Sklepy Internetowe – ciekawostki
E-handel, zakupy w Internecie i sklepy internetowe – ciekawostki. Pierwsze e-sklepy w Polsce
Sklep internetowy – definicja
1) Sklep internetowy, to strona internetowa, za pośrednictwem której można dokonywać zakupów. Najczęściej jest to model zakupów B2C (dla klientów indywidualnych), znacznie rzadziej model B2B (handel między podmiotami gospodarczymi).
Forma sprzedaży poprzez Internet jest coraz bardziej popularna. Ceny często są niższe niż w tradycyjnych sklepach, gdyż właściciel nie musi płacić za wynajem lokalu i może ominąć inne koszta.
Klient aby dokonać zakupu, nie musi iść do sklepu, a zakupy może dokonać bez pośpiechu. Potem należy czekać na dostawę towaru lub odebrać go w odpowiednim punkcie, w pobliżu miejsca zamieszkania. Zakup dokonywany jest poprzez transakcje elektroniczne, najczęściej po zalogowaniu się Internetem, do swojego konta w banku.
E-handel w Polsce
2) Pierwszym polskim sklepem internetowym był Terent. Zaczął działać (wg różnych źródeł w 1994 r. lub 1997 r.). W 1999 r. księgarnię internetową uruchomił Merlin, wkrótce też Empik.
3) Również w 1999 r. wystartowało Allegro – platforma umożliwiająca sprzedaż zarejestrowanym osobom i firmom. W 2003 roku Allegro miał milion użytkowników, a kilkanaście lat później już kilkanaście milionów. Po jakimś czasie pojawiły się podobne, konkurencyjne platformy.
Historia e-handlu na świecie i pierwsze sklepy internatowe
> Tu link
Jak Polacy kupują w Internecie
4) Jest w Polsce wiele osób, które najpierw wyszukują w Internecie produkty i porównują ceny, a dopiero potem idą do “prawdziwego” sklepu. Dzieje się tak, bo produkt lubimy zobaczyć na własne oczy i dotknąć. Poza tym czujemy się bezpieczni, gdyż płacimy i od razu odbieramy towar. Najczęściej dzieje się tak, jeśli kupujemy sprzęt RTV/AGD, materiały budowlane i odzież.
5) Odwrotnie dzieje się, gdy Polak zamierza kupić perfumy czy obuwie. Wtedy najpierw idziemy do sklepu stacjonarnego (buty trzeba zmierzyć, a perfumy powąchać), a potem wracamy do domu i zamawiamy towar Internetem.
Sukces sklepu internetowego
6) Z badań i własnych doświadczeń wiemy, że na sukces sklepu internetowego składają się: jego funkcjonalność, wygląd (szafa graficzna strony internetowe j) oraz dobry towar w korzystnej cenie. Ważne są też: solidność i szybkość wysyłki kupionego towaru do klientów. Należy się wsłuchiwać w opinie klientów, aby byli jak najbardziej zadowoleni i polecili sklep znajomym. Należy też mieć e-newsletter i być aktywnym w mediach społecznościowych. Oczywiście ważną sprawą jest też pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarkach, szczególnie w wyszukiwarce Google.
Rodzaje sklepów internetowych
7) Przykłady asortymentu towarów sprzedawanych w Internecie:
– Lekarstwa (apteka internetowa),
– Odzież,
– Obuwie,
– Kosmetyki, perfumy,
– Artykuły spożywcze,
– Książki (księgarnia internetowa),
– Elektronika (RTV i sprzęt AGD (artykuły gospodarstwa domowego),
– Alkohole i używki,
– Sklepy z artykułami erotycznymi dla dorosłych
A w ogóle w Internecie można sprzedawać niemal wszystko.
Inne ciekawostki o e-zakupach
8) W 2014 roku zakupy w sieci robiło 46% Internautów, a sprzedaż przez Internet to 15% rynku sprzedaży w Polsce.
9) Od 2012 r. w Polsce przyznawane są nagrody branżowe rynku e-commerce – Ekomersy.
10) Niektóre firmy informatyczne specjalizują się w budowie i pomocy w uruchomieniu sklepów internetowych. Można też skorzystać z gotowych skryptów i dostosować je do swoich potrzeb. W Internecie prowadzone są rankingi takich sklepów, są też porównywarki cen w różnych internetowych sklepach.
Ciekawostki o sklepach internetowych: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kasyna ciekawostki
> Historia pieniądza
> Ciekawostki o szampanie