Rejowiec – miasto Mikołaja Reja. Ciekawostki
Rejowiec ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki i dzień dzisiejszy Rejowca, woj. lubelskie
Rejowiec – informacje
1) Rejowiec, to 2-tysieczne miasto w woj. lubelskim, w powiecie chełmskim.
2) Prawa miejskie miał w latach 1547-1870 i ma je obecnie, od 2017 roku.
Rejowiec ciekawostki z historii
3) Miasto Rejowiec nierozerwalnie związane jest z Mikołajem Rejem z Nagłowic (1505-1569). To poeta i prozaik epoki renesansu, którego utwory znamy z lekcji języka polskiego. 4 maja 1542 r. na gruntach wsi Kobyle założył osadę Sawczyn. W 1554 r. na Wawelu od króla Zygmunta I Starego, Mikołaj Rej otrzymał przywilej lokacyjny miasta. Dla upamiętnienia pierwszego właściciela, nazwano je Rejowcem.
4) Z inicjatywy Mikołaja Reja w Rejowcu powstał silny ośrodek kalwinizmu. Zbudowany wtedy zbór kalwiński istniał do 1700 roku.
5) Istniejące w Rejowcu do dziś gorzelnia i cukrownia powstały w XIX w., gdy właścicielem miasta był Józef Budny. Ród Budnych był właścicielem Rejowca do 1944 r., gdy wszystko upaństwowiono.
6) Podczas II wojny światowej hitlerowcy utworzyli w Rejowcu getto. W 1943 r. wszystkich Żydów z getta wywieziono do obozu koncentracyjnego na Majdanku (obecnie dzielnica Lublina).
Co ciekawego w Rejowcu – zabytki, atrakcje
7) W centrum Rejowca stoi monument z popiersiem Mikołaja Reja (foto wyżej), z dedykacją: “Założycielowi Rejowca Społeczeństwo”. Na tym samym skwerze jest pomnik, z napisem: “Pamięci pomordowanych przez Niemców hitlerowskich w latach 1939-1944”.
8) Klasycystyczny Pałac Zaleskich (niektórzy piszą: Pałac Ossolińskich) zbudowano w Rejowcu w I połowie XIX wieku. Skrzydła boczne dodano na przełomie XIX-XX wieku. Pałac stoi w otoczeniu XIX-wiecznego parku angielskiego, zmienionego w XX wieku. Obecnie w pałacu mieści się Urząd Miasta.
9) Obok cmentarza w Rejowcu stoi klasycystyczny, rzymskokatolicki kościół św. Michała Archanioła – aktualnie kaplica cmentarna. W XVII w. była tu drewniana świątynia, w latach 1796-1802 zbudowano świątynię unicką, od lat 70. XIX w. była cerkwią prawosławną. Obok kościoła stoi dzwonnica zbudowana w 1789 roku.
10) W Rejowcu jest neogotycki kościół pw. św. Jozafata Kuncewicza B.M., zbudowany w latach 1906-1907. Adres: ul. Kościuszki 68.
11) Dawny ratusz Rejowca, zwany “domem Mikołaja Reja”, to kolejny zabytek w tym mieście.
12) W centrum Rejowca, obok drogi, stoi zabytkowa, XIX-wieczna pompa wodna.
Rejowiec ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Rejowiec Fabryczny
> Świdnik
> Krasnystaw