gelotologia śmiechoterapia śmiechojoga joga uśmiechu śmiech uśmiech zdrowie terapia śmiechem

Śmiech niedobry na wszystko

Czas czytania:1 minut/y, 56 sekund/y

Tekst o śmiechu

Mimo, że śmiech ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm i umysł, to istnieją pewne grupy osób, które powinny uważać podczas śmiechu. Chodzi o osoby, które posiadają określone dolegliwości i choroby

Przepuklina

Gdy się śmiejemy, brzuch naciska na narządy wewnętrzne, co może pogorszyć stan zdrowia osób mających przepuklinę.

Zaawansowane hemoroidy

Intensywny śmiech może wpłynąć negatywnie na osoby z tą dolegliwością.

Poważne kłopoty z sercem

Śmiech, to spory wysiłek dla organizmu. Gdy się śmiejemy, szybciej bije nasze serce oraz wzrasta ciśnienie krwi. Dlatego osoby mające poważne kłopoty z sercem powinny unikać zbyt intensywnego śmiechu.

Poważne operacje

Po poważnych operacjach organizm pacjenta potrzebuje spokoju na regenerację organów, które były operowane. Dlatego jeśli podczas śmiechu będzie dochodzić do wzmożonej pracy lub ruchu tych organów, to regeneracja będzie przebiegać wolniej. Co więcej, tuż po operacji, gdy rany po niej nie będą jeszcze zabliźnione, intensywny śmiech może spowodować ich otwarcie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich części ciała. Jeśli mieliśmy operację np. dolnej części nogi, a podczas śmiechu jesteśmy w stanie trzymać ją nieruchomo, wtedy żadna szkoda nie powinna nam się stać.

Kłopoty z trzymaniem moczu

W przypadku tej dolegliwości sprawa jest dosyć oczywista. Śmiech bez opamiętania może spowodować, że ta dolegliwość da o sobie znać, co może nas kosztować sporo nieprzyjemności.

Grypa

Osoby mające grypę powinny uważać podczas śmiania się z innymi ludźmi, gdyż wtedy mogą je po prostu zarazić. Dlatego osoby takie nie powinny brać udziału w grupowych sesjach terapii śmiechem.

Astma

Śmiech jest jedną z przyczyn wybuchów ataków astmy. Dlatego astmatycy powinni uważać ze śmiechem. Tutaj przydaje się zdrowy rozsądek oraz własne doświadczenia. Należy dostosować śmiech do możliwości organizmu. Na pewno nie warto rezygnować z niego całkowicie, gdyż śmich  wpływa pozytywnie na pracę układu oddechowego, a więc i pośrednio na astmę.

O śmiechu. Kobiety i ciąża

Podczas silnego śmiechu praca mięśni brzucha może prowadzić u niewielkiego procenta kobiet do negatywnych konsekwencji w postaci wczesnego rodzenia lub poronienia. Wprawdzie ryzyko takie jest niewielkie, ale trzeba brać je pod uwagę.

Nie chcę jednak zniechęcać kobiet w ciąży do śmiechu. Miałem kiedyś na sesji kobietę w zaawansowanej ciąży, która śmiała się bardzo intensywnie i jak sama przyznała, śmieje się ona tak praktycznie każdego dnia.

• Fragment książki Aleksandra Łamka „Terapia śmiechem. Jak rozwijać poczucie humoru”
Tekst o śmiechu na Sadurski.com od lipca 2009

Zobacz też:
> Dowcipy na różne tematy

misie Blue City Warszawa Poprzedni post Ktoś zamordował misie
Jan Matejko Stańczyk błazen satyra Następny post Satyrycy na świecie. USA, Włochy, Anglia…