Sarajewo – atrakcje, ciekawostki
Miasto Sarajewo atrakcje i ciekawostki. Co zobaczyć w stolicy Bośni i Hercegowiny? Zabytki, muzea, atrakcje, z czego słynie Sarajewo
Sarajewo ciekawostki i informacje
1) Sarajewo, stolica Bośni i Hercegowiny, jest położona w centrum kraju. Mieszka tu ok. 275 tys. ludzi. Miasto położone jest w kotlinie oraz częściowo na zboczach otaczających ją gór wchodzących w skład pasma górskiego Alp Dynarskich.
2) Miasto zostało założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich, a założycielem był prawdopodobnie Isa-beg Ishaković.
3) Sarajewo znamy z jednego ważnego faktu historycznego. Z zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga, austriackiego następcę tronu. Wydarzenie miało miejsce 28 czerwca 1914 r. zamachu dokonał serbski nacjonalista Gavrilo Princip. Śmierć arcyksięcia w zamachu była przyczyną rozpoczęcia I wojny światowej.
Inny fakt historyczny, już z historii najnowszej, to oblężenie miasta przez wojska bośniackich Serbów, podczas wojny bałkańskiej. Trwało od 5. kwietnia 1992 r. do 29. lutego 1996 r. czyli niemal 4 lata.
Zabytki Sarajewa
4) Baščaršija, to słynny targ na Starym Mieście w Sarajewie, którego powstanie wiąże się z lokacją miasta w XV wieku. Został wybudowany na planie koła, a w jego centrum znajduje się Sebilj czyli studnia miejska. Mianem Baščaršija określa się również całą Starówkę Sarajewa.
5) Vijećnica – ratusz miasta zbudowano w latach 1892-1894, na wzór meczetu i medresy Hasana II w Kairze. W 1947 r. budynek przestał pełnić funkcje administracyjne i wówczas powstała tu Akademia Nauki i Sztuki wraz z Biblioteką Narodową. Wiele bezcennych rękopisów które tu zgromadzono, spłonęło w czasie wojny w 1992 r.
6) Sobór Narodzenia Matki Bożej wybudowano w latach 1863-1874, w stylu neobarokowym. Budowla powstała na planie krzyża jako trzynawowa bazylika z pięcioma kopułami. Jest jedną z największych cerkwi na Bałkanach.
7) Žuta tabija, to niewielka twierdza z kamienia, pozostałość po fortyfikacjach, które wybudowano w XVIII w. dla obrony przed wojskami Austro-Węgier. Miejsce to jest doskonałym punktem widokowym na miasto i okoliczne wzgórza.
8) Most Łaciński w Sarajewie bywa też nazywany mostem Principa, ponieważ to właśnie tu Gawriło Princip dokonał zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. Kamienny most wybudowali Turkowie Osmańscy. Wiadomo na pewno, że stał już w 1541 roku.
9) Meczet Gazi Husrev-bega powstał w latach 1530-1537, z rozkazu ówczesnego zarządcy tych terenów, Gaziego Husrev-bega. Za projekt odpowiedzialny był najprawdopodobniej główny architekt Imperium Osmańskiego. Jest to jeden z najważniejszych przykładów islamskiej architektury sakralnej na Bałkanach, a także, co ciekawe, pierwszy meczet na świecie, w którym zainstalowano oświetlenie elektryczne.
10) Źródło rzeki Bośnia znajduje się na południowych przedmieściach Sarajewa, na zboczach masywu górskiego Igman. Niedaleko od źródeł usytuowany jest Rzymski Most z XVI w. Do źródeł rzeki prowadzi Wielka Aleja, wzdłuż której zasadzono ponad 700 platanów i wiele kasztanowców.
11) Katedra Serca Jezusowego, to rzymskokatolicka świątynia wybudowana została w latach 1884-1889, w stylu neogotyckim. Na placu przed kościołem stoi pomnik papieża Jana Pawła II.
12) Vječna vatra (Wieczny ogień), to pomnik poświęcony pamięci ofiar cywilnych oraz żołnierzy poległych w Sarajewie w czasie II wojny światowej. Został zaprojektowany przez Juraja Neidhardta. Odsłonięto go 6 kwietnia 1946 r., w pierwszą rocznicę wyzwolenia Sarajewa spod okupacji niemieckiej. Znajduje się w centrum miejskiej promenady, na skrzyżowaniu ulic: Mula Mustafa Bašeskije, Marshala Tity i Ferhadija.
Pomnik składa się z tablicy, na której widnieje inskrypcja w barwach flagi dawnej Jugosławii – niebieskiej, białej i czerwonej. Przed nią stoi otwarte, miedziane palenisko w kształcie wieńca laurowego. Ogień płonie w nim nieustannie, symbolizując wieczną pamięć zmarłych. Zgaszono go jedynie podczas oblężenia Sarajewa, trwającego w latach 1992-1996. Uznano, że paliwo niezbędne do podtrzymania ognia, będzie bardziej potrzebne mieszkańcom miasta.
