Rośliny cieniolubne do ogrodu

ogród rośliny cieniolubne

Twój ogród. Jakie rośliny posadzić w zacienionych miejscach?

Korony drzew i krzewy dają dużo cienia. Równocześnie obszar pod nimi jest dość duży, więc można zasadzić tam i inne rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że większość roślin nie jest przystosowana do nieoświetlonych miejsc. Ponadto same drzewa i krzewy pobierają z ziemi większość witamin z ziemi, przez co mniejsze rośliny mają ograniczony zasób minerałów potrzebnych do rozwoju.

Co zasadzić w cieniu? Jedną z grup roślin lubujących się w zacienionym środowisku są rośliny okrywowe.

Rośliny okrywowe

Wybierając rośliny do sadzenia pod drzewa powinniśmy zwrócić uwagę na cieniolubne rośliny, rozwijające się w zacienionym środowisku. Rośliny tego typu są związane ze środowiskiem leśnym, dobrze czują się w żyznej i przepuszczalnej glebie, która długo jest wilgotna. Niektóre typy działek przed obsadzeniem taką roślinnością powinny być nawożone odpowiednimi suplementami, na przykład kompostem lub torfem.

Przed przystąpieniem do sadzenia trzeba wierzchnią warstwę przekopać z wybranym rodzajem nawozu. W kolejnych sezonach, wiosennym lub jesiennym, wystarczy dokładać cienką warstwę świeżego nawozu, dzięki czemu nie będziemy musieli używać sztucznych, chemicznie produkowanych suplementów roślin. W tym celu użyteczne mogą być spadające liście, które można wykorzystać jako pierzynkę dla roślin w celu ochrony przed mrozem. Wiosną te same liście wykorzystujemy do kompostu, którym nawozimy rośliny. Dzięki tym roślinom pozbędziemy się żmudnego i pracochłonnego pielenia chwastów, ze względu na ich gabaryty.

Rośliny dobrze czujące się pod drzewami to niskie krzewy i rośliny wieloletnie (byliny).

Byliny

Krzewinki i byliny to idealny pomysł, aby urozmaicić obszar pod drzewami i krzewami. Oto kilka przykładów takich roślin.

Barwinek pospolity – roślina rosnąca w pełnym zacienieniu

Barwinek pospolity (nazwa łacińska: vinca minor) to niski krzew, który osiąga maksymalnie do 15 centymetrów wysokości. Zachowuje kolor swych liści przez cały rok i są one błyszczące. Rosną w pełnym cieniu. Potrzebuje żyznej, średnio wilgotnej gleby. Miejsce pod drzewami jest obszarem suchym, w związku z tym wymagane jest częste podlewanie (również zimową porą nawet do dwóch razy dziennie). Barwinek wykorzystywany jest do wielkanocnych dekoracji.

barwinek pospolity ogród rośliny cieniolubne
Barwinek pospolity – rośliny cieniolubne

Dąbrówka rozłogowa – roślina gęstoliściasta, mrozoodporna

Dąbrówka rozłogowa (nazwa łacińska: ajuga reptans) to roślina wieloletnia, która osiąga nawet 20 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się witrażem gęstych liści. Jej okres rozkwitania rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty w tym okresie mają barwę fioletową lub niebieską. Rośnie w cieniu i nie straszne jej okresowe susze. Dobrze czuje się na glebach wapiennych. Często sadzona jest pod drzewami oraz na skarpach, dlatego że zapobiega eksploatacji gleby. Źle wpływa na rozwój innych roślin, jest ekspansywna.

Runianka japońska – roślina z białymi brzegami

Runianka japońska (nazwa łacińska: pachysandra terminalis) osiąga do 30 centymetrów wysokości. Ma całoroczne łopatkowate liście. Zakwita w maju, w barwie białej. Potrzebuje lekkiego, oświetlonego miejsca. Zdarza się, że będzie wymagać zabezpieczenia przed mrozem (głównie w czasie zimy bez śniegu). W okresie suszy należy ją podlewać.

bluszcz pospolity ogród rośliny cieniolubne
Bluszcz pospolity – rośliny cieniolubne

Bluszcz pospolity – roślina o długich pędach

Bluszcz pospolity (nazwa łacińska: hedera helix), to niskorosnące pnącze. Jego pędy osiągają nawet kilkanaście metrów. Ma zielone liście, których kształt, barwa oraz kolor zmienia się w zależności od gatunku. Sadzona jest głównie pod drzewami w cienistych miejscach. Potrzebuje średnio wilgotnego podłoża. Jej główną zaletą jest to, że jej pędy można mocować naokoło starych, wieloletnich drzew – wpływa to na jej cechy dekoracyjne.

Jasnota plamista – roślina o sercowatych liściach

Jasnota plamista (nazwa łacińska: lamium maculatum), to bylina, która uzyskuje do 30 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się pięknymi liśćmi w kształcie serca. Barwa liści w głównej mierze zależy od odmiany rośliny. Jej kwiaty występują w różnorodnych barwach, najczęściej jest to kolor różowy lub fioletowy. Jej okres zakwitania zaczyna się w lipcu, a kończy w sierpniu.

Rośliny rosnące pod drzewami z wysoką koroną

Poniżej rośliny, które będą dobrze się czuły pod drzewami o wysokiej koronie.

Funkia – roślina o szarawych liściach

Funkia (nazwa łacińska: hosta). Wysokość jak i wygląd zależy od odmiany. Pod tego typu drzewa należy zasadzić funkie o jednolitej barwie (o zielonych lub szarych liściach). Tego typu odmiany są najmniej wymagające jeśli chodzi o oświetlenie.

funkia funkie ogród rośliny cieniolubne
Liść funkii – rośliny cieniolubne

Parzydło leśne – roślina o pierzasto złożonych liściach

Parzydło leśne (nazwa łacińska: aruncus dioicus) wzrasta nawet do 150 centymetrów wysokości. Ma pierzasto złożone liście i jest obwieszona kremowymi kwiatami. Zakwita od czerwca do lipca. Gatunek ten często obsadzany jest pod drzewami rosnącymi na granicach działek, wskutek czego zakrywa elementy ogrodzenia. Źle czuje się podczas suszy.

Paprocie pod koroną drzew

Sadzone są różne gatunki paproci. Jest mało wymagająca. W całkowitym zacienieniu dobrze odnajduje się gatunek naręcznica samcza. Trzeba wiedzieć, że wymaga wilgotnego podłoża z próchnicą.

Rośliny cieniolubne: Sadurski.com