Sok pomidorowy – 10 ciekawostek o sokach

sok pomidorowy ciekawostki soki pomidory

Sok pomidorowy – informacje

1) Pomidory w ponad 90% składają się z wody, dlatego są uważane za produkty niskokaloryczne. Szklanka soku pomidorowego zawiera tylko 26 kcal. Taką liczbę kalorii można spalić podczas kilkuminutowego szybkiego spaceru.

2) Szklanka soku pomidorowego (ok. 200 ml), to 1/5 porcji warzyw lub owoców, które powinniśmy spożywać każdego dnia.

W czym pomaga sok pomidorowy

3) Pomidory i soki pomidorowe są produktami bogatymi w cenny dla zdrowia karetonoid – likopen. To jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Wyróżnia się działaniem antynowotworowym. Wysokie spożycie likopenu może wpływać zapobiegawczo na ryzyko zachorowania m.in. na raka szyjki macicy i prostaty.

4) Sok pomidorowy obniża także ciśnienie krwi oraz wspomaga krążenie.

5) Pod wpływem obróbki termicznej w soku pomidorowym zwiększa się biodostępność likopenu. W pasteryzowanych sokach pomidorowych jego aktywność wzrasta 2-3-krotnie.

sok pomidorowy ciekawostki soki pomidory
Sok pomidorowy – mało kalorii i zdrowie

6) Sok pomidorowy zawiera m.in potas, który pomaga we właściwym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego oraz wspiera utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi. 100 ml soku pomidorowego dostarcza 260 mg potasu.

7) Sok ten wyróżnia się także wysoką zawartością folianów oraz witamin, w tym np.: B6, która m.in. pomaga we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz wspiera produkcję czerwonych krwinek.

Jeśli pomidor, to nie ogórek

8) Nie każdy wie, że jeśli zjemy pomidora z ogórkiem, to nie dostarczymy organizmowi całej witaminy C zawartej w pomidorze. Powód? Ogórek, choć jest źródłem wielu cennych substancji odżywczych, zawiera również silnie działający enzym (askorbinazę). Utlenia on kwas askorbinowy, niszczący witaminę C. Już jedna łyżeczka soku z surowego ogórka wystarczy, aby zniszczyć witaminę C zawartą w kilku litrach soku pomidorowego. Dlatego warto jeść ogórki, ale trzeba pamiętać, aby nie łączyć ich z pomidorami.

Picie soków

9) Soki bez względu na ich rodzaj (z warzyw, z owoców) stanowią, cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów, a także substancji wspierających działania antyoksydacyjne.

10) Spożywanie soków ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Zawarte w nich witaminy, sole mineralne i inne fitoskładniki regulują procesy zachodzące w organizmie, odgrywają istotną rolę w profilaktyce wielu chorób, a także wzmacniają odporność organizmu.

Ciekawostki o sokach: Sadurski.com

Zobacz też:
> Zupy
> Zielona herbata
> Kozie mleko