowanie, to satysfakcja dla każdego myśliwego. Okazałe poroże jelenia czy szable dzika, to drogocenne trofeum. Jednak nawet wtedy, gdy zwierzyny nie uda się ustrzelić, te kilka dni spędzone w lesie nie są stracone. Kontakt z naturą jest źródłem relaksu i po to także przyjeżdża wielu myśliwych. Jeśli przy okazji coś się upoluje, to radość jest podwójna. Specjaliści przyznają zgodnie, że myślistwo to zajęcie dla osób z pasją. Dla ludzi, którzy przyrodę kochają i szanują. Potrzebne jest w nim doświadczenie, które nabywa się podczas kontaktu z naturą. Trzeba bowiem dobrze poznać prawa, którymi się rządzi.
Puszcza Knyszyńska znajduje się stosunkowo niedaleko od dużych ośrodków miejskich. Z Białegostoku do Lipowego Mostu jedzie się pół godziny, zaś dojazd ze stolicy zajmuje 2-3 godziny. Przyszli adepci myślistwa powinni się jednak liczyć z tym, że jest to dosyć drogie hobby.
Zobacz też:
> Półwysep Helski
> Góry Pieniny