13) Meczet Cesarski wybudowano w Sarajewie w 1566 r. na miejscu wcześniejszej świątyni, która spłonęła podczas pożaru w 1480 r. Budowę sfinansował sułtan Sulejman I Wspaniały. We wnętrzu znajdują się freski z XVI, XVIII i XIX wieku oraz wartościowe detale dekoracyjne. Ośmioboczny minaret należy do z najpiękniejszych w Bośni i Hercegowinie.
14) Stara Synagoga powstała w XVI w., jednak w kolejnych wiekach dwukrotnie niszczyły ją pożary, po których była odbudowywana. Do wybuchu II wojny światowej stanowiła ważny ośrodek dla Żydów sefardyjskich, następnie została zniszczona, a swoją pierwotną funkcję miejsca kultu odzyskała dopiero w 2004 r. Wewnątrz znajduje się Muzeum Żydowskie, które prezentuje historię gminy żydowskiej Sarajewa a wśród eksponatów posiada m.in. bogatą kolekcję ksiąg w języku ladino.
Sarajewo atrakcje – co zobaczyć
15) Ulica Ferhadija, to główna ulica miasta, a zarazem popularny deptak. Jednym z charakterystycznych punktów jest Wieczny ogień (Wieczny płomień) – pomnik z 1946 r. będący hołdem dla wojskowych i cywilnych ofiar II wojny światowej. Jednym z jego elementów jest płonące ognisko w kształcie wieńca laurowego, wykonane z miedzi. Drugim ważnym obiektem ulokowanym przy tej ulicy jest pomnik poświęcony masakrze z 27 maja 1992 r., kiedy granaty zabiły 26 osób stojących w kolejce po chleb, a rannych zostało następnych 108. cywilów.
16) Avaz Twist Tower wraz z anteną ma 172 metrów wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w mieście, a także w całym kraju. Wewnątrz mieści się w nim m. in. hotel. Na 36. pietrze tego wieżowca znajduje się taras widokowy.
17) Tunel pod lotniskiem w Sarajewie powstał w 1993 r., podczas wojny na Bałkanach. Łączył oblężone miasto z terytorium pozostającym pod kontrolą armii bośniackiej i służył do dostarczania żywności i pomocy humanitarnej oraz broni, a także do ewakuacji ludności. Dziś jest tu muzeum, które prezentuje wojenne zdjęcia, mundury i wyposażenie żołnierskie.
18) Kolej linowa na Trebević, to kolej gondolowa. Łączy centrum miasta z górą Trebević, jednym ze wzgórz okalających Sarajewo. Z tarasu widokowego rozciąga się przepiękna panorama miasta. Obecnie funkcjonuje nowa kolejka, która została wybudowana w miejsce starej, całkowicie zniszczonej podczas wojny w latach 90. XX w.
19) Sarajewskie róże to miejsca, w których wybuchy pocisków w trakcie wojny w latach 90. XX w. zabiły przynajmniej trzy osoby. Ich nazwa wzięła się od przypominających płatki kwiatów wgłębień po wybuchach. Wypełnione czerwoną masą luki można obecnie zobaczyć w wielu miejscach miasta.
Muzea w Sarajewie
20) Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny, to instytucja kulturalno-naukowa, która powstała w 1888 r. Posiada działy zajmujące się m.in. archeologią, etnologią i naukami przyrodniczymi oraz bibliotekę. Wśród eksponatów należy wymienić pochodzącą z XIV w. żydowską hagadę.
21) Muzeum Sarajewa 1878-1918 – przedstawia okres, w którym na tych terenach rządziła monarchia austro-węgierska. Wystawy odnoszą się do wielu aspektów życia pod rządami Habsburgów, takich jak kultura, religia, oświata, administracja, budownictwo. Jedna z jednostek tematycznych odnosi się do zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i wybuchu I wojny światowej.
22) Muzeum Sarajewa – poza wspomnianymi już oddziałami Muzeum Sarajewo 1878-1918 i Muzeum Żydowskiego posiada jeszcze trzy oddziały, o których warto wspomnieć. Despića kuća przedstawia klasyczny dom bogatej, prawosławnej rodziny kupieckiej. Svrzina kuća prezentuje tradycyjne budownictwo epoki osmańskiej. Brusa Bezistanto to kryty bazar z XVI w., który obecnie wykorzystywany jest do prezentowania wystaw odnoszących się głównie do prehistorii, starożytności i średniowiecza.
23) Muzeum Olimpijskie swoją działalność rozpoczęło w dniu inauguracji zimowych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Sarajewie w 1984 r. W czasie wojny w Bośni i Hercegowinie muzeum zostało kompletnie zniszczone, a swoją ponowną działalność podjęło dopiero w 2020 r. Wśród eksponatów znajdują się m.in. medale, stroje sportowe, fotografie i bilety wstępu na zawody.
24) Muzeum Dzieciństwa Wojennego prezentuje okrucieństwo wojny widziane oczami dzieci. Gromadzi przedmioty, które zostały przekazane przez osoby, których dzieciństwo zostało naznaczone piętnem wojny wraz z ich wspomnieniami z tego czasu. Eksponaty pochodzą nie tylko z Bośni i Hercegowiny, ale również m.in. z Syrii i Afganistanu.
Sarajewo atrakcje i ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Jacek Gallant / gallant.pl
Zobacz też:
> Lublana ciekawostki
> Zagrzeb
> Albania ciekawostki