Senegal ciekawostki piłka nożna – Mundial 2018

Senegal sport laamb ciekawostki piłka nożna

Senegal ciekawostki piłka nożna. Reprezentacja Senegalu

1. Nieco historii
Do 1960 roku Senegal był francuską kolonią i wszyscy mówią tu po francusku. Nic dziwnego, że związki obu krajów wciąż są silne, także jeśli chodzi o piłkę nożną. Wielu Senegalczyków gra w lidze francuskiej, urodzony w Senegalu Patrick Vieira gra w piłkarskiej reprezentacji Francji, a Senegal gdy zakwalifikował się do Mundialu w 2002 r. był trenowany przez Francuza, Brunona Metsu.

2. Największy sukces reprezentacji Senegalu?
Wspomniany już Mundial 2002 r. rozgrywany w Korei Południowej i Japonii. Debiutujący na Mistrzostwach Świata Senegal wyszedł wtedy z grupy z drugiego miejsca i dotarł do ćwierćfinału, w którym uległ Szwedom 1:2. Mundial 2018 w Rosji będzie ich drugim Mundialem.

3. Najlepsza drużyna Afryki?
Jeśli podliczymy wartość zawodników z pierwszej jedenastki wszystkich afrykańskich reprezentacji piłkarskich – okaże się, że reprezentacja Senegalu ma najwyższą wartość. A skoro kluby tyle za nich płacą – oni naprawdę umieją kopać piłkę. Optymistów z Polski, którzy już widzą gładkie zwycięstwo polskiej reprezentacji w pierwszym mundialowym meczu z Senegalem w Moskwie, studzimy: to bardzo silny przeciwnik. Jeśli dodamy do tego to, co napisaliśmy wyżej (szereg reprezentantów Senegalu gra we francuskiej lidze) – może się okazać, że będzie tak, jakbyśmy grali z Francją. Krótko mówiąc: Senegalu nie można lekceważyć. Ma potencjał aby wyjść z grupy i zostawić w tyle tych, którzy wydawali się lepszymi reprezentacjami.

4. Polski ślad w piłce nożnej Senegalu
12 maja 2006 r. trenerem reprezentacji Senegalu został Henryk Kasperczak. Pod jego wodzą Senegal zakwalifikował się do Pucharu Narodów Afryki w 2008 r. Wkrótce po tym turnieju, Polak zrezygnował.

5. Nazwa piłkarskiego związku: Fédération Sénégalaise de Football.

6. Senegalska liga piłkarska
Championnat National du Sénégal – tak nazywa się najwyższy poziom rozgrywek klubowych w piłce nożnej w Senegalu. Rozgrywki ligowe toczą się tu od 1966 roku. Od 2009 r. jest to już liga zawodowa.

7. Awans na Mundial w Rosji
Senegal był trzecią po Egipcie i Nigerii reprezentacją Afryki, która awansowała do Mundialu w Rosji. W listopadzie 2017 r. pokonał drużynę Republiki Południowej Afryki 2:0 i przed ostatnim meczem w eliminacyjnej grupie D zapewnił sobie awans. Wspomniany mecz Senegal-RPA był wyjątkowy, bo decyzją FIFA został powtórzony, a arbiter Joseph Lamptey z Ghany został dożywotnio zdyskwalifikowany. Arbiter podyktował rzut karny dla RPA za rzekome dotknięcie piłki ręką w polu karnym przez obrońcę Senegalu, Kalidou Koulibaly.

8. Senegal i Puchar Narodów Afryki (najwyższe lokaty)
II miejsce – rok 2002.
IV miejsce – rok 1965, 1990, 2006.

Zobacz też:
> Mundial 2018 Rosja – ciekawostki