Lubomierz Festiwal Polskich Komedii

Komedia Sami swoi ma 50 lat

Czas czytania:2 minut/y, 19 sekund/y

Aż trudno uwierzyć! Dokładnie 50 lat temu, 15 września 1967 roku, odbyła się premiera komedii “Sami swoi”, jednej z najpopularniejszych polskich komedii, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

“Sami swoi” to opowieść o dwóch zwaśnionych ze sobą rodach zabużańskich chłopów – Kargulów i Pawlaków. Wszyscy znamy niezapomniane kreacje Wacława Kowalskiego jako Kazimierza Pawlaka oraz Władysława Hańczy w roli Władysława Kargula, gdyż komedię tę wielokrotnie emitowały stacje telewizyjne. Film w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, został zrealizowany na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka.

Sukces “Samych swoich” zachęcił reżysera i scenarzystę do zrealizowania kolejnych części. Powstały “Nie ma mocnych” (1974) oraz “Kochaj albo rzuć” (1977).

Komedia “Sami swoi” była nakręcona w Lubomierzu, gdzie od 11 lat odbywa się Festiwal Polskich Komedii oraz znajduje się Muzeum Kargula i Pawlaka.

Muzeum Kargula i Pawlaka, Lubomierz

Tak się jakoś składa, że polscy filmowcy polubili miasteczko Lubomierz. Kręcono tu kilka filmów. Między innymi Sylwester Chęciński kręcił w Lubomierzu komedie “Sami swoi” (1967), “Nie ma mocnych” (1974) oraz “Kochaj albo rzuć”. Co tu dużo mówić, ta słynna trylogia Pawlaków i Kargulów rozsławiła Lubomierz na całą Polskę, a nawet i dalej. Nie należy się więc dziwić, że Kargul i Pawlak stali się ulubieńcami mieszkańców miasteczka i dobrze się stało, że wykorzystano sławę filmu do promocji tej niedużej i nieznanej wcześniej wielu Polakom miejscowości.

W styczniu 1992 roku ukazał się pierwszy numer lokalnej gazety “Sami Swoi”. Wkrótce w siedzibie redakcji znajdującej się w XVI wiecznym Domu Płócienników zaczęto gromadzić pamiątki z filmu, niedługo potem powstał pomysł utworzenia Muzeum Kargula i Pawlaka. 13 lipca 1996 roku, przed wejściem do przyszłego muzeum, uroczyście odsłonięto drewniane rzeźby przestawiające Kargula i Pawlaka, tego samego wieczora na lubomierskim rynku odbyła się projekcja filmu “Sami swoi”. Wtedy właśnie wtedy główni organizatorzy imprezy: Olgierd Poniźnik, Jadwiga Sieniuć i Waldemar Wilk wpadli na pomysł zorganizowania w Lubomierzu większej, cyklicznej imprezy związanej z polską komedią.

Powołano Komitet Organizacyjny I Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych i między 14 a 17 sierpnia 1997 odbył się Przegląd. Zjechali artyści, na czele z Sylwestrem Chęcińskim, a co się tam działo obejrzała cała Polska w telewizyjnych relacjach, pod wspólną nazwą “Wakacje z komedią w Lubomierzu”. Drugi Przegląd odbył się między 14 a 16 sierpnia 1998, a później co roku kolejne.

Obecnie stałym miejscem “kultu” Kargula i Pawlaka jest ich muzeum, mieszczące się w XVI-wiecznym Dom Płócienników przy głównej ulicy Lubomierza: Placu Wolności 21. Można tu obejrzeć fragmenty filmu “Sami Swoi”, zobaczyć filmowe plakaty i eksponaty znane z filmu. Można też nabyć pamiątki (np. ziemia z Krużewnik i granaty do świątecznego ubrania). Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godz. 10-16, w sobotę i niedzielę w godz. 11-16. W środy wstęp wolny.

Tekst i foto: Szczepan Sadurski / Sadurski.com
Na zdjęciu: występ na festiwalowej scenie na rynku w Lubomierzu, rok 2004

Zobacz też:
> Ciekawostki o Lubomierzu i Festiwalu Polskich Komedii

jedynak rodzeństwo dzieci mama macierzyństwo wszystko o snach Poprzedni post Mój jedynak już nie jest jedynakiem
Brno ciekawostki Czechy katedra Piotra i Pawła Następny post Brno, Republika Czeska