samochód zastępczy ciekawostki samochody

Kiedy i komu należy się samochód zastępczy?

Czas czytania:2 minut/y, 45 sekund/y

Wydaje się, że ubezpieczyciel zawsze powinien zapewniać auto zastępcze w razie kolizji drogowej. Trudno się dziwić tym wymaganiom. We współczesnym świecie samochód to niezbędny środek transportu. Okazuje się jednak, że nie zawsze można liczyć na wsparcie w postaci samochodu zastępczego. Wyjaśniamy, kiedy jest to możliwe.

Samochód zastępczy – czy i kiedy przysługuje wynajem auta zastępczego z AC?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, a zatem warunki mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Warto zwrócić na tę kwestię uwagę podczas wybierania odpowiedniej polisy. Zazwyczaj trzeba wykupić dodatkowy pakiet, który pozwala na przeprowadzenie naprawy w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela. Możliwe jest wówczas pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów auta zastępczego.

Wszelkie kwestie, związane z możliwością pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, zawarte są w OWU. Jest to najważniejszy załącznik do umowy ubezpieczenia, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Otrzymanie samochodu zastępczego z Autocasco przysługuje poszkodowanemu w następujących sytuacjach:

  • kradzież samochodu
  • zniszczenie samochodu – zarówno wskutek działania czynników atmosferycznych, jak i w efekcie włamania czy wandalizmu;
  • uszkodzenie pojazdu – wskutek kolizji drogowej czy uderzenia (na przykład w barierkę).

Ubezpieczyciel pokrywa koszty wynajmu auta zastępczego, jeżeli twój samochód uległ uszkodzeniu i wymaga naprawy. Z auta możesz korzystać tak długo, jak tego potrzebujesz (czyli do czasu zakończenia naprawy).

Oczywiście firma ubezpieczeniowa zaproponuje ci samochód o podobnej wartości (podobnie jak w przypadku auta z ubezpieczenia OC sprawcy). Ponadto koszty eksploatacyjne musisz pokrywać sam. Warto także wiedzieć, że autem zastępczym można się poruszać tylko po kraju, nie wolno wyjeżdżać nim za granicę. Zdarza się też, że za samochód zastępczy będziesz musiał zapłacić kaucję (zwłaszcza w przypadku wartościowych samochodów). Niemniej wszystkie te kwestie reguluje OWU, do którego masz wgląd przed podpisaniem umowy ubezpieczenia. Aby dokonać właściwego wyboru – najlepiej skorzystać z porównywarki ofert: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/samochod-zastepczy-ac

Kiedy przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy zdarzenia?

Jeżeli twoje auto uległo zniszczeniu wskutek zdarzenia, spowodowanego przez innego kierowcę, to oczywiście przysługuje ci samochód zastępczy z OC . Orzecznictwo sądu jest po stronie osoby poszkodowanej. Wynika z niego, że obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego jest pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych zasad przyznawania samochodu zastępczego.

Prawo do zastępczego pojazdu z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu, którego pojazd uległ częściowej lub całkowitej szkodzie. Pojazd zastępczy należy ci się, jeśli potrzebujesz auta do codziennego przemieszczania się. Ubezpieczyciel nie może odmówić, wskazując na inne możliwości (takie jak komunikacja miejska). Może jednak nie wydać zgody, jeżeli masz drugi, sprawny samochód.

Problem z pokryciem kosztów wynajmu auta zastępczego napotkasz również wtedy, kiedy wypożyczysz auto wyższej klasy. Pamiętaj więc o tym, że samochód zastępczy musi być mniej więcej tej samej wartości co twoje uszkodzone auto. W innym wypadku ubezpieczalnia może odmówić przyznania samochodu zastępczego.

Taki samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje ci tak długo, jak będziesz tego potrzebował. Możesz nim jeździć do momentu, aż odzyskasz swoje auto po naprawie lub uzyskasz odszkodowanie z tytułu szkody całkowitej (źródło: https://ubezpieczamy-auto.pl/auto-zastepcze-z-oc-sprawcy/).

Czy każdy poszkodowany może otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Pamiętaj, że musisz udowodnić potrzebę korzystania z auta, aby otrzymać pojazd zastępczy. W praktyce nie jest to trudne – zwłaszcza jeśli rzeczywiście używasz samochodu do codziennego przemieszczania się. Wystarczy uargumentować swój wniosek faktem, że dojeżdżasz samochodem do pracy lub odwozisz nim dzieci do placówek. Warto wymienić wszystkie codzienne sytuacje, w których jest ci potrzebne auto – dojazdy na rehabilitację, wizyty lekarskie, zajęcia dodatkowe dzieci itd.

kawa ciekawostki kawy GBS Poprzedni post Kawy GBS – więcej mocy w każdym łyku
ratusz Grodzisk Wielkopolski ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Niesamowite ciekawostki o Grodzisku Wielkopolskim