Sokołów Małopolski – niesamowite fakty
Z czego słynie Sokołów Małopolski ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć
Miasto Sokołów Małopolski
1) Sokołów Małopolski, to 4-tysięczne miasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sokołów Małopolski, mająca ponad 17 tys. mieszkańców.
2) To jedno z miast aglomeracji rzeszowskiej. Stąd do Rzeszowa jest 24 kilometry, a do portu lotniczego w Jasionce 11 kilometrów.
3) Sokołów Małopolski leży na trasie niebieskiego szlaku turystycznego z Głogowa Małopolskiego do Leżajska.
4) W mieście działa klub piłkarski TG Sokół Sokołów Małopolski, który założono w 1894 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie przy ul. Polnej 1. Obiekt ma 820 miejsc siedzących, został zbudowany w latach 1919-1921. Jest też stadion przy ul. Lubelskiej.
Sokołów Małopolski ciekawostki z historii
5) Prawdopodobnie już w XIV wieku istniała tu osada łowiecka i targowa, usytuowana w Puszczy Sandomierskiej.
6) Sokołów prawa miejskie uzyskał w 1569 roku. Wnioskował o nie u króla Zygmunta Augusta Jan z Pilczy Pilecki – rotmistrz królewski. Wkrótce postał centralnie położony rynek i sieć ulic z renesansowymi kamienicami. Rozwój miasta na chwilę przerwał Stanisław Stadnicki z Łańcuta zwany „Diabłem Łańcuckim”, który w 1608 r. z wojskiem zniszczył je i ograbił. Kolejne zniszczenia przyniósł miastu najazd wojsk księcia Siedmiogrodu, Jerzego II Rakoczego w 1657 roku. Potem powstały wały ziemne wraz z pięcioma bramami wjazdowymi i fosą, które miały chronić miasto przed kolejnymi najazdami.
7) 25 lipca 1904 roku Sokołów doszczętnie spłonął w wielkim pożarze, który trwał trzy godziny. Wielu mieszkańców, głównie narodowości żydowskiej, musiała opuścić miasto. Sokołów Podlaski potem nie wrócił już do dawnej świetności.
Sokołów Małopolski zabytki
8) W związku ze wspomnianym pożarem w 1904 r. w Sokołowie nie ma wielu zabytków. Są obiekty, które zostały wybudowane już potem. Na przykład neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela (adres: pl. św. Jana 2) zbudowany w latach 1908-1916. Wcześniej w tym miejscu stał kościół Zwiastowania NMP, wzniesiony w końcu XVI wieku.
9) Kościół pw. Ducha Świętego wybudowano w II połowie XIX wieku. Stoi przy ul. Świętego Ducha 2.
10) Najlepiej zachowanym cmentarzem żydowskim w woj. podkarpackim jest ten w Sokołowie Małopolskim (nowy cmentarz żydowski) przy ul. Okulickiego. Zachowało się ok. 300 nagrobków (macew) z XVII-XX wieku, a jego powierzchnia wynosi 0,5 ha. Był też stary cmentarz żydowski (ul. Kochanowskiego). Teraz stoi tu ohel z macewami, poświęcony sokołowskiemu rabinowi Meilechowi Weichselbaumowi.
Gmina Sokołów Małopolski
11) Z zabytków znajdujących się na terenie gminy Sokołów Małopolski warto wymienić drewniany kościół we wsi Wólka Niedźwiecka. Pierwszy kościół wzniesiono na początku XVII wieku, potem postawiono tu kościół przeniesiony w 1912 r. ze wsi Wola Zarzycka.
12) W Wólce Niedźwiedzkiej, obok osiedla “Pod Lasem” znajduje się zbiornik wodny „Niedźwiadek” o powierzchni 8,0 ha. To miejsce rekreacyjne, z którego korzystają mieszkańcy w okresie letnim.
Sokołów Małopolski ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Kościół św. Jana Chrzciciela w Sokołowie Małopolskim. Foto: Panek / cc by-sa 4.0
Zobacz też:
> Tarnobrzeg
> Baranów Sandomierski
> Jarosław