Samoloty pasażerskie i ich producenci

samoloty pasażerskie samolot pasażerski

Samolot pasażerski, to samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć do kilkuset osób. Obecnie największym samolotem pasażerskim świata jest Airbus A380, wyprzedzając Boeinga 747, zwanego „Jumbo Jetem”

Największymi firmami produkującymi samoloty pasażerskie są między innymi: Boeing, Airbus, Cessna, Learjet, Embraer, Bombardier. Samoloty pasażerskie latają z prędkością 800-1000 km/h.

Rodzaje samolotów pasażerskich

Samoloty szerokokadłubowe to największe samoloty pasażerskie, zwykle używane do lotów długodystansowych: transkontynentalnych i transoceanicznych.

Samoloty wąskokadłubowe są mniejsze, bardziej powszechne samoloty najczęściej wykorzystywane na średniodystansowych trasach.

Samoloty regionalne to samoloty wykorzystywane na połączeniach krótkodystansowych.

Producenci samolotów pasażerskich (wybrane firmy)

Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Największy producent samolotów pasażerskich na świecie, z siedzibą w Renton (stan Waszyngton). Jest spółką akcyjną, notowaną na Nowojorskiej Giełdzie (NYSE) od 5 sierpnia 1934. Boeing produkuje różne typy samolotów i śmigłowców, przeznaczonych zarówno dla wojska, jak i służb cywilnych. Uczestniczy w programach badania kosmosu, produkując zespoły i podzespoły do rakiet nośnych, sztucznych satelitów i statków kosmicznych.

Airbus – europejskie konsorcjum zajmujące się produkcją samolotów, spółka zależna Airbus Group (dawniej EADS). Siedziba koncernu znajduje się w Amsterdamie (Holandia). Airbus zatrudnia około 50 tysięcy pracowników w różnych państwach Europy: Niemczech (Hamburg), Francji (Tuluza), Wielkiej Brytanii (Bristol) i Hiszpanii (Sewilla), a od 2009 roku także w Chinach (Tiencin). Spółki zależne od firmy znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Chinach i Indiach. Początki firmy sięgają lipca 1967 r. Wtedy to ministrowie Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zdecydowali, że „W celu wzmocnienia współpracy europejskiej w dziedzinie techniki lotniczej, a tym samym wsparciu rozwoju gospodarczego i postępu technologicznego w Europie, do podjęcia odpowiednich działań na rzecz wspólnego rozwoju i produkcji Airbusa”. Lot pierwszego produkowanego przez Airbusa samolotu – A300 odbył się 28 października 1972 roku w Tuluzie.

Cessna Aircraft Company, to jeden z najbardziej znanych producentów lekkich samolotów (nazywanych dawniej Columbia). Historia firmy sięga początków XX w. kiedy to w 1911 r. Clyde Cessna, farmer zamieszkały w USA, wybudował drewniany samolot i przeleciał nim jako pierwszy trasę pomiędzy rzeką Missisipi oraz Górami Skalistymi. Sukces biznesowy jest zasługą jego wnuka – Dwane’a Wallace’a. Od 1992 r. jej właścicielem jest firma Textron Inc. Najbardziej znane modele to szkoleniowo-treningowy Cessna 150 (i jego nowsza wersja – 152), a także rodzina Conquest (od modelu 425), która począwszy od modelu 500 została przemianowana na Citation.

Wybrane samoloty pasażerskie – szerokokadłubowe

Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, to jeden z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe tego samolotu (cargo).

Airbus A300 – szerokokadłubowy samolot pasażerski lub transportowy średniego i dalekiego zasięgu. Powstał w 1972 roku jako pierwszy na świecie dwusilnikowy samolot szerokokadłubowy. Jest pierwszym produktem Airbusa. Może zabrać na pokład 266 pasażerów w układzie dwóch klas z maksymalnym zasięgiem 7500 km przy pełnym obciążeniu (w zależności od modelu).

Lockheed L-1011 TriStar – szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. W chwili wejścia na rynek była to najbardziej zaawansowana technicznie maszyna pasażerska na świecie. W latach 1968–1984 Lockheed wyprodukował 250 TriStarów. Samolot nie odniósł jednak dużego sukcesu, więc po zakończeniu jego produkcji Lockheed wycofał się z rynku odrzutowych samolotów komunikacyjnych. Był to również pierwszy i zarazem ostatni cywilny odrzutowy samolot pasażerski Lockheeda.

Samoloty pasażerskie  w Sadurski.com

Zobacz też:
> Linie lotnicze ciekawostki
> Spadochrony ciekawostki
> Dowcipy o stewardessach
> Hong Kong. Z lotniska do centrum