Rocky Point, Meksyk

Rocky Point Meksyk

45-tysięczne Rocky Point (hiszp. Puerto Penasco) to miejscowość letniskowa w północno-zachodniej części meksykańskiego stanu Sonora, nad Zatoką Kalifornijską. To niecałe 100 kilometrów od amerykańskiego stanu Arizona. Miasto jest położone na skraju pustyni Altar, najgorętszej i najbardziej suchej części pustyni Sonora

Nazwa Rocky Point (Skaliste Miejsce) powstała w 1826 roku, kiedy to przybył tu poszukujący pereł i drogocennych kruszców brytyjski żeglarz Robert William Hale Hardy. Nazwa dotrwała do lat 20-tych XX wieku. Wtedy meksykański prezydent Lázaro Cárdenas del Río przemianował miasto na: Puerto Punta Penasco.

Od biednej osady na skraju pustyni do popularnej miejscowości turystycznej

Położone na skraju pustyni Sonora miasto Rocky Point, ze względu na niesprzyjające warunki (brak wody), do początku XX wieku było niewielką przystanią rybaków, łowiących ryby w górnej części Zatoki Kalifornijskiej. Sytuacja zmieniła się, gdy z Ajo w Arizonie przybył John Stone. Najpierw dowiercił się do wody znajdującej się głęboko pod ziemią, potem wybudował tu hotel i kasyno. Wtedy zaczęli tu przybywać turyści ze Stanów. 10 lat później zatargi z miejscową ludnością doprowadziły do spalenia hotelu i zasypania studni.

Rocky Point Meksyk

Rocky Point Meksyk

Dopiero w latach 30. XX wieku miasto odżyło, za sprawą linii kolejowej łączącej stan Kalifornia Dolna z resztą Meksyku. W Puerto Penasco wybudowano stację kolejową.

Do lat 90. XX wieku przybywali tu nieliczni turyści, aż wreszcie miastu się poszczęściło. Znaleźli się inwestorzy, wybudowali hotele, powstała infrastruktura turystyczna. Obecnie Puerto Penasco (Rocky Point) jest szybko rozwijającym się ośrodkiem turystycznym.

Rocky Point: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: (c) Jacek Joniec