Z czego słynie Radzymin – ciekawostki

Urząd Miasta Gminy Radzymin ciekawostki atrakcje

Radzymin ciekawostki i najważniejsze informacje o Radzyminie. Historia, zabytki, atrakcje

Radzymin – informacje

1) Radzymin, to kilkunastotysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Leży 25 km od centrum Warszawy. Miasto wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

2) Nazwa Radzymin prawdopodobnie pochodzi od dawnego imienia Radzim.

3) Przez Radzymin prowadzi droga krajowa S8 z Warszawy do Białegostoku.

4) W granicach miasta są kompleksy leśne. W północnej i północno-zachodniej części Radzymina jest tzw. Rejentówka. Pośród lasów (pozostałości Puszczy Białej) są domki letniskowe. Kiedyś były tu tereny łowieckie.

Radzymin ciekawostki z historii

5) Prawa miejskie Radzymin uzyskał w 1475 roku (w 36. domach mieszkało wtedy 387 ludzi), a osada istniała już w XIII wieku. To jedno z najstarszych miast Mazowsza.

6) Pałac (rozebrany potem w 1870 r.) z parkiem krajobrazowym oraz klasycystyczny kościół z dzwonnicą powstał dzięki księżnej Eleonorze Czartoryskiej (1710-1798), żonie kanclerza wielkiego litewskiego Michała Czartoryskiego. W latach 1779-1790 była dziedziczką Radzymina. Wraz z mężem jest pochowana w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

7) W XVIII wieku przy obecnej ul. Mickiewicza w Radzyminie powstał żydowski cmentarz – kirkut o powierzchni 1,8 ha. Podczas II wojny światowej został zdewastowany, potem przekształcono go w park. Obecnie o kirkucie przypomina betonowy sarkofag z napisami po polsku i hebrajsku.

8) 25 kwietnia 1809 roku miała miejsce bitwa pod Radzyminem. Żołnierze Księstwa Warszawskiego starli się z wojskiem Cesarstwa Austriackiego. Austriacy poddali się, a słabo uzbrojeni Polacy zdobyli dużo broni.

mural Bitwa Warszawska  Radzymin ciekawostki atrakcje
O Bitwie Warszawskiej w 1920 roku przypomina m.in. współczesny mural

9) Miedzy 13 a 18 sierpnia 1920 obok Radzymina oraz w mieście miały miejsce decydujące walki Bitwy Warszawskiej. Gdyby tu polskie wojsko przegrało, Rosjanie ruszyliby na Warszawę. 15 sierpnia był decydującym dniem bitwy oraz operacji zwanej jako „Cud nad Wisłą”. Po zwycięstwie generał Józef Haller odznaczył żołnierzy orderami Virtuti Militari.

W Radzyminie znajduje się cmentarz żołnierzy polskich poległych w tej bitwie. Ten dzień stał się potem Dniem Wojska Polskiego. Po II wojnie światowej komunistyczne władze starały się wyciszyć wszystko, co było związane z ta bitwą.

pomnik bitwa 1920 Radzymin ciekawostki atrakcje zabytki
Pomnik w centrum Radzymina upamiętniający obrońców miasta z 1920 roku

10) Na krótko przed rozpoczęciem II wojny światowej w 480. domach mieszkało w Radzyminie 8800 ludzi, z czego 3900 osób narodowości żydowskiej. Wielu z Żydów zostało potem zamordowanych w obozie zagłady w Treblince lub w warszawskim getcie.

11) 2 sierpnia 1903 r. w okolicach Zegrza (dawny powiat radzymiński) miał miejsce pierwszy na ziemiach polskich motocyklowy wyścig szosowy. Długość trasy wynosiła 102 kilometry, w rywalizacji wzięło udział sześciu motocyklistów. O tym wydarzeniu przypomina pamiątkowy pomnik oraz tablica w centrum Radzymina, postawiona w 2013 r, w 110. rocznicę wyścigu.

12) 13 czerwca 1999 r. w Radzyminie był papież Jan Paweł II. Odwiedził mogiłę zbiorową żołnierzy poległych w 1920 roku. Otrzymał wtedy tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

kolegiata kościół Radzymin ciekawostki atrakcje
Kolegiata w Radzyminie

Radzymin zabytki i atrakcje

13) Kolegiata Przemienienia Pańskiego w Radzyminie została wybudowana w latach 1773-1780.

14) Na północny zachód od Radzymina od 1962 r. znajduje się sztuczny zbiornik wodny, Zalew Zegrzyński. Ma powierzchnię 33 km² i jest popularnym miejscem rekreacyjnym mieszkańców Warszawy i okolic.

Wincenty Witos pomnik Radzymin ciekawostki atrakcje
W Radzyminie upamiętniono Wincentego Witosa

15) W 1996 r. wystawiono w Radzymina nieduży pomnik poświęcony premierowi Wincentemu Witosowi, który odwiedził okopy żołnierzy polskich pod Radzyminem w 1920 roku.

Tadeusz Kościuszko pomnik Radzymin ciekawostki atrakcje
Tadeusz Kościuszko – pomnik w centrum Radzymina

16) W 1843 r. oddano do użytku neoklasycystyczny budynek szpitala wojskowego, zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Od 1918 r. było tu starostwo powiatowe. Obecnie jest tu m.in. Urząd Stanu Cywilnego.

17) 9 maja 1920 roku odsłonięto w Radzyminie pomnik Tadeusza Kościuszki.

Radzymin ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Jabłonna
> Legionowo
> Pułtusk