Dlaczego na siłowni może nam towarzyszyć muzyka?
Siła oddziaływania muzyki na nasz organizm nie jest jeszcze w pełni doceniona przez amatorów, ale także nawet doświadczonych sportowców. Okazuje się, że odpowiednio dobrane utwory muzyczne pozwalają nam utrzymać podczas treningu odpowiednie tempo. odpowiednio dobrane utwory muzyczne pozwalają nam utrzymać podczas treningu odpowiednie tempo. Poza tym ciekawe melodie i łagodne rytmy mogą nam zagwarantować także o wiele lepsze odprężenie, a poprzez to regenerację po intensywnym wysiłku.
Od tysięcy lat zbawienny wpływ muzyki na nasze życie jest przecież znany. Mechanizm jest prosty. Poprzez taką percepcję niemal natychmiastowo są produkowane w naszym organizmie endorfiny. A przecież organizm wyciszony i spokojny umysł to skutecznie zrealizowane ćwiczenia siłowe lub kondycyjne. Tak więc muzykę możemy wykorzystywać nie tylko podczas relaksu na łóżku lub czytania książki, czy może oddawania się rozrywce takiej jak Vu**** Vegas opinie. Jeśli idziemy na siłownię lub przygotowujemy strój do biegania, czy też na rower, to warto zabrać ze sobą słuchawki i włączyć naszą ulubioną muzykę.
Muzyka niczym balsam dla mięśni
Melodia i rytm towarzyszy nam praktycznie w dzisiejszych czasach podczas wykonywania bardzo różnych czynności. Słuchawki mamy w uszach wtedy, gdy idziemy do pracy lub na zakupy. Podczas wykonywania obowiązków służbowych również wtedy możemy słuchać ulubionych utworów muzycznych. Dlaczego więc nie zapewnić sobie takich wrażeń zmysłowych podczas treningu? Można też oczywiście dobrać różne utwory muzyczne do różnych rodzajów ćwiczeń. Na siłowni można spokojnie sobie włączyć ostre utwory rockowe albo nawet z gatunku death metal, gdy chcemy się bardzo wyżyć, podnosząc sztangę. Z kolei podczas zbiorowej aktywności fizycznej takiej jak jazda rowerem lub spokojnego joggingu idealnie będzie pasować Chopin lub Beethoven, czy też może Strawiński. Kondycyjne ćwiczenia idealnie będą współpracowały z muzyką klasyczną.
Reakcja mózgu na muzykę
Aby przekonać się do takich praktyk najlepiej jest zrozumieć funkcjonowanie naszego mózgu, czyli reagowania na muzykę. Obrazuje to poniższa tabela.
Prawa półkula
jest odpowiedzialna za odbiór i identyfikację właściwości muzycznych takich jak tempo, dynamika, krypt na i melodia. Konkretne komórki reagują na częstotliwości dźwięku
Lewa półkula
w sposób aktywny koduje muzykę. Kto odpowiada za kreatywność, czyli tworzenie parodii i rytmu, gdy grały na instrumencie. Tekst piosenki aktywu je językowo wyspecjalizowane ośrodki półkuli mózgu
Ciało migdałowate
interpretuje emocjonalność doświadczeń, czyli także percepcji muzyki. Niezwykle intensywnie na mózg oddziały wuja muzyka o zabarwieniu smutnym, ale też radosne energiczne dźwięki nieposiadające tekstu
Bezpośredni wpływ muzyki na trening
Rozważanie bezpośredniego wpływu muzyki na osoby ćwiczące dotyczy 4 różnych obszarów, które są związane z wynikami, jakie osiągamy w sporcie.
1) Synchronizacja – Bardzo ważne jest stałe tempo utworu. To pozwala przyzwyczaić naszą psychikę i fizyczność do powtarzania konkretnych sekwencji ruchów w dłuższym czasie. Idealnie do widać na przykładzie sportów takich jak kolarstwo, biegi dystansowe lub gimnastyka artystyczna gdzie szczególnie ważna jest synchronizacja.
2) Zdystansowanie – Słuchanie muzyki pozwala nam także zagłuszać zewnętrzne źródła dźwięków, a także odczucia. Trudniej wtedy zwrócić uwagę na okrzyki tłumu, ból czy też zmęczenie.
3) Kontrola pobudzenia – Pamiętajmy, że bardzo ważny podczas ćwiczeń jest rytm serca, który właśnie może być regulowany przez tempo utworu. W tym samym czasie wywołane będą także konkretne stany emocjonalne, co też zależy od wrażliwości ćwiczącego.
4) Redukcja uczucia zmęczenia – niwelowanie naszego zmęczenia zapewniają nam właśnie ulubione utwory muzyczne i co do samej zasady będą nas wprowadzały w dobry nastrój.
Badania naukowe dowodzą, że we właściwy sposób wybrana lista utworów odtwarzanych podczas ćwiczeń może znacznie przyczynić się do o wiele większej wytrzymałości ćwiczącego. Statystyki pokazują, że może to być nawet 15 %. Ogromne znaczenie mają także czynniki czysto subiektywne. Chodzi o skojarzenia, doświadczenia życiowe, a więc wspomnienia, które bardzo często wiążą się z ulubioną muzyką.
Siłownia / 20924out