15 milionów Škód z Mladá Boleslav

osobowy samochód Skoda czerwony

Škoda Mladá Boleslav

Od 1905 roku wyprodukowano 15 milionów samochodów w fabryce w Mladá Boleslav. Jubileuszowy egzemplarz, to ŠKODA ENYAQ iV w kolorze Arctic Silver Metallic.

Produkcja samochodów w Mladá Boleslav rozpoczęła się w czasach działalności firmy Laurin & Klement, która później przekształciła się w ŠKODA AUTO. W 1905 roku jej założyciele Václav Laurin i Václav Klement postanowili zrezygnować z budowy rowerów, by całkowicie skupić się na produkcji motocykli oraz samochodów. Historyczne hale fabryczne, z których wyjechało pierwsze auto firmy, Voiturette A, istnieją do dziś – od kilku lat są siedzibą Muzeum ŠKODY.

Po drugiej stronie drogi znajduje się nowoczesna fabryka samochodów, w której około 29.100 pracowników produkuje obecnie sześć modeli aut: FABIA, SCALA i OCTAVIA, a także SUV-y KAMIQ, KAROQ i w pełni elektryczny ENYAQ iV. Aby wyprodukować ten ostatni, marka przekształciła istniejącą linię produkcyjną, dostosowując ją do pojazdów MEB. Oznacza to, że jest to jedyna linia w całej Grupie Volkswagen, która umożliwia jednoczesną produkcję modeli opartych zarówno na modułowej platformie MEB, jak i platformie MQB. Oprócz modelu OCTAVIA i kompaktowego SUV-a KAROQ, od końca listopada 2020 roku budowany jest tu również w pełni elektryczny ENYAQ iV.

Skoda muzeum Mlada Boleslav Czechy ciekawostki atrakcje zabytki
Václav Laurin i Václav Klement – pomnik przed Skoda muzeum w Mlada Boleslav. Foto: (c) Sadurski.com

Jeszcze przed połączeniem linii produkcyjnej dla modeli MQB i MEB uruchomiono ultranowoczesną lakiernię o pojemności do 168.000 nadwozi, tworząc w ten sposób ponad 650 nowych miejsc pracy. Na początku 2021 roku ŠKODA otworzyła nowoczesne centrum pojazdów testowych i prototypów w swojej głównej siedzibie.

Oprócz samochodów, ŠKODA produkuje w Mladá Boleslav również silniki, manualne skrzynie biegów MQ100 i MQ200 oraz osie, a także akumulatory wysokonapięciowe do hybrydowych modeli typu plug-in kilku marek Grupy Volkswagen. W lutym 2021 roku linię produkcyjną fabryki opuścił stutysięczny akumulator trakcyjny.

Rozwinięcie głównej fabryki ŠKODY i wyprodukowanie 15 milionów pojazdów są ściśle powiązane z wejściem marki do Grupy Volkswagen w 1991 roku. Od tego czasu w Mladá Boleslav zbudowano ponad 10.700.000 samochodów. Partnerstwo z Volkswagenem umożliwiło ŠKODZIE awans z regionalnego lidera rynku na międzynarodową, odnoszącą sukcesy markę.

Oprócz głównej fabryki ŠKODA posiada również zakłady produkcyjne w Kvasinach i Vrchlabí. W Kvasinach producent buduje ŠKODĘ SUPERB i SUPERB iV z napędem hybrydowym plug-in, a także modele SUV – KODIAQ i KAROQ. Najnowocześniejsza fabryka komponentów w Vrchlabí produkuje automatyczną dwusprzęgłową skrzynię biegów DQ200 (DSG).

W ubiegłym roku ponad 750.000 pojazdów zjechało z linii produkcyjnych w czeskich fabrykach pomimo przestoju w produkcji spowodowanego pandemią COVID-19. Samochody ŠKODA produkowane są również w Słowacji, Ukrainie, Chinach, Indiach i Rosji. Łącznie od 1905 roku marka wyprodukowała ponad 24.800.000 pojazdów na całym świecie.

Škoda Mladá Boleslav – materiały od: Twój Tydzień Wielkopolski