Riwiera Turecka czyli wczasy w Turcji
Od prowincji Antalya do prowincji Mugla, wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego, ciągnie się region nazywany Riwierą Turecką. Są tu piaszczyste plaże, piękna przyroda, zabytki. Nie należy się dziwić, że Riwiera Turecka to miejsca, gdzie przyjeżdża się rodzinami na wypoczynek. Wypoczywają tu także turyści z Polski
Wśród miast i miejscowości Riwiery Tureckiej są: Alanya, Antalya, Belek, Bodrum, Çeşme, Fethiye, Kaş, Kemer, Kuşadasi, Marmaris i Side. Sadurski.com zaprasza na wirtualną wycieczkę nad Riwierę Turecką.
1. Alanya
Znana miejscowość wypoczynkowa Riwiery Tureckiej, w której mieszka 300 tys. ludzi. Od strony lądu Alanya jest otoczona górami Taurus. W pobliżu morza, na 250-metrowym cyplu skalnym stoi średniowieczna twierdza seldżucka Alanya Kalesi, powstała w XIII wieku. W centrum Alanyi jest port ze statkami wycieczkowymi. Jest tu wiele hoteli, sklepików i restauracji oraz miejsc do spacerów.
Atrakcją miejscowości jest też stojąca w porcie ośmiokątna wieża Kizilkule (Czerwona Wieża), zbudowana w 1226 roku. Miała chronić port przed potencjalnymi wrogami. Po remontach w II połowie XX wieku, znajduje się w niej Muzeum Etnograficzne. Wieża jest pięciopiętrowa, ma 33 metry wysokości i 29 metrów średnicy. Na szczyt prowadzi 85 kamiennych schodów.
U podnóża twierdzy Alanya Kalesi znajduje się stocznia Tersane, zbudowana w XIII wieku. W pięciu dużych dokach można było budować równocześnie pięć statków. Budowę stoczni zlecił sułtan Alaaddin Keykubat.
2. Antalya
Milion mieszkańców liczy miasto nad zatoką Antalya (Morze Śródziemne), usytuowane u stóp gór Taurus. W szczycie sezonu turystów jest 2 razy więcej niż mieszkańców, co pokazuje, jaki to popularny ośrodek turystyczny. W pobliżu miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy, obsługujący też loty krajowe. W mieście Antalya nie ma kolei. Są autobusy oraz jeżdżące na krótkich trasach małe busy dolmuş, więc można nimi dojechać do innych miejscowości Riwiery Tureckiej.
Wśród zabytków Antalyi są: minaret Yivl, będący pozostałością dawnego minaretu z XIII wieku). Minaret jest symbolem miasta i dobrym punktem orientacyjnym, niczym wieżą Eiffla w Paryżu. Obecnie wewnątrz jest Muzeum Etnograficzne. Jest tu także rzymska Brama Hadriana (łuk triumfalny) z II wieku oraz interesująca, historyczna część miasta Kaleici, gdzie jest m.in. minaret Kesik.
3. Belek
W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych miejsc, Belek jest małą miejscowością turystyczną. Znajduje się ok. 30 km od lotniska w Antalyi. Jest tu wodospad Kursunlu znajdujący się w sosnowym lesie oraz park krajobrazowy, a w nim ponad 100 gatunków ptaków.
4. Bodrum
W Bodrum nad Morzem Egejskim mieszka ok. 40 tys. ludzi. Niedaleko stąd do greckiej wyspy Kos. Co przyciąga tu kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie? Oprócz pogody, plaż, sportów wodnych i rozrywkowego spędzania czasu (restauracje, kluby nocne), są tu również zabytki. Jest tu zamek św. Piotra (Bodrum Kalesi) zbudowany w 1420 przez Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy. Po zdobyciu przez wojska przez Sulejmana Wspaniałego w 1522, został odbudowany. Obecnie mieści się w nim muzeum Archeologii Podwodnej. Jest Mauzoleum, nazywane Mauzoleum w Halikarnasie (to poprzednia nazwa Bodrum). Zostało zbudowane ok. 350 r. p.n.e. i ma 45 metrów wysokości. Miejsce warte odwiedzenia choćby dlatego, że było uznawane za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Jest tu również Halikarnas, stanowisko archeologiczne, gdzie można zobaczyć m.in. ruiny teatru. Turyści lubią też spacery po zabytkowej zabudowie starego miasta Bodrum.
5. Çeşme
W tej popularnej miejscowości wypoczynkowej położonej 85 km od miasta Izmir, mieszka 40 tys ludzi. Miasto pamięta jeszcze czasy rzymskie, a jego nazwa w zależności od języka, odnosi się do fontanny lub źródła rzeki.
