Miasto Radziejów – ciekawostki
Radziejów ciekawostki i informacje o Radziejowie. Historia Radziejowa, zabytki, atrakcje, co warto zobaczyć i z czego słynie
Radziejów informacje
1) Radziejów, to 5,5-tysieczne miasto na Kujawach, w województwie kujawsko-pomorskim. Jest tu siedziba powiatu radziejowskiego oraz gminy wiejskiej Radziejów. Stąd do Inowrocławia jest 35 kilometrów.
2) Miejscowość miała prawa miejskie w latach 1252–1867 oraz ma obecnie, od 1919 roku.
3) W 1948 powstał klub piłkarski Start Radziejów.
Radziejów ciekawostki z historii
4) Pierwsza pisemna informacja o istnieniu miejscowości pochodzi z 1142 roku.
5) Wiadomo, że miasto często odwiedzał król Władysław Jagiełło (ok. 1362-1434). Tu doszło do zaręczyn jego córki Jadwigi.
6) Między obecnymi ulicami Nową i Zamkową, obok klasztoru franciszkanów, niegdyś stał gotycki zamek – lokalny ośrodek władzy, w którym mieszkali starostowie. Zamek w XVII w. zniszczyły wojska szwedzkie, a w kolejnych wiekach ulegał dewastacji. Przed rokiem 1820 mury zamku zostały definitywnie rozebrane, zasypano też fosę. Obecnie nie wiemy, jak zamek wyglądał, zachowały się jedynie opisy słowne. Obecnie wzgórze na którym stał, zwane Zamczyskiem, stoi puste.
7) Wiadomo, że w 1765 r. w Radziejowie stał drewniany wiatrak. Spłonął w 1987 roku.
Radziejów atrakcje, zabytki
8) Klasycystyczny ratusz w Radziejowie (ul. Rynek 6) zbudowano w latach 1822-1826. Zaprojektował go Hilary Szpilowski. Wcześniej w tym miejscu stał ratusz o którym na pewno wiadomo, że stał w 1609 roku.
9) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (radziejowska fara, ul. Kruszwicka 1) zbudowano w 1331 roku. Świątynia wielokrotnie ulegała pożarom. Po pożarze w połowie XIX w., w latach 1860–1864 został odbudowany, zyskując styl neogotycki. Wkrótce pijarowie opuścili Radziejów, ich klasztor rozebrano, a ich kościół pozostał.
10) Kościół Znalezienia Krzyża Świętego (ul. Franciszkańska 4,) – poznaj jego historię. Początkowo przez blisko 2 wieki stał klasztor franciszkanów, który został spalony podczas pożaru w ok. 1526 roku. Potem postawiono drewniany budynek. Pożar strawił go w 1610 r. Kolejny klasztor spalili Szwedzi w 1627 r. Spalił też też wtedy obraz Matki Bożej uznawany za cudowny. Kolejny klasztor w 1704 r. znów spalili Szwedzi. Świątynię odbudowano w 1750 roku, a obecny budynek klasztoru wzniesiono w 1789 roku. Jego częścią jest kościół. Jego wyposażenie, to mieszkanka kilku styli: późnorenesansowego, barokowego i rokokowego.
11) Na środku radziejowskiego rynku stoi Pomnik Chwały Oręża Polskiego (Pomnik Obrońców Ojczyzny). Został wybudowany w 50. rocznicę Rewolucji Październikowej i początkowo był jej poświęcony. Po transformacji ustrojowej dodano tablicę z wizerunkiem Orła Białego i dopisano: “Wieczna chwała Obrońcom Ojczyzny”.
Radziejów ciekawostki i zdjęcia: Sadurski.com
Zobacz też:
> Rypin
> Nakło nad Notecią
> Kruszwica