ramiona odciągowe ciekawostki

Gdzie sprawdzą się ramiona odciągowe? Jakie są ich zalety?

Czas czytania:2 minut/y, 18 sekund/y

Istnieje wiele sposobów odprowadzania zanieczyszczeń z warsztatów spawalniczych. Jednym z często stosowanych elementów jest ramię odciągowe. Sprawdźmy, jakie zalety posiadają ramiona odciągowe i kiedy rzeczywiście warto z nich korzystać.

Sposoby na usuwanie zanieczyszczeń

Nikt nie ma wątpliwości, że odprowadzanie zanieczyszczeń pochodzących ze stanowisk spawalniczych jest niezwykle istotne. Jednak można przeprowadzać ten proces na wiele sposobów. Dostępne są między innymi odciągi stacjonarne, przytwierdzane do stanowisk. Coraz częściej stosuje się też urządzenia mobilne.

Alternatywę stanowi kompletny system filtrowentylacyjny, czyli instalacja działająca na poziomie całego warsztatu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zanieczyszczenia pochodzą z konkretnych źródeł, jakimi są miejsca pracy spawarek. Konieczne jest zatem wdrożenie rozwiązań umożliwiających usuwanie zanieczyszczonego powietrza bezpośrednio z tych lokalizacji. Do tego właśnie służą ramiona odciągowe w firmach korzystających z systemów centralnych.

Czym jest ramię odciągowe spawalnicze?

Wyjaśnijmy teraz, czym jest ramię odciągu spawalniczego. Mowa tutaj o elastycznej konstrukcji montowanej na poziomie pojedynczego stanowiska. Element ten odpowiada za odprowadzanie zanieczyszczeń ze stanowiska do instalacji rurowej, stanowiącej część systemu centralnego. Ramię odciągowe może przybierać różne rozmiary.

Różnorodność jest też widoczna na poziomie budowy. Różne rodzaje ramion odciągowych znajdziesz tu: www.cloos.pl/filtrowentylacja-i-ochrona-spawacza/ramiona-odciagowe,g33.

Działanie bezpośrednio w miejscu pracy

Nie ma wątpliwości, że ramiona odciągowe mają szereg zalet. Jedną z najważniejszych jest możliwość odprowadzania zanieczyszczeń bezpośrednio ze stanowiska. Dzięki temu operator ma dostęp do świeżego, wolnego od pyłów powietrza, a także doskonały przegląd pola pracy. Brak ramienia odciągowego w systemie filtrowentylacyjnym obniża efektywność i bezpieczeństwo w firmie.

Oczywiście można też zdecydować się na wprowadzenie do warsztatu odciągu stacjonarnego bądź mobilnego, niemniej w przypadku systemu filtrowentylacyjnego byłoby to nieopłacalne. Poza tym w niektórych zakładach rozwiązania te są zwyczajnie niemożliwe do wdrożenia, o czym piszemy szerzej w dalszej części tekstu.

Ramię odciągu spawalniczego jako oszczędność przestrzeni

W niektórych sytuacjach ramię odciągu spawalniczego to jedyne dostępne rozwiązanie. Jest tak choćby w zakładach o bardzo ograniczonej przestrzeni. Niemożliwe jest wtedy korzystanie z wyciągów mobilnych, zajmujących dodatkowe miejsce w warsztacie. Natomiast montaż sprzętu stacjonarnego może być uniemożliwiony ze względu na specyficzną budowę stołu spawalniczego.

Ramię odciągowe, czyli niewielka inwestycja

Kolejną zaletą ramion odciągowych jest koszt ich zakupu i montażu. Mowa tutaj o niewielkich i niezbyt skomplikowanych konstrukcjach. Cena jest w tym przypadku o wiele niższa niż przy zakupie odciągu stacjonarnego bądź mobilnego, które są niezależnymi maszynami.

Oczywiście kluczowym warunkiem jest obecność w danym zakładzie systemu filtrowentylacyjnego. Stworzenie go od podstaw to już spora inwestycja, skłaniająca do rozważenia innych, tańszych opcji.

Nie ma wątpliwości, że w niektórych przypadkach ramiona odciągowe stanowią zdecydowanie najlepszy wybór. Czasami w zasadzie jedyny. Ich zalety są nie do przecenienia. Niemniej inne rozwiązania, takie jak mobilne czy stacjonarne odciągi spawalnicze, również mają swoje mocne strony i są warte rozważenia. Ostatecznie wybór sposobu odprowadzania zanieczyszczeń w zakładzie spawalniczym należy dostosować do indywidualnych potrzeb danej firmy.

apteka historia apteki farmaceuci lekarstwa Poprzedni post 20 niesamowitych ciekawostek o aptekach
kanał Utrecht ciekawostki atrakcje zabytki Holandia Następny post Oryginalne ciekawostki o mieście Utrecht