plastik tworzywa sztuczne recykling ciekawostki

To należy wiedzieć o recyklingu. Fakty i ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 51 sekund/y

Selekcja odpadów, recykling tkanin, tworzywa sztuczne. Torby foliowe i środowisko, prąd z wiatru. Zanieczyszczenie świata i gospodarka o obiegu zamkniętym. Zadziwiające fakty – recykling ciekawostki na temat recyklingu

1) Firma Henkel za 5 mln funtów stworzyła fundusz Circularity European Growth Fund. Jego celem jest 100-procentowy recykling opakowań czyli ponowne ich przetworzenie i wykorzystanie. Ma to nastąpić do 2025 roku.

2) W ponad 100. krajach działa 37 tys. lokali McDonalds. Firma planuje, aby do 2025 r. wszystkie opakowania pochodziły ze źródeł odnawialnych. Obecne tekturowe kubki tej sieci powleczone są polietylenem, co utrudnia poddawanie go recyklingowi.

Recykling tkanin

3) Firma Far Eastern New Country z Tajwanu produkująca tekstylia, stworzyła kompleksowe rozwiązanie recyklingu tkanin zawierających poliestry. W wyniku obróbki chemicznej poliester zostanie rozpuszczony, a zmieszane polimery lub barwniki zostaną odfiltrowane. Wyizolowana celuloza zostanie wykorzystana do wytwarzania energii elektrycznej.

opony samochodowe recykling ciekawostki
Opony samochodowe po zużyciu są utylizowane

Torby foliowe

4) W ciągu zaledwie trzech miesięcy w Australii ograniczono zużycie plastikowych toreb o 80 procent. I nie ma to związku z działaniami rządu, lecz ze świadomą biznesową decyzją supermarketów. Sieci Coles i Woolworths zastąpiły plastikowe torby foliowe sprzedawanymi za 15 centów torbami wielorazowego użytku. Ten ruch oznacza, że do klientów nie trafi nawet 1,5 mld foliówek.

Recykling ciekawostki: Selekcja odpadów

5) Naukowcy z Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii (UBC) opracowali nieskomplikowaną grę online, dzięki której gracze uczą się właściwej selekcji odpadów. Dzięki grze ich wiedza u graczy zwiększa się o 69 do 84%.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

6) Estonia do końca 2020 r. przeprowadzi analizę związaną z możliwością przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym czyli 100-procentowy recykling odpadów. Obecnie poziom recyklingu w tym kraju wynosi 32% czyli sporo mniej od zapewnienia 50-procentowego udziału, jaki powinien tu nastąpić do końca 2020 roku.

makulatura śmieci recykling ciekawostki
Makulaturę segregujemy od wielu lat. Ostatnio segregujemy odpady na szereg frakcji. Ciekawostki o recyklingu

Prąd z wiatru

7) Flaga, która łopocząc na wietrze produkuje energię elektryczną? Taką flagę stworzyli naukowcy z Uniwersytety w Manchesterze (Anglia). Flagi stworzono z elastycznych pasków piezoelektrycznych i elastycznych ogniw fotowoltaicznych. Powstała energia będzie wykorzystywana m.in. do elektronicznego monitorowania zanieczyszczeń powietrza, ciepła i hałasu.

Zanieczyszczenie świata

8) Co roku na świecie wyrzuca się ponad miliard zużytych opon samochodowych. 70% z nich jest spalanych w cementowniach, choć wszystkie można by ponownie użyć do produkcji gumy. Obecnie szereg firm pracuje nas technologią, która w tym pomoże.

9) W USA dziennie zużywanych jest 500 mln plastikowych słomek do picia napojów z propylenu. Można by z nich stworzyć łańcuch, który 2,5 raza otacza Ziemię.

odpady wysypisko śmieci recykling ciekawostki
Złomowisko samochodów. Współczesny świat ma swoje wstydliwe miejsca

10) Do wyprodukowania tony papieru trzeba ściąć do 17 dużych drzew, a przy produkcji papieru z takiej ilości papieru powstaje duża ilość ścieków zanieczyszczonych chemikaliami.

11) Na świecie wypijamy dziennie 1,5 mld kubków kawy. Jeśli przy tym nie będziemy korzystać z plastikowych kubków, pozytywnie wpłynie to na nasze środowisko.

Tworzywa sztuczne i recykling – ciekawostki

12) Aby wyprodukować torebkę plastikową (tzw. reklamówkę) potrzeba 25 razy więcej wody niż na wyprodukowanie podobnej torby, lecz papierowej.

13) Wszystkie tworzywa sztuczne można poddać recyklingowi, jednak nie zawsze jest to opłacalne.

14) Dzięki temu, że niektóre części samochodu wykonane są nie z metalu, lecz z tworzywa sztucznego, podczas eksploatacji (całego “życia” samochodu) można oszczędzić 3 tys. litrów paliwa.

15) Plastikowe rury są projektowane i wykonane tak, aby dodrze służyły przez ponad 100 lat użytkowania.

Recykling ciekawostki o recyklingu: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Elektrośmieci ciekawostki
> Torby foliowe – reklamówki
> Otwieracz do konserw ciekawostki

wypożyczane samochody z wypożyczalnia aut prawo jazdy ciekawostki Poprzedni post Jakie samochody wypożyczane są najchętniej
mundial 2022 katar piłkarskie mistrzostwa świata Al Dauha Następny post Mundial 2022 w Katarze – ciekawostki