Karykatury Opole, Włocławek, Gdańsk
2.500 x Jujka
W 1963 r. “Dziennik Bałtycki” po raz pierwszy opublikował rubrykę z rysunkami Zbigniewa Jujki. Właśnie ukazała się po raz 2,5-tysięczny
W 1963 roku Jacek Fedorowicz, prowadzący w “Dzienniku Bałtyckim” satyryczną rubrykę “Aktualności” przenosił się do Warszawy. Na swoje miejsce polecił młodego rysownika, Jujkę. Był czerwiec 1963 r. (47 lat temu), kiedy w “Dzienniku Bałtyckim” ukazała się rubryka z humorystycznymi rysunkami Zbigniewa Jujki o nazwie “Odpowiadamy”. Były w niej rysunki będące odpowiedziami na zmyślone pytania czytelników. Niedługo potem, rubryka zmieniła nazwę, na “Dzienniczek”. Od tego czasu rubryka ta ukazuje się nieprzerwanie co tydzień, jeśli nie liczyć kilku pierwszych miesięcy stanu wojennego (rok 1981-82).
Gdański rysownik wycinków wielu pierwszych rubryk ze swoimi rysunkami nie ma. Dopiero od kilkunastu lat wszystkie skrupulatnie archiwizuje. Można jedynie szacować, ile rysunków Jujki ukazało się już w tej rubryce. Spróbujmy: 6 rysunków x 47 lat x 52 tygodnie = około 15 tysięcy.
Jujka przez ponad 30 lat był etatowym dziennikarzem “Dziennika Bałtyckiego“, potem przeszedł na emeryturę, ale wciąż rysuje. Do niedawna osobiście przynosił do redakcji kartkę A4, na której było kilka rysunków, składających się na rubrykę. Od kilku miesięcy wysyła rysunki pocztą elektroniczną. Przyznaje, że nie ma komputera, więc korzysta z pomocy syna. A jaki sposób pracy ma Jujka? – Śpię z dyktafonem na poduszce, bo nigdy nie wiadomo, kiedy człowiekowi coś do łba strzeli.
2010-09-25
Katalog z Vianden
W katalogu pokonkursowej wystawy Vianden 2010 (Luksemburg) znalazły się rysunki czterech polskich rysowników
Henryk Cebula, Paweł Kuczyński, Dariusz Łabędzki i Grzegorz Szumowski – to polscy rysownicy, których prace zostały opublikowane w katalogu Vianden 2010. Jest to konkurs rysunku satyrycznego czyli Salon International De La Caricature and Cartoon, odbywający się w Luksemburgu.
Tegorocznym tematem konkursu był “The Mouseman”. Zwycięzcą został Pavel Constantin (Rumunia), drugie miejsce zajął Agim Sulaj (Włochy, a trzecie Galym Borbanbayev (Kazachstan).
2010-09-24
Z Przekroju do TVP Polonia
Nowy program informacyjny TVP Polonia, pokazuje rysunki Marka Raczkowskiego, publikowane w tygodniku “Przekrój”
Na początku września 2010, w TVP Polonia ruszył nowy program informacyjny Polska 24. Jest emitowany trzy razy w tygodniu, w poniedziałek, wtorek i czwartek o godz. 21.05 i trwa 25 minut.
W kolejne czwartki widzowie mogą oglądać rysunek Marka Raczkowskiego, publikowane w “Przekroju”. Jak dowiedział się portal Sadurski.com, rysunki miały być premierowe i miały dotyczyć jednego z tematów poruszanych na antenie. Prawdopodobnie z uwagi na honorarium, zdecydowano się na rozwiązanie tańsze.
2010-09-23
Manufaktura Satyry – po wernisażu
11 września w Żyrardowie odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy rysunku satyrycznego “Manufaktura Satyry” połączony z wręczeniem nagród
Laureatom nagrody wręczyli: Prezydent Miasta Żyrardowa Andrzej Wilk i prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Andrzej Graniak. Wystawa prezentowana jest we wnętrzach XIX-wiecznej Fabryki Lnu, którą przybyli goście mieli okazję zwiedzić. Nagrodzone prace były również eksponowane w formie plenerowej wystawy, na głównym placu miasta.
Manufaktura Satyry, to jedna z wielu imprez odbywających się tego dnia w Żyrardowie, w ramach ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa. Imprezę zakończył koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.
2010-09-21
Karczewski Na drabinie
Prace Lecha Tadeusza Karczewskiego można będzie oglądać na wystawie we Włocławku od 24 września 2010 r.
Lech Tadeusz Karczewski, urodzony w latach 50-ych, w latach 70-ych przeniósł się do Torunia, aby studiować na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. I z tym miastem związał się na dobre. Projektuje plakaty, logotypy, książki, czasopisma, okładki płyt… Ciekawostka: Powiatowi Włocławskiemu zaprojektował herb, flagę i pieczęcie. Także rzeźbi, maluje, śpiewa, gra (saksofon, flet), występuje w sztukach teatralnych, a nawet pisze poezję. Jest więc twórcą ze wszech miar wszechstronnym, tym bardziej jesteśmy ciekawi, co pokaże na wystawie we Włocławku.
Wernisaż tej wystawy (z udziałem autora) odbędzie się w siedzibie Galerii Humoru i Satyry “Na drabinie” – w Klubie “Stara Remiza” (Włocławek, ul. Żabia 8, sala zebrań na piętrze).
Galeria jest finansowana przez Urząd Miasta Włocławek.
2010-09-21
Mleczko w Opolu
Klienci Galerii Ozimskiej w Opolu przez cały wrzesień 2010 mają okazję oglądać ekspozycję rysunków Andrzeja Mleczko
W Opolu, w dniach 1 – 30 września 2010 r. czynna jest ekspozycja kilkudziesięciu rysunków satyrycznych Andrzeja Mleczko. Wystawę zatytułowano “Ona i on, Adam i Ewa”. Jest usytuowana w pasażu Centrum Handlowym o nazwie Galeria Ozimska (Opole, ul. Ozimska 72). Wystawie towarzyszą promocje (każdy weekend września) oraz reklama w lokalnych mediach, co ma zachęcić Opolan do robienia tu zakupów.
2010-09-20