Ciekawostki o Siechnicach i gminie Siechnice

ratusz Siechnice ciekawostki atrakcje zabytki

Miasto i gmina Siechnice ciekawostki, które warto wiedzieć. Zabytki, atrakcje i fakty z historii

Siechnice

1) Siechnice, to ok. 10-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. Od 2010 r. jest siedzibą gminy Siechnice. Leży nad rzeką Oławą.

2) Siechnice są miastem pod 1997 roku. To jedno z miast aglomeracji wrocławskiej, do tego położone najbliżej Wrocławia. Z Siechnic do centrum Wrocławia jest tylko 13 kilometrów. Bliskie położenie oraz korzystne ceny nieruchomości spowodowały, że w ostatniej dekadzie wzrosła liczba mieszkańców Siechnic z 4 do prawie 10. tysięcy.

Siechnice ciekawostki z historii

3) Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości Sechnice (nie ma błędu, bez literki „i”), pochodzi z dokumentu Henryka III Białego, z 1253 roku.

4) Pierwszy most na rzece Oławie wybudowano w Siechnicach w 1785 roku. Mieszkało tu wówczas 638 osób i stało 37 domostw.

5) W 1936 r. obecne Siechnice, wówczas Tschechnitz, władze niemieckie zmieniły na Kraftborn.

Co jest ciekawego w Siechnicach

6) Obecny gmach siedziby władz miasta (patrz foto na górze) funkcjonuje od połowy 2012 roku. Trzy lata później był gotowy rynek, przy którym stoi ratusz. Ciekawa architektura gmachu ratusza przyniosła mu szereg nagród i wyróżnień.

7) Przy ul. Kościelnej 3 stoi Kościół Niepokalanego Serca NMP. Wybudowano go w latach 1973-1981.

8) Elektrociepłownia Czechnica zlokalizowana jest przy ul. Fabrycznej 22. Została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku i wówczas wchodziła w skład firmy Wacker-Chemie GmbH. Budynki elektrociepłowni były tłem kilku filmów fabularnych, w tym „Wielki Szu” (1982).

Siechnice ciekawostki

9) Nazwa Siechnice pochodzi od nazwiska Siechna. Być może osoba o tym nazwisku założyła miejscowość.

10) Energetyk Siechnice, to klub piłkarski. Powstał w 1976 roku.

11) W listopadzie 2022 r. firma branży chemicznej Peter / Lacker otworzyła w Siechnicach nową halę produkcyjną. Wśród atrakcji uroczystości byli trzej artyści z Karykatury.com, w tym Szczepan Sadurski, jeden z najszybszych karykaturzystów świata. Karykatury na żywo, to coraz popularniejsza atrakcja firmowych eventów oraz wesel.

Gmina Siechnice zabytki, ciekawe miejsca

12) Wieżę rycerską stojącą w Biestrzykowie przy ul. Lipowej, wzniesiono w XIV wieku. To ciekawy przykład dworu o charakterze wieżowym.

13) Kościół św. Franciszka z Asyżu w Sulimowie zbudowano w latach 1805-1806 i początkowo był świątynią ewangelicką.

14) Historia kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świętej Katarzynie sięga roku 1257. Ulegał zmieszczeniom i przebudowom, a obecnie jest budowlą w stylu późnoromańskim.

15) W gminie Siechnice jest Kąpielisko Błękitna Laguna, które w wakacje zapełnia się turystami.

16) Nad brzegiem Odry jest kompleks leśny, a w Kotowicach jeziora: Panieńskie i Dziewicze.

17) Wśród ciekawych miejsc gminy Siechnice jest też 40-metrowej wysokości wieża widokowa w Kotowicach. Przy dobrej pogodzie można z niej zobaczyć Wrocław.

Siechnice ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: ratusz – siedziba władz miasta w Siechnicach. Foto: MOs810 / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Wałbrzych
> Świebodzice