Radomsko – 20 ciekawostek
Radomsko ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, atrakcje miasta
Miasto Radomsko – informacje
1) Radomsko, to ponad 40-tysięczne miasto w województwie łódzkim. Jest tu siedziba powiatu radomszczańskiego oraz gminy Radomsko. Leży nad rzeką Radomką. To jedno z najszybciej wyludniających się miast województwa.
2) Z Radomska jest 40 km do Częstochowy i 90 km do Łodzi.
3) Patronką Radomska od roku 2000 jest święta Jadwiga Andegaweńska. Żyła w XIV wieku, była królową Polski. Od 2008 r. na Placu 3 Maja, w pobliżu dawnego ratusza stoi jej pomnik.
4) Osiedla Radomska: Centrum, Osiedle Tysiąclecia, Osiedle Kowalowiec, Osiedle Brzeźnicka, Młodzowy, Kopiec, Miłaczki – Bugaj, Osiedle Dwunastka, Osiedle Adama Mickiewicza, Osiedle Stefana Batorego, Folwarki, Wymysłówek, Sucha Wieś, Stobiecko Miejskie, Bogwidzowy, Bartodzieje Podleśne, Bartodzieje Bankowe, Bartodzieje Włościańskie, Saniki i Kierków.
Radomsko ciekawostki z historii
5) Prawa miejskie Radomsko uzyskało w 1266 roku, a pierwsza pisemna wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1243 roku.
6) W 1624 r. miasto zostało splądrowane i spalone przez wojsko Lisowczyków.
7) W latach 1857-1922 miasto nazywało się Nowo-Radomsk.
8) W latach 1909-1912 zbudowano w Radomsku prawosławną cerkiew pw. św. Sergiusza z Radoneża. Została zburzona po 1918 roku.
Radomsko zabytki
9) Fragmenty kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego (nawa i gotyckie prezbiterium), to najstarsze zabytki Radomska. Z powodu wielu zniszczeń i pożarów, kościół był szereg razy odbudowywany, więc ma ślady różnych styli, od gotyku po późny barok.
10) Drewniany kościół św. Marii Magdaleny wzniesiono w 1789 roku. Jego murowane prezbiterium wybudowano w XVI wieku. W okresie wojen napoleońskich był tu magazyn.
11) Neobarokową Kolegiatę św. Lamberta (Radomsko, ul. Narutowicza 2) wybudowano w latach 1869–1876. Pierwszy kościół stał w tym miejscu w XI lub XII wieku.
12) Ratusz w Radomsku (Narutowicza 1) zbudowano w stylu eklektycznym, w 1859 roku. Od 1970 r. jest tu siedziba Muzeum Regionalnego. im. Stanisława Sankowskiego, a władze miasta mieszczą się w nowym budynku. Na podwórzu budynku znajduje się dawny areszt miejski, ponure miejsce okresu II wojny światowej i początków komunizmu.
Wcześniejszy budynek będący siedzibą władz Radomska stał na środku rynku. Po popadnięciu w ruinę został rozebrany.
13) Drewniany kościół pw. św. Rocha (ul. św. Rocha 234) zbudowano w 1502 roku. Wewnątrz jest gotycko-renesansowy tryptyk z 1519 roku.
14) Żydowski cmentarz (kirkut) zlokalizowany jest przy ul. Przedborskiej 196. Został założony w 1816 roku, ma 2 ha powierzchni i jest ogrodzony. Jest tu ok. 2700 nagrobków, najstarszy z 1831 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zabili tu 1,5 tys. Żydów.
Radomsko ciekawostki
15) Oprócz wspomnianego już pomnika św. Jadwigi Andegaweńskiej, w Radomsku są m.in. pomniki Władysława Reymonta, Stanisława Staszica i aż trzy pomniki papieża –.
16) W Radomsku na Osiedlu Tysiąclecia jest Park Solidarności (w czerwcu odbywają się tu pikniki z okazji Dnia Radomska) i Park Świętojański, założony w dwudziestoleciu międzywojennym, przez który przepływa rzeka Radomka.
17) Cmentarz Stary powstał w Radomsku w latach 1793–1807 czyli w czasach Zaboru Pruskiego, potem był poszerzany. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1854 roku.
18) Miejski Dom Kultury (ul. Brzeźnicka 5) otwarto w Radomsku w 1968 roku. Jest tu kino, działa wiele grup zainteresowań, organizowane są warsztaty.
19) RKS Radomsko (Radomszczański Kolektyw Sportowy), to klub piłki nożnej powstały w 1979 r. Mecze odbywają się na Stadionie Miejskim (ul. Brzeźnicka 26) o pojemności 5 tys. widzów. W mieście działa też szereg innych klubów sportowych, m.in. Czarni Radomsko, UMLKS Radomsko, LZS Drukarz, UKS Mechanik Radomsko.
20) Przy ul. Kościuszki 2 stoi najstarszy budynek mieszkalny Radomska, o czym informuje stojąca obok tablica. Jego historia sięga początku XIX wieku.
Radomsko ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Sieradz
> Rawa Mazowiecka
> Pabianice