Jackson, Presley i… rysownik komiksów
Rysownik komiksów w czołówce. Najwięcej zarabiający nieżyjący artyści według Forbesa
Magazyn Forbes po raz kolejny przedstawił swój ranking gwiazd, które mimo że nie ma ich już wśród żyjących, nadal zarabiają miliony. Najnowszy ranking obejmuje okres od 1 października 2014 do 1 października 2015 r.
Na miejscu pierwszym nie ma niespodzianek, najlepiej zarabiającą gwiazdą-nieboszczykiem jest gwiazdor muzyki pop, Michael Jackson. W minionym roku zarobił 115 milionów USD, a łącznie od chwili śmierci zarobił miliard dolarów, choć gdy umierał w 2009 r., był bankrutem z półmiliardowym długiem.
Na drugim miejscu rankingu jest król rock and rolla Elvis Presley (55 milionów USD), natomiast na trzecim Charles Schulz, rysownik komiksów z Fistaszkami (Peanuts). Ten rysownik zmarły w 2000 roku, tylko w minionym roku zarobił 40 milionów USD. Więcej niż np. muzyk reggae Bob Marley (21 milionów), aktorka Elizabeth Taylor (20 milionów), aktorka Marilyn Monroe (17 milionów) czy muzyk The Beatles – John Lennon (12 milionów).
Charles Schulz, to jedyny rysownik w tym celebryckim i gwiazdorskim towarzystwie. Jego Fistaszki zaczęły ukazywać się 2 października 1950 roku i wkrótce stały się jednym z najpopularniejszych komiksów wszech czasów.
Na zdjęciu: Rysownik komiksów Charles Schulz w 1956 roku, foto: Wikipedia
2015-10-28.
Zobacz też:
> Rysownik karykatur
Komiks – sekwencyjna historia obrazkowa, często z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub w formie osobnych zeszytów, która wykształciła się jako odrębna forma wydawnicza na przełomie XIX i XX wieku z gazetowej grafiki satyrycznej.
Polski wyraz „komiks” jest spolszczeniem angielskiego zwrotu comic strip, który upowszechnił się w liczbie mnogiej jako potoczny skrótowiec comics. Drugi wywód wiąże pochodzenie nazwy od satyrycznego charakteru pierwszych komiksów. Nazwa comic oznacza w języku angielskim termin komiczny czyli komediowy. Nazwa ta przyjęła się także w innych językach jednak stosowane są w nich również odrębne nazwy jak np. francuski odpowiednik bande dessinee lub włoski fumetti, czyli po polsku „dymki”.
Początków komiksu niektórzy badacze doszukują się już w średniowieczu. Tworzono historie obrazkowe z krótkimi komentarzami sławiące bohaterskie czyny czy historie świętych (np. tkanina z Bayeux). Na niektórych malowidłach czy miniaturach z ust przedstawionych postaci wychodziły banderole z ich wypowiedziami.