27 ciekawostek o samochodach Rolls-Royce

Rolls Royce ciekawostki samochody historia

Rolls-Royce ciekawostki, historia. Co szczególnego jest w tych samochodach?

Informacje o firmie

1) Brytyjska firma Rolls-Royce Motor Cars Ltd ma siedzibę w Anglii. Od 2003 r. należy do Grupy BMW.

2) Firma powstała 15 marca 1906 roku. Założyli ją Charles Rolls (1877-1910) i Henry Royce (1863-1933). To ich nazwiska do dziś sygnują znaną markę Rolls-Royce.

3) Początkowo siedzibą firmy był Manchester. Od 1908 r. Derby, a od 1946 Crewe. W latach 1921-1931 fila firmy działa w USA. Fabryka mieściła się w Springfield, w stanie Massachusetts.

4) W 1973 r. firmę podzielono na dwie części. Rolls-Royce plc produkuje silniki do samolotów, a Rolls-Royce Motor Cars samochody.

Charles Stewart Rolls Henry Royce samochód historia motoryzacja
Charles Stewart Rolls – Henry Royce – założyciele firmy Rolls-Royce

Produkcja limuzyn

5) Wszystkie samochody Rolls-Royce produkowane są na specjalne zamówienie każdego kupującego, z wyjątkiem pojedynczych egzemplarzy pokazowych. Dlatego nie mają numerów serii, lecz napis „One of One”. W internecie są zdjęcia samochodu pewnego bogatego Szweda, który zażyczył sobie, aby cała kabina (włącznie z sufitem) była ręcznie wyhaftowana białymi różami.

6) Producent tych samochodów nie uważa się za firmę motoryzacyjną i nie chce konkurować z innymi producentami samochodów. Raczej chce być porównywany do producentów innych dóbr luksusowych – ekskluzywnych jachtów, helikopterów czy unikalnych zegarków.

7) Każda część produkowana jest oddzielnie. Potem montowany jest samochód, a gdy jest gotowy, przez tydzień jest testowany, aby wykluczyć fabryczne wady.

8) Tapicerka samochodu robiona jest wyłącznie ze skóry byka. Bydło drugiej płci podczas porodu potomstwa zyskuje rozstępy, więc jakość skóry nie jest idealna.

Rolls Royce ciekawostki samochody retro historia
Jeden z samochodów retro firmy Rolls Royce

Rolls-Royce ciekawostki

9) Podobno niektórzy bogacze są uzależnieni od Rolls-Royce’ów. Co kilka lat zamawiają dla siebie kolejny, nowy model.

10) Na środku każdego koła są literki RR. Ponieważ są zamontowane do łożyska, podczas jazdy nie kręcą się wraz z kołami.

11) Podobno w Hongkongu jest tyle Rolls-Royce’ów, co we wszystkich innych krajach razem wziętych. Wynika to z faktu, że przez wiele tat Hongkong był brytyjską kolonią, a samochód tej marki był synonimem luksusu. I jest tu nim do dziś.

12) Rolls-Royce prowadzi specjalne kursy dla szoferów swoich samochodów. Chodzi nie tylko o sprawność za kierownicą, ale też znajomość savoir-vivre’u na drodze i wobec właściciela samochodu, którego wożą.

13) Podobno aż 2/3 wszystkich wyprodukowanych Rolls-Royce’ów, niezależnie od rocznika, nadal jeździ po drogach. To m.in. zasługa silnika, który podobno jest „nie do zdarcia”.

14) Kiedyś kratki wlotu powietrza montowane z przodu maski, były robione wyłącznie ręcznie. Na każdej z nich były inicjały wykonawcy. W przypadku złej jakości kratki lub chęci zreperowania po wypadku, było wiadomo do kogo się zwrócić.

15) Pierwszy egzemplarz Rolls-Royce’a Drophead Coupe sprzedano na aukcji w Neapolu (Floryda, USA) za 2 mln dolarów.

16) Od niedawna produkowany jest pierwszy SUV marki Rolls-Royce. Jego nazwa Cullinan nawiązuje do diamentu znalezionego w RPA w 1905 roku.

