Satyrycy: Tym, Konopiński, Kałamaga
Tyma śmieszy Kaczyński
Dziennik Elbląski opublikował wywiad ze Stanisławem Tymem. Cytujemy kilka fragmentów
Na pytanie co ludzi śmieszy obecnie, Tym odpowiedział:
– Przypuszczam, że zawsze to samo, czyli głupota ludzka, nieodpowiedzialność. To, co zawsze było podstawą komedii i dowcipu, czyli to, że ktoś co innego mówi, a co innego mówi, a potem się głupio tłumaczy. (…) w PRL-u było łatwiej, bo się mówiło „zdrastwujtie” i to była satyra na Związek Radziecki. Teraz nie ma cenzury i można mówić wszystko to, co się chce powiedzieć. (…) Teraz jest okres sprawdzania, co kto umie. Napisz dowcipny tekst, zrób dowcipny kabaret i pokaż co potrafisz. Pokaż, ze jesteś dowcipny. Nie to, że nie możesz. Możesz. Okazało się, że wielu nie umie.
Na pytanie, co poradzi początkującym satyrykom, Tym odpowiedział:
– To, co radzę wszystkim, łącznie ze sobą, dużo więcej pracy i dużo więcej skromności. Bez pretensji do innych, że się nie śmieją, że są głupi. Nie, widocznie tekst jest nieśmieszny.
Tym zapytany o to, kto go rozśmiesza, odpowiedział:
– Jarosław Kaczyński. Nie jest złośliwe to, co ja mówię. Naprawdę nie jestem jedyny, który tak twierdzi. Jest dużo osób, które opowiadają o nim, śmiejąc się z tego, co on mówi. Nie on, tylko właśnie to, co mówi jest śmieszne. Jakby tak stanął i zaczął normalnie rozmawiać, to przypuszczam, że by nas nie rozśmieszał, ale jak wychodzi na mównicę i zaczyna przemawiać, to rozśmiesza.
2010-03-19
Kałamaga przed sądem
Mariusz Kałamaga z kabaretu Łowcy.B będzie zeznawał przed sądem w Lublinie
W marcu 2010 r. jedną z atrakcji startującego właśnie kanału telewizyjnego Polsat Play był program „Podróże Mariusza Kałamagi”, który wówczas zapowiadano tak: “Tytułowy satyryk z kabaretu Łowca B. będzie podróżować po Polsce w poszukiwaniu dziwnych i nietypowych zwierząt”.
Coś, co zapowiadało się całkiem sympatycznie, niestety będzie miał finał w lubelskim sądzie rejonowym.
Jak donosi tok.fm, lubelska firma która zrealizowała pilotażowy odcinek wspomnianego wyżej programu, nie otrzymała zapłaty ok. 20 tys. zł od Piotra G., który zlecił jej wyprodukowanie programu. Co ciekawe, Piotr G. otrzymał zapłatę od stacji telewizyjnej, która wyemitowała program. Prokuratura, która badała sprawę, zakwalifikowała czyn jako oszustwo (za co grozi do 8 lat więzienia) oraz skierowała sprawę do sądu.
2011-03-03
Zmarła Ewa Szumańska
“Z pamiętnika młodej lekarki” – te skecze znają nie tylko słuchacze radiowej Trójki. Właśnie zmarła ich autorka
17 maja 2011 r. zmarła we Wrocławiu Ewa Szumańska (ur. 1921) – pisarka, reportażystka, scenarzysta filmowa, autorka słuchowisk radiowych i satyryk.
Od 1958 była współautorką programu „Studio 202” w Polskim Radio Wrocław, współpracowała z wrocławskim kabaretem Elita. Przez wiele lat współpracowała z Programem III Polskiego Radia, pisała do kultowej obecnie audycji “60 minut na godzinę”, a najbardziej zapamiętaliśmy cykl jej zabawnych skeczy „Z pamiętnika młodej lekarki”, tworzonych od 1975 roku. Do października 2010 r. była felietonistką „Tygodnika Powszechnego”.
Stanisław Szelc (kabaret Elita) dla “Gazety”: – Jako radiowiec była fantastyczna, w jej tekstach zawsze o coś chodziło. W pracy szalenie twórcza, perfekcyjna do bólu, apodyktyczna. Bywała trudna we współpracy, a jednocześnie dla wielu osób była autorytetem. Szanowano ją.
2011-05-18
80-latek Konopiński
5 kwietnia 2011 r. w Lesznie odbędzie się spotkanie z satyrykiem Lechem Konopińskim, zatytułowane “Urodziny Lecha”
W Galerii Lochy znajdującej się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka (Leszno, ul. Bolesława Chrobrego 3) 5 kwietnia o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Lechem Konopińskim, z okazji jego 80. urodzin. Spotkaniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa „Książki Lecha”.
Lech Konopiński – autor wierszy, tekstów piosenek, satyryk, dziennikarz. Urodził się 16 marca 1931 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu, w 1973 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Jest autorem blisko sześćdziesięciu książek dla dzieci, pisał fraszki, wiersze, limeryki, zbiory aforyzmów, haiku. Pisał teksty piosenek m.in. dla Anny Jantar, Eleni, Krzysztofa Krawczyka. Jest autorem tekstów takich przebojów, jak: „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „To co dał nam świat”, „Miłość jak wino”, „Co ja w tobie widziałam”.
Jako satyryk zadebiutował w 1954 r. na łamach tygodnika Szpilki, w latach 1957-1960 był redaktorem tygodnika satyrycznego Kaktus. W latach 1960-65 redaktorem Gazety Poznańskiej. Działał w poznańskim oddziale Związku Literatów Polskich i Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Jest miłośnikiem filatelistyki, wydaje i redaguje czasopismo Filatelista Polski. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu (2004). W 2009 r. otrzymał medal “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
2011-03-30
Jan Gross nie żyje
W wieku 76 lat zmarł fraszkopisarz i satyryk Jan Gross, mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego
10 listopada 2010 roku, w wieku 76 lat zmarł Jan Gross. Uroczystości żałobne rozpoczną się 13 listopada 2010 r. w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie przy ul. Żwirowej o godz. 11.45.
Jan Gross urodził się 21 I 1934 r. w Opatówku koło Kalisza. Debiutował fraszkami w tygodniku „Kaktus” w 1958 r. Autor wielu książek, w tym ostatniej, o której pisaliśmy: „Łeb w łeb – turniej satyryków” (fraszki i aforyzmy, wspólnie z Tadeuszem Szyferem, Gorzów 2006). W ostatnim czasie swoje teksty, głównie fraszki, przesyłał m.in. do czasopisma “Dobry Humor” i portalu Sadurski.com. Był członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR oraz Związku Literatów Polskich. Wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.
2010-11-12