Serock i okolice – co zobaczyć

Serock ciekawostki urząd miasta

Serock ciekawostki i najważniejsze informacje o Serocku

Serock ciekawostki

Serock, to niewielka miejscowość znajdująca się 40 km od centrum Warszawy, nad brzegiem rzeki Narwi, na wprost wpadającego do niej Bugu. Serock i znajdujące się w pobliżu Zalew Zegrzyński szczególnie podczas ciepłych weekendów tętnią życiem, przyciągając fanów aktywnego wypoczynku. Oprócz urokliwych plaż warto także odwiedzić miejscowości położone wokół jeziora. Pasjonaci jazdy rowerem znajdą w pobliżu akwenu szlaki rowerowe o łącznej długości około 90 kilometrów. Poznaj ciekawostki o Serocku i okolicach

Jadwisin i dworek Szaniawskiego

Cztery kilometry od centrum Serocka położona jest miejscowość Jadwisin, potocznie zwana Zegrzynkiem. Do 1977 roku mieścił się tutaj, powstały na początku XIX wieku, dwór Jerzego Szaniawskiego – znanego dramaturga i felietonisty. Bywały takie osobistości, jak Maria Konopnicka czy Deotyma. Podczas II wojny światowej Szaniawski został wyrzucony z dworu, a jego kolekcje biblioteczne zniszczono. W 1950 roku Szaniawski powrócił do dworku, jednak jego majątek został znacznie uszczuplony, a większość posiadłości przekazano na rzecz instytutu doświadczalnego. Na pozostałe w rękach Szaniawskiego ziemie i dworek nałożono gigantyczne podatki, przez co dramaturg spędził ostatnie lata życia w skrajnej biedzie, próbując spłacić narastające zadłużenie. Artysta zmarł w 1970 roku, a siedem lat później dworek spłonął, w niewyjaśnionych okolicznościach.

Pałac Radziwiłłów

W Jadwisinie jest też Pałac Radziwiłłów. Przez wiele lat możliwość oglądania jego wnętrz mieli jedynie członkowie rodziny Radziwiłłów i ich goście oraz przedstawiciele władzy. Obecnie budynek jest niezamieszkany i zamknięty. Styl budowli nawiązuje do architektury francuskiego renesansu. Jego projektantem był François Arveuf, który zaprojektował wiele rezydencji dla polskiej arystokracji. Z pałacowego tarasu można podziwiać widok na dolinę, którą płynie Narew. Fasada budynku przyozdobiona jest herbami Radziwiłłów i Krasińskich.

Wrak statku i dawne grodzisko

Będąc w Jadwisinie warto także zobaczyć znajdujący się tutaj Yacht Club Polski. Jest wrak statku żeglugi wiślanej „Generał Świerczewski”. W czasie wojen światowych statek ten, wówczas jeszcze towarowo-pasażerski, dwukrotnie był zatapiany. Po II wojnie światowej woził wycieczki. Gdy statek stał się własnością Yacht Clubu planowano jego remont, jednak nie wytrzymał próby czasu i obecnie spoczywa pod wodą.

W pobliżu Hotelu Narvil Conference & Spa stoi stary domek letniskowy o specyficznej architekturze – wysoki i wąski, pokryty obrastającymi go dookoła pnączami.

Na wzgórzu, do którego prowadzi ulica Radzymińska, znajdowało się kiedyś wczesnośredniowieczne grodzisko, nazwane zwane dziś Barbarką lub Ogrodziskiem. To jeden z najstarszych grodów Mazowsza. Badania archeologiczne dowiodły, iż mieszkańcy osady zajmowali się głównie rolnictwem oraz rybołówstwem. Co roku w Serocku organizowane są warsztaty rzemieślnicze w duchu średniowiecznym. Niewielki model znajdujący się u stóp grodziska Barbarka, odzwierciedla wygląd ówczesnej osady.

Serock ciekawostki kościół atrakcje zabytki
Gotycki kościół. Serock ciekawostki

Zabytkowy kościół w Serocku

Idąc w kierunku rynku, na końcu ulicy Świętego Wojciecha zobaczymy kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Ta późnogotycka budowla z basztami o charakterze obronnym jest jednym z cenniejszych zabytków Mazowsza. Wybudowana została w 1526 roku, a przebudowana w XVIII wieku, przez co harmonia gotyckiego wnętrza została nieco zaburzona. Kościół zdobią wieżyczki, a na fasadzie jest zegar słoneczny z łacińskim napisem „Tempus fugit“ czyli „Czas ucieka”. Warto także zwrócić uwagę na posadzkę kościoła, która znajduje się poniżej poziomu otoczenia. To właśnie w tej świątyni Robert Lewandowski, napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski, wziął ślub z Anną Stachurską.

Rynek w Serocku i plaża

Niedaleko kościoła znajduje się otoczony siecią uliczek rynek, z wybudowanym na środku ratuszem. Podczas potopu szwedzkiego miasto zostało zniszczone. Obecnie stoją tu urokliwe kamienice.

Podczas I wojny światowej w Serocku była epidemia cholery. Ludność wybudowała wtedy drewniany krzyż, który miał chronić przed zarazą. W 1937 roku krzyż zastąpiono obeliskiem, który odnowiono w 2009 roku. Można go zobaczyć, schodząc ulicą Brukową z rynku, w kierunku plaży miejskiej.

Serocka plaża, to w wakacje świetne miejsce do rozrywki. Można tutaj pograć w siatkówkę lub kosza, poćwiczyć na siłowni pod gołym niebem lub przechadzać się drewnianymi trawersami. Dla dzieci jest plac zabaw, jest także budynek sanitarny z przebieralniami. Stąd do Warszawy w wakacyjne weekendy odpłynąć można tramwajem wodnym, który cumuje przy molo.

Picasso w Serocku

W Serocku przy ul. Rybaki 2, nad brzegiem Narwi, stoi dom, w którym we wrześniu 1948 r. przebywał słynny malarz Pablo Picasso. Przez 2 tygodnie był wtedy w Polsce, z okazji Światowego Spotkania Intelektualistów we Wrocławiu. Jak wspomina właścicielka domu, artysta pływał łodzią wiosłową po Narwi, zrywał zioła oraz namalował portret córki ministra kultury Republiki Hiszpanii, który przyczynił się do tego, aby Picasso przyjechał do Polski.

Serock ciekawostki: Sadurski.com

Zobacz też:
> Janów Podlaski
> Ciechanów
> Płock