sandwich kanapka ciekawostki kanapki

250 lat sandwicha

Czas czytania:1 minut/y, 31 sekund/y

Skąd wzięła swą nazwę kanapka, którą po raz pierwszy przyrządził brytyjski hrabia?

W Polsce nazywamy ją kanapką, w państwach angielskojęzycznych nazywa się: sandwich (czyt. sandłicz). Nazwa nie jest przypadkowa, gdyż pierwszego sandwicha (dwie kromki pieczywa między którymi jest wędlina) zrobiono podobno w miejscowości Sandwich, w południowo-wschodniej Anglii. Jest nawet konkretny wynalazca, hrabia John Montagu (1718-92). Nałogowo grał w karty i nie miał czasu na posiłki, więc wymyślił sposób na szybkie przyrządzenie posiłku.

Hrabia pierwszego sandwicha zrobił sobie ponoć 250 lat temu. Z tej okazji odbywa się doroczny festiwal w Sandwich (Sandwich Celebration Festival).

Jak informuje Brytyjskie Stowarzyszenie Kanapkowe, obecnie na świecie przy produkcji kanapek pracuje 300 tys. ludzi, a handlowa wartość produkcji sięga 6 miliardów funtów rocznie.

7-tysięczne miasteczko Sandwich leży 100 kilometrów na wschód od Londynu.

Informacja na Sadurski.com od czerwca 2012

Kanapka, sandwich, panini, tartinka

Kanapka – rodzaj przekąski (nazwa od francuskiego słowa canapé) – bułka przekrojona z wędliną ułożoną jak poduszki na kanapie), prosta potrawa przyrządzana na bazie cienkich kromek białego lub razowego chleba lub rozkrojonej bułki, posmarowanych masłem, okładanych wędlinami, pieczenią wieprzową, kiełbasą, szynką lub serem. Spożywana jest również z jajkiem na twardo, plasterkiem ogórka lub rybą z dodatkiem warzyw do wyboru oraz sosów, itp.

Wśród kanapek wyróżnia się sandwicze (między dwiema warstwami pieczywa znajdują się dodatki) i tartinki (na pojedynczej warstwie pieczywa ułożone są, często ozdobnie, dodatki). Znane są one już od starożytności.

Tradycyjne niemieckie śniadanie, to kanapki z dżemem lub miodem oraz ewentualnie jajko na miękko. Modne są również panini – kanapki podawane na sposób włoski. Kanapka, ze względu na szybkość i prostotę przygotowania, jest popularną potrawą śniadaniową, lunchową, piknikową oraz, w tradycji polskiej, kolacyjną.

Eleganckie kanapki (tartinki) z wyszukanymi dodatkami (łosoś, kawior, sery, oliwki, kapary, pasty serowe i jajeczne itd.) mogą stanowić efektowną oprawę kulinarną przyjęć i spotkań towarzyskich.
(Na podstawie Wikipedii)

Zobacz też:
> Ciekawostki o pizzy

kupa słonia dzieło sztuki artysta słonie Poprzedni post Kupa pieniędzy za kupę
niebo chmury ciekawostki Warszawa budownictwo pogoda w Rosji Następny post Zamieszkaj w Niebie