17) W 2016 roku wyprodukowano 4 tysiące Rolls-Royce’ów. W tym roku jeden egzemplarz kupiono w Polsce za ok. pół miliona euro + VAT.

18) Ile kosztuje samochód Rolls-Royce? Na złotówki od 2 milionów wzwyż.

Rolls Royce ciekawostki samochody limuzyny historia
Współczesna limuzyna. Rolls Royce ciekawostki

Klienci Rolls-Royce’a

19) Na początku XX wieku salon Rolls-Royce’a w Londynie odwiedził indyjski książę, Maharaja Jai Singh. Nie wyglądał na dostatecznie bogatego, więc sprzedawca zignorował go i zachował się niegrzecznie. Książę uniósł się honorem i kupił 10 Rolls-Royce’ów. Wysłał je do Indii i tam służyły jako… uliczne śmieciarki. Producentów samochodu oraz jego miłośników musiało to „zaboleć”. Choć to popularna anegdota, potwierdzona zdjęciami, jej autentyczność bywa podważana.

20) Niemal 25 milionów dolarów zapłacił za 19 Rolls-Royce-ów Mswati III – ekscentryczny król afrykańskiego Eswatini (kiedyś Suzazi). 33-letni miłośnik luksusu podarował samochody matce i swoim 15. żonom. Eswatini, to jeden z najbiedniejszych krajów Afryki.

21) Dwa egzemplarze modelu Silver Ghost w 1913 r. zamówił car Mikołaj II. Był pierwszą koronowaną głową, która kupiła ten samochód. Miał odebrać też trzeciego, ale w Rosji wybuchła rewolucja.

22) Silver Ghost nr 236 koloru czerwonego należał do Włodzimierza Iljicza Lenina, jednak podobno był rzadko używany, gdyż drogi w Rosji były kiepskie. Obecnie stoi w muzeum starych samochodów w Moskwie. Dodajmy, że w 1920 r. Lenin kupił aż 9. Rolls-Royce’ów.

W 1977 r. w polskim czasopiśmie Mały Modelarz 8/77 umieszczono do sklejenia „Samochód którym jeździł Lenin”. Był to czarny Rolls-Royce, prawdopodobnie jeden z 9. wspomnianych wyżej samochodów. Tytuł raczej nie był rodzajem promocji. W socjalistycznej Polsce gdyby nie nazwisko Lenina, prawdopodobnie nie można by opublikować modelu tej kapitalistycznej limuzyny.

23) Potem te samochody kupowali kolejni radzieccy przywódcy, w tym Leonid Breżniew. 15 lipca 1993 r. w Moskwie otwarto salon Rolls-Royce’a. Kilka godzin później sprzedano pierwszy samochód – najdroższy model, za 262 tys. dolarów. Kupujący zapłacił gotówką przyniesioną w walizce.

historia statuetka logo Rolls Royce samochody limuzyny
Statuetka Rolls-Royce’a też ma swoją historię. Rolls-Royce ciekawostki

Słynna figurka

24) Spirit of Ecstasy – tak nazywa się figurka zdobiąca maskę każdego samochodu marki Rolls-Royce. Figurka wysuwa się od dołu, gdy kierowca uruchamia kluczykiem silnik. Czuwa nad tym mechanizm, nazwany the rise.

25) Projekt tej figurki z brązu stworzył brytyjski ilustrator Charles Sykes i nazywała się The Whisperer. Prawa do figurki zastrzeżono 6 lutego 1911 r.

26) Początkowo figurka montowana do maski samochodów miała wysokość 7 cali (18 cm), aktualnie ma 3 cale (ok. 7,5 cm). Nieznacznie różni się od pierwszej figurki.

27) Figurki nie można ukraść. Gdyby ktoś chciałby to zrobić, zamontowany mechanizm powoduje, że figurka chowa się pod maską samochodu.

Rolls-Royce ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Stacja benzynowe ciekawostki
> Znaki drogowe ciekawostki
> Ciekawostki o benzynie