Smoczki gryzaki ciekawostki. Wszystko o smoczkach
Smoczki ciekawostki
Wkrótce urodzi ci się dziecko i planujesz zakup smoczka? Zanim to zrobisz, przeczytaj wszystko, co powinnaś wiedzieć o smoczkach. Ciekawostki o smoczkach w Sadurski.com
Ciekawostki o smoczkach – 1
1. Kiedyś nie było smoczków i też dzieci wyrastały na zdrowych, dorosłych ludzi. Ale teraz każda mama dla niemowlaka musi kupić smoczka. Generalnie różnią się one funkcją (np. smoczek – gryzak, smoczek do butelki czyli do karmienia) oraz materiałem, z którego są wykonane.
2. Obecnie smoczki produkowane są z silikonu lub kauczuku (smoczki lateksowe). Smoczki kauczukowe mają złotobrązową barwę i delikatny, naturalny zapach – w odróżnieniu od silikonowych, które zwykle są przezroczyste i bezzapachowe. Smoczki silikonowe są twardsze niż smoczki lateksowe. Podczas użytkowania nieznacznie zmieniają pierwotne zabarwienie. Niektórzy radzą, aby co kilka tygodni wymieniać smoczek na nowy. No i trzeba pamiętać, aby przed pierwszym włożeniem smoczka do ust dziecka, wyparzyć go (zalać wrzątkiem).
3. Podobno niektóre noworodki mają swoje preferencje. Nie chcą brać do ust smoczków kauczukowych, a inne nie lubią smoczków silikonowych. Cóż, warto, aby mamy brały to pod uwagę.
4. Jeśli chodzi o część wkładaną do ust, smoczki mają różne kształty i grubość. Zwykle też są dostosowane do jamy ustnej i dziąseł noworodków. Oczywiście część zewnętrzna także różni się, w zależności od producenta – kształtem i kolorem.
Smoczki ciekawostki – 2
5. Sądzisz, że smoczki są tylko dla noworodków? Otóż nie, są też smoczki dla dorosłych. Na przykład terapeutyczne smoczki treningowe. Pomagają w normalizacji nieprawidłowości w obrębie narządów jamy ustnej. Takiego smoczka należy używać w porozumieniu z lekarzem.
6. Kolorystyka, kształt i zdobienie smoczków, to wyzwanie dla pomysłowości projektantów i producentów. Oczywiście można ssać smoczka z logo znanego producenta i wciąż widzieć to logo, gdy spogląda się na swego bobasa, ale w tym miejscu może być np. logo rockowej grupy AC/DC, logo ulubionego klubu piłkarskiego tatusia lub cokolwiek innego.
7. Kiedy odzwyczajać dziecko od ssania smoczka? Są różne szkoły. Niektórzy twierdzą, że po ukończeniu 4. miesiąca życia, gdy u dziecka maleje potrzeba ssania. Inni uważają, że smoczek należy odstawić ok. 4-6 miesiąca życia, zanim pojawią się pierwsze zęby mleczne. Kolejni dopuszczają smoktanie smoczka do końca pierwszego roku, a nawet drugiego roku życia dziecka. Lekarze mówią, że momentu odstawienia smoczka nie należy przeciągać, gdyż długie używanie może prowadzić do wady zgryzu.
Ceny smoczków, smoczki dla snobów
8. Dla mamy własne dziecko to prawdziwy skarb, najdroższa istota na świecie. Nic dziwnego, że nie oszczędza na niczym, co jest związane z takim skarbem. Ale wszystko ma swoje granice, w dodatku nie każdy ma konto z dużą liczbą zer. Dla takich osób firma Personalized Pacifiers wyprodukowała prawdopodobnie najdroższy smoczek na świecie. Został wykonany z 18-karatowego złota i silikonu oraz jest ozdobiony 28. / 280. brylantami (niepotrzebne skreślić). Kosztuje 17 tysięcy dolarów i można na nim wygrawerować np. imię dziecka oraz datę urodzin. Nawet zażyczyć sobie dodanie innych cennych kamieni, co oczywiście zwiększy finalną cenę. Producent raczej nie poleca używania takiego cacka, to raczej pamiątka dla bogatych snobów. Niektórzy celebryci podobno kupują takie smoczki, żeby zrobić wrażenie na innych.
9. Przy powyższym smoczku, produkty sprzedawane w Polsce jako “najdroższe smoczki” są czymś niezwykle tanim. W chwili gdy piszemy niniejsze zestawienie, najdroższe smoczki 2019 roku kosztują 114 złotych czyli ok. 30 dolarów. 566 razy mniej niż wymieniony wyżej smoczek z brylantami.
10. Osoby snobistyczne mogą też kupić smoczki markowe, z logo znanej marki kreatorów mody: Versace, Chanel, Hugo Boss, Armani, Kevin Klein, Tommy Hilfiger. Po pobieżnym sprawdzeniu cen takich smoczków wnioskujemy, że są średnio kilka razy droższe od najdroższych polskich smoczków. Swemu bobasowi oczywiście nie można wkładać do buzi byle czego, ale raczej nie zna się on na nazwach producentów i nie zaszpanuje swym smoczkiem przed innymi niemowlakami.
Smoczki ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Przesądy ciążowe
> Rodzaje raczkowania
> Buty na obcasach ciekawostki
> Lakier do paznokci ciekawostki