Ciekawostki o saksofonie
Ciekawostki o saksofonie. Historia saksofonu, rodzaje saksofonów, znani saksofoniści. Zapraszamy!
* Saksofon (ang. saxophone, sax), to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. (specjaliści na pewno wiedzą o co chodzi 🙂
* Choć saksofon jest wykonany głównie z metalu, jest zaliczany do instrumentów drewnianych. Bo muzyk uzyskuje dźwięk dzięki drewnianemu stroikowi.
* Jest 9 odmian saksofonu. Różnią się wielkością i zakresem dźwięków (niżej klasyfikacja).
Z czego zbudowany jest saksofon?
Saksofon zbudowany jest z ustnika, szyjki i korpusu zakończonego czarą.
Jak wygląda saksofon?
Saksofon ma postać zgiętej, rozszerzającej się ku dołowi rury. Są w niej otwory (najczęściej 24). Są one sterowane za pomocą systemu dźwigni i klap. Na szyjkę saksofonu zakłada się plastikowy lub metalowy ustnik. Przylega do niego stroik zrobiony z trzciny.
Kiedy powstał saksofon? Krótka historia saksofonu
Pierwszy saksofon został skonstruowany przez Belga Adolpha Saxa (1814-1894) około 1841 roku. Jak widać, instrument nosi nazwę od jego nazwiska. Po raz pierwszy nowy instrument zaprezentował światu kompozytor Hector Berlioz (1803-1869) w tekście, opublikowanym przez paryską gazetę Journal des débats. 3 lutego 1844 roku, podczas wystawy w Paryżu saksofon zademonstrowano parze królewskiej, Ludwikowi Filipowi i Marii Amelii. W tym samym roku saksofon użyto po raz pierwszy w utworze Hectora Berlioza “Chant Sacre”, a w orkiestra symfoniczna wykorzystała saksofon w operze “Ostatni król Judei” Kastnera. Początkowo jednak wielu muzyków było nieprzychylnych nowemu instrumentowi.
Adolph Sax opatentował saksofon w czerwcu 1846 roku, a wyłączność patentu wygasła w 1866 roku. Sax był pierwszym profesorem gry na saksofonie w Konserwatorium Paryskim, w 1858 roku.
Saksofon stawał się coraz bardziej popularny od początku XX wieku. Zdobył dużą popularność wśród muzyków jazzowych. Znanymi saksofonistami byli / są m.in. John Coltrane, Charlie Parker, Sonny Rollins, Joe Henderson czy Lester Young. A wśród muzyków polskich m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak i Krzysztof Urbański. Saksofon zaczął też być wykorzystywany w utworach rockowych, m.in. słyszeliśmy go m.in. w utworach Roxy Music, Chicago, Supertramp i UB40. Obecnie charakterystyczny dźwięk saksofonu znamy wszyscy.
Klasyfikacja saksofonów (od najmniejszego)
– Soprillo
– Mały sopranowy
– Sopranowy
– Altowy
– Tenorowy
– Barytonowy
– Basowy
– Kontrabasowy
– Subkontrabasowy
Ciekawostki o saksofonie: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Instrumenty muzyczne ciekawostki
> Beethoven ciekawostki
> Muzyka na wesoło – humor muzyczny