Robotnik i kołchoźnica – słynny pomnik w Moskwie i jego historia
Moskwa. Pomnik “Robotnik i kołchoźnica” – informacje i ciekawostki
Gdzie stoi pomnik, jego autorka
1) Robotnik i kołchoźnica, to socrealistyczny pomnik stojący na Prospekcie Mira w Moskwie. Przedstawia stojących obok siebie kobietę z sierpem trzymanym w wyciągniętej w górę ręce i mężczyznę z młotem.
2) Pomnik ma 25-metrów wysokości i waży 80 ton. Został wykonany ze stali nierdzewnej. Wysokość wraz z cokołem: 34,5 metra.
3) Wewnątrz postumentu znajduje się hala wystawiennicza o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych, która może pomieścić 5 tys. ludzi.
4) Autorką rzeźby jest Wiera Muchina (1889-1953), rosyjska rzeźbiarka i jest to jest najbardziej znane dzieło. Inspiracją był antyczny posąg Grupa Tyranobójców (byli na nim Harmodios i Aristogejton z mieczami) oraz słynna grecka rzeźba Nike z Samotraki.
Wystawa światowa w Paryżu
5) Rzeźba powstała na wystawę światową w Paryżu w 1937 roku i zdobiła radziecki pawilon. Tytuł wystawy brzmiał: Sztuka i technika we współczesnym świecie, więc władzom ZSRR zależało, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Tym bardziej, że naprzeciwko pawilonu ZSRR był pawilon hitlerowskich Niemiec, który zdobił orzeł ze swastyką w szponach.
6) Gotową rzeźbę rozebrano na 65 części, załadowano na 28 kolejowych platform i przewieziono z ZSRR do Paryża.
7) Autorka odniosła wielki sukces. Jej rzeźba otrzymała złoty Medal Grand Prix. Przed końcem wystawy Francuzi za namową Pabla Picassa chcieli za duże pieniądze kupić “Robotnika i kołchoźnicę”. Rosjanie się nie zgodzili.
Robotnik i Kołchoźnica znów w Moskwie
8) W drodze powrotnej do Moskwy rzeźba została uszkodzona, a gdy znów była w dobrym stanie, w sierpniu 1939 roku stanęła na zbudowanym tu postumencie na Prospekcie Mira, przed wschodnim wejściem na Wszechzwiązkową Wystawę Rolniczą (obecnie: Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe). Autorka marzyła, aby jej rzeźba stanęła na Wzgórzach Lenina i była widoczna dla wszystkich mieszkańców Moskwy. Tymczasem stanął na ówczesnych obrzeżach Moskwy.
9) Podczas montażu rzeźby ktoś dopatrzył się w pofałdowanych fałdach spódnicy kobiety zaszyfrowanego, wrogiego przekazu o kontekście politycznym. Podobno można było tam doszukać się twarzy Lwa Trockiego, największego wroga Stalina.
10) Pomnik rozsławił fakt, że pojawiał się w czołówce każdego filmu wyprodukowanego przez studio filmowe Mosfilm. Pierwszy raz pokazano go w filmie “Podkidysz” (1939). W 1947 r. rzeźba stała się oficjalnym symbolem Mosfilmu.
11) Rzeźbę poddano konserwacji w 1979 roku.
12) O ile wizerunek pomnika żył w filmach, o pomniku niemal zapomniano. Sąsiednie jezioro stało się bagnem, śmietniskiem i miejscem dla bezdomnych, a potem wyschło. W 2003 r. pomnik nieoczekiwanie znikł. Żartowano, że robotnik i kołchoźnica rozwiedli się lub wyjechali na Zachód na emigrację.
13) Sześć lat później pomnik powrócił na wcześniejsze miejsce, odnowiony. Podwyższono cokół, na którym znów miał stanąć. Teraz cokół przypomina ten, na którym rzeźba stała podczas wystawy w Paryżu, w 1937 roku.
14) A autorka, Wiera Muchina? Muzea jej imienia znajdują się w Rydze, w Rzymie i w Teodozji na Krymie. Wciąż czeka na upamiętnienie swej osoby w Moskwie.
Robotnik i kołchoźnica ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Włodzimierz Lenin ciekawostki
> Most Tower Bridge, Londyn
> Pomnik Michaela Jacksona, Bukareszt