śmieci ciekawostki odpady śmiecenie historia

Ciekawostki o śmieciach i śmieceniu

Czas czytania:3 minut/y, 20 sekund/y

Historia śmiecenia i śmieci. Kiedy wprowadzono pojemniki na śmieci i worki na śmieci z plastiku?

Śmieci w starożytności

1) Już starożytni Ateńczycy mieli problem ze śmieciami. W 320 r. n.n.e. wprowadzili prawo, według którego śmieci należy wywozić na odległość co najmniej jednej mili od miasta.

2) Podobno pierwsze wysypiska śmieci istniały na wyspie Krecie. Śmieci wrzucano do specjalnie wykopanych dołów, które potem zasypywano kilkoma warstwami ziemi.

3) Również w starożytnym Rzymie zaczęto zwracać uwagę na śmieci. Mieszkańcy zobowiązani byli dbać o czystość w sąsiedztwie swoich domów. Śmieci wywożono do dołów poza miastem i zakopywano.

4) Już w X wieku Japończycy zbierali makulaturę, aby powtórnie produkować z niej papier.

śmieci ciekawostki odpady śmiecenie historia
Wysypisko śmieci – wstydliwe miejsce

Średniowiecze – era epidemii

5) W średniowieczu śmieci pozbywano się w sposób najprostszy z możliwych: z domu wyrzucano je przez okno wprost na ulicę, nie zważając, że na dole może ktoś przechodzić. Najwyżej resztki jedzenia zjedzą szczury i będzie śmierdzieć. Śmieci wrzucano też do fosy obok murów miejskich. Nie należy się dziwić, że to właśnie w średniowieczu epidemie zbierały śmiertelne żniwo, dziesiątkując mieszkańców wielu miast.

6) Pewien francuski kronikarz napisał w XIV wieku, że za murami Paryża mieszkańcy usypali górę śmieci, wielkości bramy wjazdowej do miasta.

Kiedy śmieci zaczęły przeszkadzać?

7) Na szczęście potem zaczęto dbać o odpady. Niektóre miasta (np. Florencja, Paryż) powołały cechy śmieciarzy i czyścicieli kanalizacji. Zaczęły finansować w służby, które będą zajmować się gromadzeniem i wywożeniem śmieci. Wieczorami pracownicy zbierali i wywozili śmieci, które w ciągu dnia zgromadzono na ulicach.

śmieci ciekawostki odpady śmiecenie historia
Butelki po napojach i inne śmieci z plastiku, to poważny problem współczesnego świata

8) W 1540 r. w Warszawie powołano straż sanitarną, która miała dbać o czystość ulic. Wcześniej mieszkańcy stworzyli górę ze śmieci w pobliżu Skarpy Wiślanej. Miała nawet swoja nazwę: Góra Gnojowa. Mimo zakazów, jeszcze w 1844 r. wysypywano tam śmieci.

9) W 1695 roku w Warszawie zakupiono konie i specjalne wozy, które wywoziły z miasta nieczystości.

10) Pierwsze kosze na śmieci na ulicach podobno pojawiły się w Paryżu i Amsterdamie, w XVI wieku.

Człowiek zaczyna myśleć ekologicznie

11) W XIX wieku w Angielskim Nottingham stworzono pierwszą spalarnię śmieci. Powstała specjalna maszyna parowa, w której palono niektóre śmieci. We Francji powstało wówczas prawo, nakazujące gromadzenie śmieci w specjalnych pojemnikach ustawionych obok domów. Mieszkańcy Paryża nad ranem wystawiali śmieci, które w ciągu dnia zabierały specjalne służby.

12) W erze rewolucji przemysłowej problem śmieci stawał się coraz większy. Zaczęto wymyślać rozmaite pojemniki na śmieci. W Berlinie w metalowych skrzyniach były worki z azbestu, do których wkładano śmieci. Zaczęto zabierać zapełnione pojemniki, wstawiając w to miejsce puste. We Frankfurcie powstały specjalne samochody, które pomagały w opróżnianiu pojemników.

13) W 1852 r. w Berlinie powstały pierwsze sedesy, spłukiwane bieżącą wodą z miejskiej kanalizacji.

śmieci ciekawostki odpady śmiecenie historia
Pojemniki na śmieci – takie widoki znają ludzie na całym świecie

Segregacja śmieci

14) W Charlottenburgu (obecnie w granicach Berlina) śmieci zaczęto segregować już w kuchni. Wkładano je do trzech pojemników czyli dzielono na 3 frakcje: resztki pokarmu, popiół i pozostałe.

Worki na śmieci

15) Podobno już w II połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze opakowania na śmieci z plastiku, ale o tym pomyśle szybko zapomniano. W połowie XX wieku Kanadyjczyk Harry Wasylyk (ur. 1925) wpadł na pomysł stworzenia zielonego worka na śmieci z polietylenu. Od tej pory wystarczy usunąć sam worek zapełniony śmieciami z pojemnika i tak jest o wiele łatwiej. Początkowo worki trafiły do szpitali i firm, pod koniec lat 60. worki trafiły do sprzedaży i zaczęto ich używać w gospodarstwach domowych.

Japończycy i śmieci

16) Przeciętny Polak wytwarza ok. 300 kg śmieci, Amerykanin ponad 700 kg, a Japończyk prawie 350 kg. I co się okazuje? Dzięki prawu oraz dyscyplinie, w Japonii prawie 100% śmieci podlega recyklingowi. W różnych miastach Japończycy odpady segregują na znacznie więcej frakcji niż w Europie. Rekordowe pod tym względem jest miasto Kamikatsu. Tam śmieci segreguje się na… 34 frakcje. Dodajmy, że w 2030 roku Japonia postawiła sobie ambitne zadanie: 35% energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Ciekawostki o śmieciach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Torby foliowe ciekawostki
> Ciekawostki o huraganach

stadiony Bukareszt piłka nożna Rumunia Poprzedni post Stadiony piłkarskie w Bukareszcie
taxi dowcipy o taksówkarzach humor taksówkarze kawały Następny post Najlepsze dowcipy o taksówkarzach