Sarajewo atrakcje ciekawostki Bośnia i Hercegowina

Sarajewo – atrakcje, ciekawostki

Czas czytania:6 minut/y, 44 sekund/y

Miasto Sarajewo atrakcje i ciekawostki. Co zobaczyć w stolicy Bośni i Hercegowiny? Zabytki, muzea, atrakcje, z czego słynie Sarajewo

Sarajewo ciekawostki i informacje

1) Sarajewo, stolica Bośni i Hercegowiny, jest położona w centrum kraju. Mieszka tu ok. 275 tys. ludzi. Miasto położone jest w kotlinie oraz częściowo na zboczach otaczających ją gór wchodzących w skład pasma górskiego Alp Dynarskich.

2) Miasto zostało założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich, a założycielem był prawdopodobnie Isa-beg Ishaković.

3) Sarajewo znamy z jednego ważnego faktu historycznego. Z zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga, austriackiego następcę tronu. Wydarzenie miało miejsce 28 czerwca 1914 r. zamachu dokonał serbski nacjonalista Gavrilo Princip. Śmierć arcyksięcia w zamachu była przyczyną rozpoczęcia I wojny światowej.

Inny fakt historyczny, już z historii najnowszej, to oblężenie miasta przez wojska bośniackich Serbów, podczas wojny bałkańskiej. Trwało od 5. kwietnia 1992 r. do 29. lutego 1996 r. czyli niemal 4 lata.

Muzeum I wojny światowej zamach w Sarajewie  książę Ferdynand
Muzeum I wojny światowej upamiętnia zamach na księcia Ferdynanda, który zapoczątkował I wojnę światową

Zabytki Sarajewa

4) Baščaršija, to słynny targ na Starym Mieście w Sarajewie, którego powstanie wiąże się z lokacją miasta w XV wieku. Został wybudowany na planie koła, a w jego centrum znajduje się Sebilj czyli studnia miejska. Mianem Baščaršija określa się również całą Starówkę Sarajewa.

Baščaršija bazar w Sarajewie targ miejski atrakcje
Serajewo atrakcje: studnia na Baščaršijagłównym bazarze miejskim

5) Vijećnica – ratusz miasta zbudowano w latach 1892-1894, na wzór meczetu i medresy Hasana II w Kairze. W 1947 r. budynek przestał pełnić funkcje administracyjne i wówczas powstała tu Akademia Nauki i Sztuki wraz z Biblioteką Narodową. Wiele bezcennych rękopisów które tu zgromadzono, spłonęło w czasie wojny w 1992 r.

Vijećnica ratusz miejski Sarajewo Baščaršij atrakcje zabytki ciekawostki
Vijećnica – zabytkowy ratusz miejski stoi na skraju Baščaršij czyli starego miasta

6) Sobór Narodzenia Matki Bożej wybudowano w latach 1863-1874, w stylu neobarokowym. Budowla powstała na planie krzyża jako trzynawowa bazylika z pięcioma kopułami. Jest jedną z największych cerkwi na Bałkanach.

7) Žuta tabija, to niewielka twierdza z kamienia, pozostałość po fortyfikacjach, które wybudowano w XVIII w. dla obrony przed wojskami Austro-Węgier. Miejsce to jest doskonałym punktem widokowym na miasto i okoliczne wzgórza.

8) Most Łaciński w Sarajewie bywa też nazywany mostem Principa, ponieważ to właśnie tu Gawriło Princip dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. Kamienny most wybudowali Turkowie Osmańscy. Wiadomo na pewno, że stał już w 1541 roku.

Most Łaciński Sarajewo co zobaczyć
Most Łaciński (Latinska ćuprija), na rzece Miljacka. Z lewej strony (tu gdzie jest budynek muzeum) dokonano zamachu na arcyksięcia Ferdynanda

9) Meczet Gazi Husrev-bega powstał w latach 1530-1537, z rozkazu ówczesnego zarządcy tych terenów, Gaziego Husrev-bega. Za projekt odpowiedzialny był najprawdopodobniej główny architekt Imperium Osmańskiego. Jest to jeden z najważniejszych przykładów islamskiej architektury sakralnej na Bałkanach, a także, co ciekawe, pierwszy meczet na świecie, w którym zainstalowano oświetlenie elektryczne.

