Soczewki kontaktowe – czy warto? Jakie?
Na co należy zwracać uwagę i o czym wiedzieć, jeśli po raz pierwszy myślisz o wykorzystaniu tzw. „kontaktów”? Podpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej
Jakie soczewki?
„Jakich soczewek kontaktowych potrzebuję?” – to pierwsze pytanie, które należy sobie zadać przed podjęciem decyzji o ich wyborze. W tym kontekście jest to jednoznaczne z tym, jak długo chcesz nosić wybraną przez siebie parę. Jakie soczewki są najpopularniejsze?
– Jednodniowe
Spośród wszystkich dostępnych na rynku, to te właśnie soczewki pomagają w największym stopniu utrzymać higienę oka. To najzdrowsze rozwiązanie, które zapewnia komfort przez cały dzień. Rano aplikujesz soczewki z nowego opakowania, a wieczorem przed snem wyrzucasz je do kosza. Taki sposób użytkowania eliminuje potrzebę czyszczenia soczewek i przechowywania ich w specjalnym płynie. Co więcej, soczewki jednodniowe to najlepszy wybór w okresie wakacyjnym, kiedy dużo częściej i chętniej korzystasz z aktywności sportowych oraz przebywasz na świeżym powietrzu. W tym czasie ryzyko wypadnięcia soczewki z oka jest dużo większe. Oczywiście jeśli soczewka spadnie na brudną nawierzchnię, nie oznacza to, że trzeba ją wyrzucić. Konieczne jest wtedy jej wyczyszczenie płynem do pielęgnacji soczewek. Większym ryzykiem jest to, że tej soczewki… nie znajdziesz, np. na plaży czy górskim szlaku. W takiej sytuacji mniej kosztowne okaże się zgubienie soczewki jednodniowej (którą następnego dnia zastąpisz nową) niż np. miesięcznej, której pozyskanie wymagałoby poświęcenia dodatkowego czasu (jeśli nie masz przy sobie zapasowej pary).
– Wielokrotnego użytku
Są to soczewki, które możesz wykorzystywać codziennie, przez dłuższy czas. W klasycznej wersji takie soczewki zdejmujesz na noc, aby ponownie nałożyć je na gałkę oczną kolejnego ranka. W nocy soczewki muszą być przechowywane w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem do ich pielęgnacji, oczyszczającym i utrzymującym soczewki w dobrym stanie. To rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze dla osób, które wolą zainwestować w jedną parę i osób, które z soczewek kontaktowych korzystają znacznie częściej niż z okularów. To również rozwiązanie bardziej, niż soczewki jednodniowe, korzystne ekonomicznie. Należy jednak ściśle przestrzegać zasad ich użytkowania. Okres przydatności soczewek jest zależny od ich rodzaju. Na rynku są dostępne soczewki o różnym terminie przydatności, np. dwutygodniowym, miesięcznym czy trzymiesięcznym.
Czy moje soczewki powinny przepuszczać powietrze?
– Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest przepuszczalność powietrza, jaką oferują producenci soczewek kontaktowych – komentuje optyk Małgorzata Leszczyńska. – W teorii to dobrze, aby soczewka jak najlepiej przepuszczała powietrze. Dzięki temu gałka oczna lepiej „oddycha”, mniej się „męczy” oraz ma zapewnione odpowiednie „odżywianie”. W praktyce to specjalista doradzi rozwiązanie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Przepuszczalność soczewek jest jednak kluczowym parametrem, jeśli zamierzamy w soczewkach spać. Te z wyższą wartością pozwolą nam np. nie ściągać ich z oczu przez dłuższy okres (np. 2 tygodnie lub miesiąc), nawet w trakcie spania. To czasami konieczne rozwiązanie, jeśli mamy problemy z manipulacją soczewkami lub przebywamy w warunkach, które nie pozwalają na zachowanie odpowiedniej higieny. Ja jednak zalecam jak najkrótszy czas użytkowania jednej pary soczewek – dodaje.
Korekcyjne czy nie?
Coraz popularniejsze stają się także kolorowe soczewki, które nie muszą mieć mocy korekcyjnej, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć aspekt modowy z korekcyjnym. Dzięki takim niestandardowym soczewkom można uwydatnić swój naturalny kolor oczu, „zmienić” barwę naszej źrenicy, a nawet stworzyć iluzję jej zmiany (np. w kształt źrenicy kota).
– Nawet, jeśli chcemy skorzystać z kolorowych soczewek bez korekcji, skierujmy się po nie do profesjonalnego optyka. Niekiedy kreatywny kształt soczewki jest nieco mniejszy niż źrenica, a zbyt długie wykorzystywanie takiego dodatku może być niebezpieczne dla wzroku. To jednak jeden z nielicznych przypadków, który różni kolorowe soczewki od klasycznych, a przecież w przypadku tych drugich porada specjalisty jest bezdyskusyjna. Ponadto optyk może nam zaproponować rozwiązania, o których wcześniej mogliśmy nie pomyśleć. Np. obecnie bardzo popularne są soczewki z filtrami blokującymi wpływ promieni słonecznych UVB i AVA, podobnie jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Opowiedzmy specjaliście o tym jaki styl życia prowadzimy, a wtedy on dobierze idealne i dostosowane do naszych potrzeb rozwiązanie – puentuje Małgorzata Leszczyńska.
Zobacz też:
> Wzrok ciekawostki
> Okulary – ciekawostki