sala plenarna Sejm ciekawostki informacje historia Sejmu RP

Tego nie zobaczysz w telewizji! Budynek Sejmu RP bez tajemnic

Czas czytania:2 minut/y, 10 sekund/y

Sejm ciekawostki

W Warszawie przy ulicy Wiejskiej znajduje się kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jego powstanie rozpoczęło się w roku 1918, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Salę posiedzeń regularnie możemy oglądać w telewizji, a co jeszcze kryje w sobie budynek polskiego Sejmu?

Historia budynków Sejmu

W 1918 roku, zaraz po odzyskaniu niepodległości, w Polsce powstała konieczność restytucji własnego organu ustawodawczego. Brakowało siedziby oraz środków na jej wybudowanie. Podjęto więc decyzję o adaptacji budynku Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien, dawnej żeńskiej szkoły średniej. W lutym 1919 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego II RP.

Po kilku latach zlecono rozbudowę budynku, a zadanie to powierzono Kazimierzowi Skórewiczowi. Co ciekawe, podczas prac budowlanych postawiono sobie za punkt honoru, aby korzystać jedynie z polskich materiałów. To się prawie udało, bo jedyny element spoza Polski, to marmurowa okładzina ścian sali plenarnej, którą sprowadzono z Belgii.

Wokół sali ustawiono 18 kolumn z kieleckiego marmuru. Na frontowej ścianie stołu prezydialnego pojawiło się czternaście herbów województw otaczających trzy orły.

W trakcie II wojny światowej zdecydowana większość budynków została zniszczona, ale ostatecznie udało się je odbudować, z niewielkimi zmianami.

pomnik Sejm ciekawostki informacje historia Sejmu RP
Pomnik, w głębi znany wszystkim Polakom główny budynek kompleksu sejmowego

Co kryje kompleks budynków sejmowych?

Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej składa się z kilku obiektów. Najpopularniejszym jest budynek główny Sejmu, który powstał w czasach największej rozbudowy kompleksu, w latach 1949–1952. Posiada dwie części połączone naziemnymi przejściami. W budynku znajduje się hall główny, w którym przeważa marmur. Została z niego wykonana trójbarwna posadzka, białe portale oraz schody z żelazną, ozdobną balustradą. Mosiężna poręcz balustrady jest w kształcie węża, wmontowane zostały także złote płaskorzeźby dziewczęcych i chłopięcych główek.

Sala Posiedzeń to miejsce, które najczęściej oglądamy w ekranie telewizora. Kamery nie uchwycają jednak świetlika z sufitem podwieszanym o łamanych płaszczyznach nad głowami posłów. Łamany plafon miał poprawić akustykę pomieszczenia oraz rozproszyć światło. Na uwagę zasługuje też 12 płaskorzeźb na drewnianej balustradzie, oddzielającej prezydium od ław poselskich. Przedstawiają one personifikacje: nauki, budownictwa, żniw, wojska, sprawiedliwości, przemysłu, rolnictwa, sztuk pięknych, rybołówstwa, leśnictwa, nauk technicznych i sztuk plastycznych.

budynek Sejm ciekawostki informacje historia Sejmu RP zwiedzanie
Budynek Sejmu jest jednym z najpilniej strzeżonych miejsc w Warszawie. Sejm ciekawostki

Sejm RP dla każdego?

Budynek Sejmu jest udostępniony zwiedzającym. Zwiedzanie odbywa się w dni robocze w godzinach 9:00 – 15:20, w grupach od 15 do 55 osób. Wycieczka obejmuje przejście podziemnym korytarzem wraz z wystawą z okresu I Rzeczpospolitej, wizytę na galerii Sali Posiedzeń Sejmu oraz krótką lekcję o historii i współczesnym działaniu Sejmu.

W czasach pandemii koronawirusa zwiedzanie zostało zawieszone, ale udostępniono każdemu możliwość wirtualnego spaceru po sejmowym kompleksie. Jest dostępny na Google Arts & Culture.

Tekst dla Sadurski.com: RynekPierwotny.pl
Zdjęcia: (c) Sadurski.com

sklep ekologiczny zdrowa żywność Poprzedni post Sklep ekologiczny – zdrowa żywność na wyciągnięcie ręki
kościół Sulęcin ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Ciekawostki o Sulęcinie