10) Źródło rzeki Bośnia znajduje się na południowych przedmieściach Sarajewa, na zboczach masywu górskiego Igman. Niedaleko od źródeł usytuowany jest Rzymski Most z XVI w. Do źródeł rzeki prowadzi Wielka Aleja, wzdłuż której zasadzono ponad 700 platanów i wiele kasztanowców.

11) Katedra Serca Jezusowego, to rzymskokatolicka świątynia wybudowana została w latach 1884-1889, w stylu neogotyckim. Na placu przed kościołem stoi pomnik papieża Jana Pawła II.

Vječna vatra Wieczny ogień pomnik Sarajewo atrakcje ciekawostki
Vječna vatra czyli Wieczny ogień. Pomnik upamiętnia ofiary II wojny światowej

12) Vječna vatra (Wieczny ogień), to pomnik poświęcony pamięci ofiar cywilnych oraz żołnierzy poległych w Sarajewie w czasie II wojny światowej. Został zaprojektowany przez Juraja Neidhardta. Odsłonięto go 6 kwietnia 1946 r., w pierwszą rocznicę wyzwolenia Sarajewa spod okupacji niemieckiej. Znajduje się w centrum miejskiej promenady, na skrzyżowaniu ulic: Mula Mustafa Bašeskije, Marshala Tity i Ferhadija.

Pomnik składa się z tablicy, na której widnieje inskrypcja w barwach flagi dawnej Jugosławii – niebieskiej, białej i czerwonej. Przed nią stoi otwarte, miedziane palenisko w kształcie wieńca laurowego. Ogień płonie w nim nieustannie, symbolizując wieczną pamięć zmarłych. Zgaszono go jedynie podczas oblężenia Sarajewa, trwającego w latach 1992-1996. Uznano, że paliwo niezbędne do podtrzymania ognia, będzie bardziej potrzebne mieszkańcom miasta.

13) Meczet Cesarski wybudowano w Sarajewie w 1566 r. na miejscu wcześniejszej świątyni, która spłonęła podczas pożaru w 1480 r. Budowę sfinansował sułtan Sulejman I Wspaniały. We wnętrzu znajdują się freski z XVI, XVIII i XIX wieku oraz wartościowe detale dekoracyjne. Ośmioboczny minaret należy do z najpiękniejszych w Bośni i Hercegowinie.

14) Stara Synagoga powstała w XVI w., jednak w kolejnych wiekach dwukrotnie niszczyły ją pożary, po których była odbudowywana. Do wybuchu II wojny światowej stanowiła ważny ośrodek dla Żydów sefardyjskich, następnie została zniszczona, a swoją pierwotną funkcję miejsca kultu odzyskała dopiero w 2004 r. Wewnątrz znajduje się Muzeum Żydowskie, które prezentuje historię gminy żydowskiej Sarajewa a wśród eksponatów posiada m.in. bogatą kolekcję ksiąg w języku ladino.

meeting point Sarajewo Muzułmanie Europa
Meeting point dzieli miasto na część muzułmańską i europejską. Sarajewo atrakcje

Sarajewo atrakcje – co zobaczyć

15) Ulica Ferhadija, to główna ulica miasta, a zarazem popularny deptak. Jednym z charakterystycznych punktów jest Wieczny ogień (Wieczny płomień) – pomnik z 1946 r. będący hołdem dla wojskowych i cywilnych ofiar II wojny światowej. Jednym z jego elementów jest płonące ognisko w kształcie wieńca laurowego, wykonane z miedzi. Drugim ważnym obiektem ulokowanym przy tej ulicy jest pomnik poświęcony masakrze z 27 maja 1992 r., kiedy granaty zabiły 26 osób stojących w kolejce po chleb, a rannych zostało następnych 108. cywilów.

16) Avaz Twist Tower wraz z anteną ma 172 metrów wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w mieście, a także w całym kraju. Wewnątrz mieści się w nim m. in. hotel. Na 36. pietrze tego wieżowca znajduje się taras widokowy.

