Wszystko o śmiechu

humor ciekawostki uśmiech Prima Aprilis

Śmiech ciekawostki. Czy wiesz, że?… O śmiechu na poważnie

SKĄD BIERZE SIĘ ŚMIECH?

Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli lub działaniem przez nas zaplanowanym (np. śmiech z kiepskiego dowcipu szefa).

ŚMIECH I MÓZG

• Gdy jesteś wesoły, elektryczna aktywność prawej i lewej półkuli mózgowej jest lepiej skoordynowana. Neurolofizjolodzy dowodzą, że brak takiej koordynacji prowadzi do depresji.

ŚMIECH I SERCE

Śmiech poprawia krwiobieg, przyspiesza bicie serca i krążenie krwi, dzięki czemu organizm otrzymuje więcej tlenu. Aktywizuje nie tylko mięśnie brzucha, ale i twarzy.

ŚMIECH I ODDECH

• Zwykle człowiek oddycha bardzo płytko i tylko górną częścią płuc, zatem wdycha niewielką ilość powietrza, więc organizm jest słabo dotleniony. Tymczasem śmiejąc się, podczas jednego wdechu pobieramy nie 0,5, ale aż 1,5 litra powietrza. Dzięki temu poprawia się koncentracja, sprawność i refleks.

Czy wiesz, że…

Jedną z form śmiechoterapii jest zbiorowe rysowanie karykatur i podobne zajęcia prowadzone w firmach. Pod warunkiem, że odbywają się pod okiem doświadczonego fachowca, świadomie wykorzystującego elementy komizmu sytuacyjnego.

ŚMIECH I HORMONY

• Śmiech pobudza układ odpornościowy, hamując wydzielania hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. W dodatku zwiększa wydzielanie endorfin (zwanych hormonami szczęścia) i łagodzi bóle głowy, mięśni lub zębów.

ŚMIECH I RUCH

• Śmiech jest namiastką ćwiczeń fizycznych. Podczas śmiechu ruszamy ramionami, rękami, nogami i głową.

ŚMIECH I ODCHUDZANIE

Śmiech przyspiesza trawienie i pobudza przemianę materii. Skurcze mięśni korzystnie wpływają na pracę śledziony, wątroby i jelit.

DLACZEGO CHA-CHA, A NIE HI-HI?

Odgłosy śmiechu mają źródło w rytmicznych skurczach mięśni brzucha i przepony. Odgłos śmiechu powstaje już w krtani, a jego barwa (cha,cha, hi-hi, he-he) zależy od ułożenia podniebienia, warg, języka i ściany gardła.

ŚMIECH TO ZDROWIE

• Gdy śmiejesz się przez dłuższą chwilę, wprawiasz w ruch wszystkie mięśnie tułowia. Są one w tym czasie dotleniane. Śmiech nie tylko poprawia się twoje samopoczucie, ale… korzystnie wpływa to na stan twojego zdrowia fizycznego. Dlatego też należy się śmiać jak najczęściej.

ŚMIECH I SUKCES

• Śmiech sprzyja sukcesowi. Zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki, zjednuje akceptację otoczenia. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy. 96 procent amerykańskich szefów firm bardziej wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia. W Europie Zachodniej pracodawcy coraz częściej organizują dla pracowników kursy rozwijające poczucie humoru.

KIEDY SIĘ NIE ŚMIAĆ?

• Można się śmiać w każdej okazji. Nie polecamy jednak śmiechu podczas jedzenia (grozi to zachłyśnięciem), a saperom nie polecamy śmiać się podczas rozbrajania miny.

ŚMIECH I SPOŁECZEŃSTWO

• Śmiech jest elementem integrującym społeczeństwo.

ŚMIECH I PIENIĄDZE

• Jak mawiają Amerykanie: szeroki uśmiech jest wart milion dolarów. Uśmiech często przekłada się na zarobki; można dzięki niemu zdobyć klientów. Dobrze o tym wiedzą akwizytorzy i sprzedawcy.

ŚMIECH I DŁUGOWIECZNOŚĆ

• Neurolopsyholog Margery Hutter Silver z wydziału medycyny Uniwersytetu Harwarda stwierdził, że osoby dożywające długiego życia łączy… poczucie humoru.

PRIMA APRILIS

• Tradycja tego święta wywodzi się ze starożytnego Rzymu, stanowiącego pozostałość święta Cerealiów. Obchodzono je na początku kwietnia ku czci bogini urodzaju Cerery. Prawie 70 procent Polaków uważa, że Prima aprilis jest tradycją wartą kontynuowania.

OGLĄDAJ KOMEDIE

• W USA poddano badaniom grupę ludzi, serwując jej oglądanie wesołych filmów. Wskaźniki przygnębienia zmalały o 98 procent, gniewu o 75 procent, zmęczenia o 87 procent. I jeszcze inne badanie z Baltimore (USA). Naukowcy porównali reakcje organizmu człowieka na oglądanie komedii i filmów stresujących. Filmy smutne powodują u widzów spowolnienie o 1/3 przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Podczas oglądania komedii krew płynie o ponad 20 proc. szybciej niż zwykle, co jest korzystne dla organizmu.

Cytaty o śmiechu

• Charakter człowieka najlepiej określa się przez to, co uznaje on za śmieszne. (Johann Wolfgang Goethe)
• Człowiek traci grunt pod nogami, kiedy traci ochotę do śmiechu. (Ken Kesey)
• Dla przeciwwagi wielu uciążliwości życia niebo ofiarowało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen i śmiech. Immanuel Kant)
• I śmiech niekiedy może być nauką, / Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa. (Ignacy Krasicki)
• Najbardziej straconym dniem jest ten, w którym się nie śmiałeś. (Nicolas Chamfort)
• Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból. ( Fryderyk Nietzsche)
• Po częstym śmiechu poznasz głupca. (Per risum multum debes cognoscere stultum.) – łac.
• Śmiech jest to dobre samopoczucie całego ciała okazywane w jednym miejscu. (Josh Billings)
• Trzeba się śmiać. Inaczej człowiek by zwariował. (Terry Pratchett)

Śmiech ciekawostki: (c) Sadurski.com

Śmieszne dowcipy

Do pewnej 102-letniej kobiety przyjechała ekipa telewizyjna, aby spytać o tajemnicę długowieczności. Kobieta nie mogła powstrzymać się od śmiechu. Na pytanie czemu się tak śmieje, odpowiedziała:
– Gdy sąsiedzi zobaczą tyle samochodów przed moim domem będą przekonani, że umarłam…

Dawno temu pewien profesor zobaczył w pocztowym okienku kartkę z napisem: „Kto ma psa i biega nie uwiązany, będzie zastrzelony”. Zaintrygowany profesor spytał urzędniczkę:
– Kto będzie zastrzelony?
Urzędniczka zmieniła napis, który od tej pory brzmiał tak: „Kto ma psa i biega nie uwiązany, będzie zastrzelony. Ten pies.”

Zobacz też: 
> Prima aprilis
> Wiersze na Walentynki
> Wróżby andrzejkowe