6. Fethiye
To 150-tysięczne miasto w prowincji Mugla żyje m.in. z turystyki. Obecna nazwa miasta nawiązuje do tureckiego bohatera narodowego, pilota Fethiego Beya (1887-1914). W centrum miasta są pozostałości starożytnego, helleńskiego teatru. W północnej części miasta są wykute w skałach grobowce skalne z ok. VI-IV wieku przed naszą erą.
7. Kemer
W Kemer nad Morzem Śródziemnym mieszka ok. 10 tys. ludzi. Ta miejscowość turystyczna znana jest z uprawy owoców granatu. W pobliżu miasta, na terenie Parku Narodowego Beydaglari Olimpos Mili Parki, jest góra Tahtali Dagi (wysokość 2365 m. n.p.m.). Można na nią dotrzeć jedną z najdłuższych kolejek linowych świata Olympos Teleferik (4359 metrów trasy, działa od 2006 roku). Podczas dobrych warunków pogodowych ze szczytu można dostrzec Antalyę, znajdującą się ponad 30 km dalej.
W Kemer można podziwiać ruiny dwóch starożytnych miast: Phaselis i Olympos.
8. Marmaris
Ten kurort i miasto portowe zostało założone w VII wieku przed naszą erą. Obecnie zamieszkuje je 30 tys. ludzi. Do niedawna w sezonie najwięcej było tu turystów z Rosji i Wielkiej Brytanii, także z Holandii i Polski. Być może to się ostatnio zmieniło. W wakacje turyści oblegają uliczki starówki z licznymi restauracjami. Na “ulicy barów” zgromadzonych jest większość dyskotek tego miasta. Jest też dzielnica handlowa, a w pobliżu promenady biegnącej wzdłuż plaży, jest wiele restauracji, klubów i dyskotek. Idąc plażą, można dotrzeć do sąsiedniej miejscowości, Içmeler, uchodzącej za “sypialnię” miasta Marmaris.
Z tutejszego portu można wsiąść na prom i dopłynąć do pobliskiej, greckiej wyspy Rodos.
Historia tego miejsca sięga prawdopodobnie już VI wieku przed naszą erą. W Marmaris jest zamek, zbudowany w 1044 przez Jonów, odnowiony za czasów Aleksandra Macedońskiego i rozbudowany w połowie XVI wieku przez sułtana osmańskiego Sulejmana Wspaniałego. Zniszczony podczas I wojny światowej, pod koniec XX wieku został odrestaurowany. Obecnie jest tu muzeum.
Ciekawostka. Miastem partnerskim Marmaris jest Włocławek.
9. Side
Kolejna miejscowość wypoczynkowa Riwiery Tureckiej. W pamiętającym starożytność Side, mieście położonym na malowniczym cyplu, mieszka obecnie ok. 20 tys. ludzi. W językach anatolijskich nazwa miasta oznacza granat (chodzi oczywiście o owoc granatu).
Najciekawsze zabytki Side:
– Ruiny starożytnego teatru rzymskiego.
– Ruiny świątyni greckiej Apolla.
– Starożytna łaźnia, w której obecnie jest muzeum.
– Agora czyli znajdujące się obok amfiteatru dawne handlowe centrum miasta.
10. Kaş
W prowincji Antalya leży turystyczna miejscowość Kas, którą zamieszkuje 8 tys. ludzi. To jeden z czołowych ośrodków do nurkowania w Turcji. Są tu hotele, plaże, można popływać łodziami. W sąsiednim Gömbe są obszary przyrodnicze, a w nich wodospady Yeşilböl i Uçarsu. W pobliżu Kaş jest sześć jaskiń. W odległości do kilkunastu kilometrów od miasta znajdują się pozostałości starożytnych miast: Komba, Nia, Kanaba i Phellos. Organizowane są też wycieczki łodziami, aby zobaczyć zatopione miasto Phellos.
11. Kuşadasi
Miasto Kuşadasi w prowincji Aydin zamieszkuje obecnie 110 tys. ludzi. A w sezonie przebywa tu nawet 2 miliony turystów. To jeden z pierwszych ośrodków turystycznych Turcji. W 1960 r. obywały się tu pierwsze rejsy statkami wycieczkowymi.
12. Inne miejscowości Riwiery Tureckiej
Miejscowości turystycznych na Riwierze Tureckiej jest więcej, np. Ölüdeniz, Kalkan, Manavgat, Incekum, Mahmutlar (30 tys. mieszkańców, duża plaża, zamek), Lara, Konakli (230 tys. mieszkańców), Kumkoy (obecnie dzielnica Side).
Riwiera Turecka: (c) Sadurski.com