17) Tunel pod lotniskiem w Sarajewie powstał w 1993 r., podczas wojny na Bałkanach. Łączył oblężone miasto z terytorium pozostającym pod kontrolą armii bośniackiej i służył do dostarczania żywności i pomocy humanitarnej oraz broni, a także do ewakuacji ludności. Dziś jest tu muzeum, które prezentuje wojenne zdjęcia, mundury i wyposażenie żołnierskie.

18) Kolej linowa na Trebević, to kolej gondolowa. Łączy centrum miasta z górą Trebević, jednym ze wzgórz okalających Sarajewo. Z tarasu widokowego rozciąga się przepiękna panorama miasta. Obecnie funkcjonuje nowa kolejka, która została wybudowana w miejsce starej, całkowicie zniszczonej podczas wojny w latach 90. XX w.

19) Sarajewskie róże to miejsca, w których wybuchy pocisków w trakcie wojny w latach 90. XX w. zabiły przynajmniej trzy osoby. Ich nazwa wzięła się od przypominających płatki kwiatów wgłębień po wybuchach. Wypełnione czerwoną masą luki można obecnie zobaczyć w wielu miejscach miasta.

Róża Sarajewa Sarajewo wojna historia
Róża Sarajewa. Jedno z miejsc, gdzie podczas oblężenia miasta podczas wojny bałkańskiej zginęły co najmniej 3 osoby

Muzea w Sarajewie

20) Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny, to instytucja kulturalno-naukowa, która powstała w 1888 r. Posiada działy zajmujące się m.in. archeologią, etnologią i naukami przyrodniczymi oraz bibliotekę. Wśród eksponatów należy wymienić pochodzącą z XIV w. żydowską hagadę.

21) Muzeum Sarajewa 1878-1918 – przedstawia okres, w którym na tych terenach rządziła monarchia austro-węgierska. Wystawy odnoszą się do wielu aspektów życia pod rządami Habsburgów, takich jak kultura, religia, oświata, administracja, budownictwo. Jedna z jednostek tematycznych odnosi się do zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i wybuchu I wojny światowej.

22) Muzeum Sarajewa – poza wspomnianymi już oddziałami Muzeum Sarajewo 1878-1918 i Muzeum Żydowskiego posiada jeszcze trzy oddziały, o których warto wspomnieć. Despića kuća przedstawia klasyczny dom bogatej, prawosławnej rodziny kupieckiej. Svrzina kuća prezentuje tradycyjne budownictwo epoki osmańskiej. Brusa Bezistanto to kryty bazar z XVI w., który obecnie wykorzystywany jest do prezentowania wystaw odnoszących się głównie do prehistorii, starożytności i średniowiecza.

tablica na targu w Sarajewie polegli wojna bałkańska
Tablica na targu w Sarajewie upamiętnia poległych tu podczas oblężenia miasta kupców i mieszkańców

23) Muzeum Olimpijskie swoją działalność rozpoczęło w dniu inauguracji zimowych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Sarajewie w 1984 r. W czasie wojny w Bośni i Hercegowinie muzeum zostało kompletnie zniszczone, a swoją ponowną działalność podjęło dopiero w 2020 r. Wśród eksponatów znajdują się m.in. medale, stroje sportowe, fotografie i bilety wstępu na zawody.

24) Muzeum Dzieciństwa Wojennego prezentuje okrucieństwo wojny widziane oczami dzieci. Gromadzi przedmioty, które zostały przekazane przez osoby, których dzieciństwo zostało naznaczone piętnem wojny wraz z ich wspomnieniami z tego czasu. Eksponaty pochodzą nie tylko z Bośni i Hercegowiny, ale również m.in. z Syrii i Afganistanu.

Sarajewo atrakcje i ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Jacek Gallant / gallant.pl

Zobacz też:
> Lublana ciekawostki
> Zagrzeb
> Albania ciekawostki

ruiny zamku Bodzentyn ciekawostki zabytki Poprzedni post Niesamowite ciekawostki o Bodzentynie
Ryki ciekawostki głaz narzutowy atrakcje zabytki Następny post Ryki, woj. lubelskie – ciekawostki